Jean-Paul Sartre Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zerwanie Humanizm i terror, Książka | Merleau-Ponty Maurice, Jean-Paul Sartre

    Jean-Paul Sartre i Maurice Merleau-Ponty to najważniejsi francuscy przedstawiciele filozofii egzystencjalizmu. W 1945 r. obaj zakładają „Les Temps Modernes” – czasopismo mające być platformą dyskusji różnych nurtów radykalnej lewicy. W 1950 r. Merleau-Ponty wywołuje skandal, publikując esej „Humanizm i terror” komuniści oskarżają go o ogłoszenie paszkwilu na ZSRR, liberałowie o próbę usprawiedliwienia czystki Stalina z końca lat 30., w trakcie której wymordowano tysiące dział...

    Promocja
    okładka Baudelaire, Książka | Jean-Paul Sartre

    Jean-Paul Sartre (1905–1980), francuski pisarz i filozof, trzy swoje dzieła poświęcił innym pisarzom, klasykom francuskiej literatury. Opisał kolejno, w coraz obszerniejszych pracach (ostatnia ma trzy tomy), Charles’a Baudelaire’a, Jeana Geneta i Gustave’a Flauberta. Niniejsza, opublikowana w 1947 roku, krótko po wydaniu Bytu i nicości, pochodzi z czasów rozkwitu egzystencjalizmu i nie jest zwykłą biografią ani analizą twórczości, lecz obszernym esejem z zakresu „psychoanaliz...

    Promocja
    okładka Wyobrażenie Fenomenologiczna psychologia wyobraźni, Książka | Jean-Paul Sartre

    Francuski filozof Jean-Paul Sartre (1905–1980) napisał „Wyobrażenie” dość wcześnie (1936–1939) z przeznaczeniem na pracę doktorską. Choć wydawałoby się, że takie przeznaczenie nie zapowiada zajmującej lektury, rozprawa jest frapująca, pełna odważnych tez i nowoczesna, bo fenomenologiczna. W tym okresie Sartre zapoznawał się z pracami Husserla oraz Heideggera i łącząc ich z Bergsonem, mógł zaproponować nową „fenomenologiczną psychologię wyobraźni”. W książce chodzi przede wszy...

Jean-Paul Sartre Książki

Jean-Paul Sartre był francuskim pisarzem, dramaturgiem, eseistą i filozofem, jednym z czołowych przedstawicieli egzystencjalizmu, a także laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1964 (której przyjęcia odmówił). W podobny sposób nie zgodził się na odznaczenie go Legią Honorową oraz profesurą w Collège de France. W Polsce jego książki wydawane są nakładem wydawnictw Agora, Zielona Sowa czy Aletheia. Wśród nich najpopularniejszymi pozostają “Mdłości”, “Krytyka dialektycznego rozumu” czy “Byt i nicość”.

Jean-Paul Sartre - wojenne doświadczenia

Jean-Paul Charles Aymard Sartre urodził się 21 czerwca 1905 roku w Paryżu, gdzie zmarł 15 kwietnia 1980 roku. Wychowany przez same kobiety (jego ojciec, Jean-Baptiste Sartre, zmarł niedługo po narodzinach przyszłego pisarza), głównie matkę Annę Marię Schweitzer pochodzącą ze znanej alzackiej rodziny intelektualistów, wykształcił w sobie, jak pisze w autobiografii, silny narcyzm oraz nieogarniczoną wiarę we własne możliwości. Już w dzieciństwie ogromnie interesował się literaturą, po której świecie przewodnikiem był mu dziadek ze strony matki, Karol Schweitzer. Pierwsze próby literackie Jean-Paul Sartre podejmował jeszcze w liceum w latach 20. XX wieku - były to opowiadania satyryczne. Jedno z takich dzieł, pacyfistyczny skecz, był przyczyną dymisji dyrektora École normale supérieur, w której Sartre studiował. Wedle własnych słów filozof czytał rocznie ponad trzysta książek i pisał niezliczone piosenki, poematy, opowiadania oraz powieści. W czasie przygotowań do powtórnego egzaminu concours d’agrégation z filozofii - francuskiego konkursu rekrutacyjnego nauczycieli i wykładowców, którego nie zdał za pierwszym razem przez zbyt indywidualne podejście do zaproponowanych tematów - poznał Simone de Beauvoir, pisarkę, filozofkę i feministkę, jedną z pionierek feminizmu drugiej fali. Sartre i Beauvoir do końca życia pozostawali swoimi partnerami życiowymi, choć Sartre nawiązywał liczne związki także z innymi kobietami. W okresie II wojny światowej Jean-Paul Sartre został zmobilizowany w czerwcu 1940 roku. Po pierwszych walkach dostał się do niewoli i został osadzony w obozie jenieckim w Niemczech, gdzie organizował działalność kulturalną, a także pisał sztuki teatralne. Wyszedł na wolność w kolejnym roku dzięki fałszywemu zaświadczeniu lekarskiemu i po powrocie do Paryża przyłączył się do ruchu oporu. Sartre współtworzył podziemną organizację “Socjalizm i wolność”, a pod koniec wojny został zwerbowany przez Alberta Camusa do organizacji konspiracyjnej “Walka”. Po zakończeniu działań wojennych Sartre zaczął współpracować z licznymi czasopismami (pisał między innymi dla “The Figaro”), a także wyjechał na jakiś czas do Stanów Zjednoczonych.

Sartre - egzystencjalista

Jean-Paul Sartre stał się znanym pisarzem oraz filozofem przede wszystkim za sprawą założonego w 1945 roku czasopisma “Les Temps modernes”. Pisarz organizował w tym czasie słynne zebrania intelektualistów w dzielnicy Saint Germain des Prés. Pojawiali się na nich, obok samego Sartre’a i de Beauvoir, między innymi Maurice Merleau-Ponty czy Raymond Aron. To w tych warunkach wytworzył się i propagowany był przez Sartre’a egzystencjalizm, który w latach 40. i 50. XX wieku stał się jednym z najpopularniejszych kierunków filozoficznych. W jego ramach wolność uznawana była za główną oznakę człowieczeństwa - to właśnie człowiek, jako jedyny byt, ma bowiem bezpośredni wpływ na to, kim jest poprzez dokonywanie niezależnych, wolnych wyborów. Jean-Paul Sartre był czołowym przedstawicielem egzystencjalizmu ateistycznego, od którego z czasem odszedł na rzecz własnej wersji socjologii marksistowskiej. Sarte pozostawał jednym z najdłużej wspierających ZSRR intelektualistów francuskich, co stało się zresztą jedną z głównych przyczyn jego konfliktu z Albertem Camusem, który znacząco wpłynął na debatę publiczną prowadzoną we Francji w 1951 roku. Wsparcie dla ZSRR było w dużej mierze powodowane przekonaniem Sartre’a o degradacji opartego na burżuazji społeczeństwa francuskiego - dla pisarza rewolucja październikowa wyznaczała początek rewolucji światowej, która miała doprowadzić do przebudowania stosunków społecznych. W związku z tymi przekonaniami popierał lub usprawiedliwiał, jak również negował lub umniejszał znaczenie takich faktów jak wydarzenia w Gułagach czy represje wobec ludności cywilnej ZSRR. Zafascynowany marksizmem Jean-Paul Sartre próbował dokonać połączenia między nim a egzystencjalizmem w latach 60. - wtedy też ukazała się jedna z jego najbardziej znanych książek, “Krytyka dialektycznego rozumu”, która pozostała jego ostatnim znaczącym dziełem filozoficznym.

Twórczość Jeana-Paula Sartre’a w księgarni internetowej Woblink

Pierwszą książkę Jean-Paul Sartre opublikował w roku 1938 - była to powieść filozoficzna w dużej mierze oparta na jego własnej biografii zatytułowana “Mdłości”. Przyniosła mu ona pewne uznanie oraz popularność. Później napisał także zbiór opowiadań “Mur”, a w czasie wojny powstały pierwsze sztuki teatralne, w tym “Przy drzwiach zamkniętych” oraz “Muchy”. Na Woblink czekają na Was takie dzieła Sartre’a jak “Baudelaire”, “Wyobrażenie. Fenomenologiczna psychologia wyobraźni” czy “Zerwanie. Humanizm i terror” (wraz z Maurice Marleau-Pontym). Te i inne klasyczne dzieła europejskiej filozofii XX wieku znajdziecie tutaj jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.