Majówkowy Maraton Czytelniczy

Jean Hatzfeld Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Więzy krwi, Książka | Jean Hatzfeld

    Francuski reporter Jean Hatzfeld, autor trylogii o rwandysjkim ludobójstwie, kilkanaście lat po bratobójczej wojnie wraca do Rwandy, by oddać głos drugiemu pokoleniu traumy – dzieciom ocalałych Tutsi i uwięzionych Hutu. „Więzy krwi” to poruszające świadectwa tych, którzy choć odziedziczyli bolesne wspomnienia, starają się pogodzić z losem. W miejscu, „gdzie mądrość ucierpiała z powodu braku starszych pokoleń”, a podświadoma chęć zemsty miesza się z dziecięcą naiwnością, Hatz...

    Promocja
    okładka Strategia antylop, Książka | Jean Hatzfeld

    "Ze wstępem Olgi Stanisławskiej W swoich dwóch poprzednich książkach poświęconych rwandyjskiej wojnie domowej - Dans le nu de la vie oraz Une saison de machettes - znany francuski dziennikarz Jean Hatzfeld zawarł głębokie, wstrząsające świadectwo bólu, terroru i przerażenia, które towarzyszą masowym mordom. Swoją analizę i interpretację zdarzeń połączył z materiałem uzyskanym podczas rozmów z członkami plemienia Hutu, sprawcami tego niepojętego okrucieństwa, oraz tymi spośród...

    Promocja
    okładka Sezon maczet, Książka | Jean Hatzfeld

    "Sezon maczet to druga część trylogii Jeana Hatzfelda poświęconej ludobójstwu w Rwandzie. W Nagości życia reporter ""Libération"" spisał świadectwa nielicznych ocalałych Tutsi. Tym razem zwraca się do mieszkających na skraju bagien sprawców rzezi. Dziesięciu mężczyzn odsiadujących kary więzienia w Rilimie decyduje się mówić. Są wśród nich rolnicy, były wojskowy, nauczyciel. Wiosną 1994 roku stali się bezlitosnymi katami swoich sąsiadów, członków tej samej drużyny piłkarskiej,...

    Promocja
    okładka Englebert z rwandyjskich wzgórz, Książka | Jean Hatzfeld

    W dwadzieścia lat po ludobójstwie Tutsi Jean Hatzfeld publikuje kolejną, czwartą już książkę poświęconą tragicznym wydarzeniom z kwietnia 1994 roku. Englebert to jeden z nielicznych ocalałych, potomek ostatniego króla Rwandy, filozof i włóczęga, alkoholik, który przemierza ulice Nyamaty, gdzie zna wszystkie bary i kabarety. Studiował we Francji, cytuje Kwiaty zła, nie rozstaje się z Iliadą. W kwietniu 1994 roku stracił całą rodzinę. On sam przeżył, ukrywając się wśród papir...

    Promocja
    okładka Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy, Książka | Jean Hatzfeld

    "Wiosną 1994 roku, kiedy zaczęły się rzezie Tutsich przez Hutu w Rwandzie, Jean Hatzfeld był w Sarajewie. Dziennik ""Libération"" wysyła go do Stanów Zjednoczonych, by relacjonował mistrzostwa świata w piłce nożnej. W hotelowym pokoju w San Francisco dowiaduje się z telewizji o ludobójstwie w Rwandzie. Później zostaje wysłany do Rwandy, by pisać o ucieczce setek tysięcy Hutu do sąsiednich krajów. Po powrocie do Paryża zastanawia się, dlaczego media tak mało miejsca poświęcają...

Jean Hatzfeld Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Jean Hatzfeld urodził się w 1949 roku. To francuski dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz, autor głośnych reportaży. Hatzfeld jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i dziennikarskich. W 2010 roku otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Do tej pory w Polsce ukazało się sześć książek Hatzfelda – „Nagość życia”, „Sezon maczet”, „Strategia antylop”, „Więzy krwi”, „Ostatni wyścig” i „Englebert z rwandyjskich wzgórz”. Hatzfeld specjalizuje się w pisaniu o Afryce. Większość jego książek to reportaże z miejsc dotkniętych wojnami, biedą i niesprawiedliwością społeczną. Ponadto pisał o Bliskim Wschodzie i Haiti. Hatzfeld relacjonował upadek bloku wschodniego w Europie Środkowej. Dla francuskojęzycznych mediów pisał o narodzinach „Solidarności” w Polsce oraz o aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. W latach 80. był korespondentem wojennym w Libanie, następnie relacjonował przebieg wojny w Jugosławii. W trakcie oblężenia Sarajewa Hatzfeld został poważnie ranny. Doświadczenia z Bałkanów zaowocowały dwoma książkami – „L’air de la guerre” (1994) oraz „La guerre au bord du fleuve” (1999).

Trylogia rwandyjska Jeana Hatzfeld

W połowie lat 90. Hatzfeld wyruszył do Rwandy. Efektem jego pracy dziennikarskiej były trzy książki poświęcone wojnie domowej w tym kraju – „Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy”, „Sezon maczet” oraz „Strategia antylop”. Hatzfeld postanowił dokonać swoistego eksperymentu – wrócił do Rwandy dwadzieścia lat po opisywanych przez siebie wydarzeniach. Swoje obserwacje i porównania opisał w książce „Englebert z rwandyjskich wzgórz”.

Wiosną 1994 roku Jean Hatzfeld był korespondentem w Jugosławii. Pierwsze doniesienia dotyczące ludobójstwa w Rwandzie obserwuje z ekranu telewizora, gdy przebywa w San Francisco, skąd relacjonuje mistrzostwa świata w piłce nożnej. Wówczas postanawia wyjechać do Afryki, by pisać o ucieczce setek tysięcy Hutu do krajów sąsiadujących z Rwandą. Następnie wraca do Paryża i zastanawia się, dlaczego w Europie tak mało mówi się o ocalałych z rzezi, która rozegrała się w Rwandzie. W 1997 roku postanawia wrócić do Afryki, by dać świadectwo rwandyjskiej masakry. Efektem rozmów z nielicznymi ocalałymi Tutsi opisał w „Nagości życia”, pierwszym tomie trylogii rwandyjskiej.

„Sezon maczet” to druga część trylogii Jeana Hatzfelda, której autor opisał ludobójstwo w Rwandzie. Tym razem reportażysta postanawia porozmawiać z mieszkającymi na skraju bagien sprawcami masakry. Dziesięciu mężczyzn, którzy odsiadują wyroki w więzieniu, decydują się opowiedzieć Hatzfeldowi swoją historię. Wśród zbrodniarzy są rolnicy, wojskowi, nauczyciele. Autor reportażu stara się dowiedzieć, co się stało, że wiosną 1994 roku ci mężczyźni zmienili się w bezwzględnych katów, którzy wzięli udział w ludobójstwie swoich sąsiadów – ludzi, z którymi obcowali na co dzień. Grali z nimi w piłkę nożną, razem jedli posiłki, chodzili do kościoła. Mężczyźni z więzienia w Rilimie nie usprawiedliwiają swojego działania. Opowiadają o tym, jak tygodniami, wedle skrupulatnie przygotowanego planu, z zimną krwią zabijali członków grupy Tutsi. „Sezon maczet” to wstrząsająca opowieść o przekroczeniu granic człowieczeństwa – o bezwzględności, brutalności i czystym złu. Wiedza o tym, że bohaterowie książki – Ignace, Pio czy Leopord – po kilku latach wyszli na wolność, dodatkowo intensyfikuje odbiór lektury.

Trzecią częścią trylogii rwandyjskiej jest „Strategia antylop”. Tym razem autor udziela głosu zabójcom i ofiarom rzezi. Autor odsłania przed czytelnikami świat niewyobrażalnego okrucieństwa, zła i bólu. Hatzfeld rozmawia z obiema stronami konfliktu i relacjonuje powrót Hutu i Tutsi do „normalnego życia” po masakrze, która nieodwracalnie podzieliła rwandyjskie społeczeństwo. Jean Hatzfeld stara się też znaleźć odpowiedź na pytanie, czy po takich doświadczeniach przebaczenie jest w ogóle możliwe.

Hatzfeld postanowił dokonać reporterskiego eksperymentu. Po dwudziestu latach od masakry w Rwandzie wrócił do kraju, by zobaczyć, jak obok siebie żyją ludzie, którzy pamiętają wydarzenia z wiosny 1994 roku i ich potomkowie. Tytułowy Englebert to jeden z nielicznych ocalałych, jednocześnie potomek ostatniego króla Rwandy. Englebert to postać wyjątkowa. Studiował we Francji, potrafi z głowy cytować „Kwiaty zła”, namiętnie czyta „Iliadę”. Masakrę w Rwandzie przeżył wyłącznie dzięki swojemu sprytowi, ukrywając się wśród papirusów na bagnach. Hatzfeld rozmawia z nim na nurtujący temat – jak można żyć po ludobójstwie?

Ostatni wyścig

Ostatni wyścig” to wyjątkowa książka w dorobku Hatzfelda. Autor skupia się na postaci Ayanleha Makedy, wybitnego etiopskiego maratończyka, którego kariera w wyniku afery dopingowej gwałtownie się zmieniła. Z olimpiady w Pekinie i sportowego piedestału Makeda trafił do okopów w ogarniętej wojną ojczyźnie. Pewnego dnia rozpoznaje go pasjonujący się sportem francuski dziennikarz, który próbuje na własną rękę dowiedzieć się, co stało za skandalem, który zakończył karierę Ayanleha. W chwili spotkania z Frédériciem Makeda był prostym szeregowcem. Mężczyźni zaczęli rozmawiać, w efekcie czego na jaw wyszło wiele nieznanych szczegółów z życia maratończyka. Francuski dziennikarz postanowił zgłębić historię jego upadku i dowieść, czy Makeda faktycznie przyjmował doping czy padł ofiarą szeroko zakrojonej akcji mającej doprowadzić do jego upadku. Za książkę „Ostatni wyścig” Hatzfeld otrzymał Nagrodę im. Tristana Bernarda przyznawaną twórcom piszącym o sporcie.

Książki Jeana Hatzfelda na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jeana Hatzfelda w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!