Janina Bąk Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra
, Książka | Janina Bąk

    „Statystycznie rzecz biorąc 2” to chyba jedyna książka o statystyce (tak, statystyce!), na którą czekały z niecierpliwością dziesiątki tysięcy czytelników i czytelniczek. I proszę, ledwie trzy lata później – jest! Dzięki pierwszej książce Janiny ponad 120 000 osób dowiedziało się, ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla, a także skąd wiemy, że owca rozpoznałaby na ulicy prezydenta. Teraz czas odkryć, czy telewizyjny serial może uratować życie, jak świnka morska uratowa...

    Promocja
    okładka Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?, Książka | Janina Bąk

    Statystycznie rzecz biorąc to książka o statystyce (tak, o statystyce!), której lektura przyprawia o ból przepony (ze śmiechu. Nie trzeba od razu biec do lekarza). No i nawet można zrozumieć o co w niej (statystyce) chodzi. Wszystko dzięki Janinie Bąk, pandze biznesu, komendancie komedii, charyzmatycznej liderce ortodoksyjnej grupy #DrużynaJanina. Ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski powoduje z...

    Promocja
    okładka Statystycznie rzecz biorąc czyli ile trzeba zjeść czekolady żeby dostać Nobla?, Książka | Janina Bąk

    Statystycznie rzecz biorąc to książka o statystyce (tak, o statystyce!), której lektura przyprawia o ból przepony (ze śmiechu. Nie trzeba od razu biec do lekarza). No i nawet można zrozumieć o co w niej (statystyce) chodzi. Wszystko dzięki Janinie Bąk, pandze biznesu, komendancie komedii, charyzmatycznej liderce ortodoksyjnej grupy #DrużynaJanina. Ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski powoduje z...

Janina Bąk Książki

Janina Bąk jest polską statystyczką, blogerką, nauczycielką akademicką oraz autorką książkiStatystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?”. Szerzej znana jako Janina Daily, tak też nazywa się jej blog (janinadaily.com), który tworzy z charakterystycznym dla siebie humorem oraz specyficznym językiem. Jest także aktywistką społeczną, zaangażowaną przede wszystkim w edukację na temat równości małżeńskiej oraz praw osób transpłciowych. Ważnym tematem, także w kontekście edukacyjnym, jest jej choroba afektywna dwubiegunowa, o której po raz pierwszy opowiedziała publicznie w maju 2021 roku. Janina Bąk jest również stałą felietonistką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów PRACA”.

Kariera Janiny Bąk

Janina Bąk jest absolwentką Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie (Trinity College), gdzie przez kilka lat była także wykładowczynią statystyki i metodologii badań. Wykładała w Oxfordzie, Cambridge, Berlinie oraz Sztokholmie. Po powrocie do Polski nadal prowadzi szkolenia czy warsztaty, jak również wygłasza wystąpienia, przede wszystkim dotyczące analizy danych. Wraz z Piotrem Buckim statystyczka stworzyła autorski kierunek studiów w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, „Data Driven Digital Marketing. Marketing internetowy z wykorzystaniem danych”. Oprócz własnego kierunku Janina Bąk pojawia się także w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy (studia „Master of Business Administration”), a także na WBS w ramach marketingu i social mediów.

Janina Bąk bierze udział w wielu wystąpieniach publicznych, jak również prowadzi różnorakie szkolenia, zarówno dla polskich, jak i dla zagranicznych firm. Ich tematyka z reguły dotyczy takich tematów jak marketing, analiza danych, fake newsy, wystąpienia publiczne, wizualizacja danych oraz data storytelling. Trzykrotnie wygrała głosami publiczności prestiżową konferencję branżową „I love marketing”.

Janina Daily

Blog Janiny Bąk, Janina Daily, porusza zarówno tematy dotyczące fake newsów, statystyki, amerykańskich naukowców oraz wizualizacji danych, jak i spraw ważnych społecznie, takich jak równość, prawa kobiet oraz mniejszości seksualnych, a także ubóstwo menstruacyjne. W 2018 blogerka otrzymała tytuł Influencerki Roku. Janina Bąk w sposób prosty (lecz nie upraszczający) oraz przystępny opisuje i tłumaczy zawiłe zagadnienia naukowe, przybliżając je swoim czytelniczkom i czytelnikom. Tych jest zresztą ponad 100 tysięcy. Społeczność zgromadzona wokół bloga Janiny Bąk nierzadko bierze udział w akcjach społecznych i charytatywnych, zbierając spore fundusze dla potrzebujących. Janina Daily to nie tylko blog, to także działalność Bąk na Facebooku, Instagramie, Twitterze oraz kanale Youtube („Statystycznie rzecz biorąc”).

„Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?” - książka Janiny Daily

Pierwsze kroki na rynku wydawniczym Janina Bąk poczyniła w 2018 roku, kiedy nakładem wydawnictwa Cztery Głowy ukazały się jej fiszki edukacyjne „Kiedy nie ufać statystykom”. Jej książkowy debiut przypada jednak na rok 2020, kiedy to nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się pozycja pt. „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?”. Sprzedała się ona w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy, osiągając szczyty list bestsellerów. „Statystycznie rzecz biorąc …” opowiada o statystyce, tyle że językiem Janiny Bąk, a więc w sposób przystępny i pełen anegdot, ciekawostek oraz dowcipów. Autorka odpowiada w niej na tak kluczowe pytania jak to tytułowe (a więc ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać nagrodę Nobla?), jak również na wiele innych. Wśród nich: czy język angielski powoduje zawały serca? Czy masło przedłuża życie? Czego statystyka nauczyła się od martwego łososia? I dlaczego koń oraz szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? W zabawny i ciekawy sposób Janina Bąk przeprowadza czytelniczki i czytelników przez kolejne zagadnienia związane ze statystyką i analizą danych. A nawet pomaga stworzyć matematyczny wzór na miłość!

„Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?” Janiny Bąk znajdziecie oczywiście na Woblink, jej fiszki „Kiedy nie ufać statystykom” również. Te i wiele innych popularnonaukowych pozycji czeka na Was w formie książek papierowych, ebooków oraz audiobooków.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.