Janina Bąk Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kiedy NIE ufać statystykom?, Ebook | Janina Bąk

    W tytule "Kiedy NIE ufać statystykom?" Janina Bąk – wykładowczyni i popularna blogerka, znana bardziej jako Janina Daily – uczy, jak poprawnie czytać statystyki i doniesienia naukowe oraz jak nie dać się oszukać liczbom. Z tym e-bookiem nauczysz się krytycznie i mądrze patrzeć na dane i – co najważniejsze – zdobędziesz odporność na źle prezentowane statystyki.

    Promocja
    okładka Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra, Ebook | Janina Bąk

    Dzięki pierwszej książce Janiny ponad 120 000 osób dowiedziało się, ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla, a także skąd wiemy, że owca rozpoznałaby na ulicy prezydenta. Teraz czas odkryć, czy telewizyjny serial może uratować życie, jak świnka morska uratowała miliony kobiet, czy gołębie ograłyby nas w ruletkę i przede wszystkim: jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra.Statystycznie rzecz biorąc 2 to chyba jedyna książka o statystyce (tak, statystyce!), na którą czek...

    Promocja
    okładka Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?, Ebook | Janina Bąk

    Statystycznie rzecz biorąc to książka o statystyce (tak, o statystyce!), której lektura przyprawia o ból przepony (ze śmiechu. Nie trzeba od razu biec do lekarza). No i nawet można zrozumieć o co w niej (statystyce) chodzi. Wszystko dzięki Janinie Bąk, pandze biznesu, komendancie komedii, charyzmatycznej liderce ortodoksyjnej grupy #DrużynaJanina. Ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski pow...

Janina Bąk Ebooki

Janina Bąk jest polską statystyczką, blogerką, nauczycielką akademicką oraz autorką książkiStatystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?”. Szerzej znana jako Janina Daily, tak też nazywa się jej blog (janinadaily.com), który tworzy z charakterystycznym dla siebie humorem oraz specyficznym językiem. Jest także aktywistką społeczną, zaangażowaną przede wszystkim w edukację na temat równości małżeńskiej oraz praw osób transpłciowych. Ważnym tematem, także w kontekście edukacyjnym, jest jej choroba afektywna dwubiegunowa, o której po raz pierwszy opowiedziała publicznie w maju 2021 roku. Janina Bąk jest również stałą felietonistką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów PRACA”.

Kariera Janiny Bąk

Janina Bąk jest absolwentką Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie (Trinity College), gdzie przez kilka lat była także wykładowczynią statystyki i metodologii badań. Wykładała w Oxfordzie, Cambridge, Berlinie oraz Sztokholmie. Po powrocie do Polski nadal prowadzi szkolenia czy warsztaty, jak również wygłasza wystąpienia, przede wszystkim dotyczące analizy danych. Wraz z Piotrem Buckim statystyczka stworzyła autorski kierunek studiów w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, „Data Driven Digital Marketing. Marketing internetowy z wykorzystaniem danych”. Oprócz własnego kierunku Janina Bąk pojawia się także w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy (studia „Master of Business Administration”), a także na WBS w ramach marketingu i social mediów.

Janina Bąk bierze udział w wielu wystąpieniach publicznych, jak również prowadzi różnorakie szkolenia, zarówno dla polskich, jak i dla zagranicznych firm. Ich tematyka z reguły dotyczy takich tematów jak marketing, analiza danych, fake newsy, wystąpienia publiczne, wizualizacja danych oraz data storytelling. Trzykrotnie wygrała głosami publiczności prestiżową konferencję branżową „I love marketing”.

Janina Daily

Blog Janiny Bąk, Janina Daily, porusza zarówno tematy dotyczące fake newsów, statystyki, amerykańskich naukowców oraz wizualizacji danych, jak i spraw ważnych społecznie, takich jak równość, prawa kobiet oraz mniejszości seksualnych, a także ubóstwo menstruacyjne. W 2018 blogerka otrzymała tytuł Influencerki Roku. Janina Bąk w sposób prosty (lecz nie upraszczający) oraz przystępny opisuje i tłumaczy zawiłe zagadnienia naukowe, przybliżając je swoim czytelniczkom i czytelnikom. Tych jest zresztą ponad 100 tysięcy. Społeczność zgromadzona wokół bloga Janiny Bąk nierzadko bierze udział w akcjach społecznych i charytatywnych, zbierając spore fundusze dla potrzebujących. Janina Daily to nie tylko blog, to także działalność Bąk na Facebooku, Instagramie, Twitterze oraz kanale Youtube („Statystycznie rzecz biorąc”).

„Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?” - książka Janiny Daily

Pierwsze kroki na rynku wydawniczym Janina Bąk poczyniła w 2018 roku, kiedy nakładem wydawnictwa Cztery Głowy ukazały się jej fiszki edukacyjne „Kiedy nie ufać statystykom”. Jej książkowy debiut przypada jednak na rok 2020, kiedy to nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się pozycja pt. „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?”. Sprzedała się ona w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy, osiągając szczyty list bestsellerów. „Statystycznie rzecz biorąc …” opowiada o statystyce, tyle że językiem Janiny Bąk, a więc w sposób przystępny i pełen anegdot, ciekawostek oraz dowcipów. Autorka odpowiada w niej na tak kluczowe pytania jak to tytułowe (a więc ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać nagrodę Nobla?), jak również na wiele innych. Wśród nich: czy język angielski powoduje zawały serca? Czy masło przedłuża życie? Czego statystyka nauczyła się od martwego łososia? I dlaczego koń oraz szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? W zabawny i ciekawy sposób Janina Bąk przeprowadza czytelniczki i czytelników przez kolejne zagadnienia związane ze statystyką i analizą danych. A nawet pomaga stworzyć matematyczny wzór na miłość!

„Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?” Janiny Bąk znajdziecie oczywiście na Woblink, jej fiszki „Kiedy nie ufać statystykom” również. Te i wiele innych popularnonaukowych pozycji czeka na Was w formie książek papierowych, ebooków oraz audiobooków.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.