Bony podarunkowe na Święta

Jerzy Pilch Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Żółte światło, Audiobook | Jerzy Pilch

    Najnowsza proza Pilcha przypomina, że życie składa się ze złudzenia wieczności i z przerażającej utraty tego złudzenia. „Żółte światło” łączy wątki ściśle autobiograficzne z zupełnie fantastycznymi. Pilch eksploruje, eksploatuje i przetwarza własny życiorys i dotychczasową twórczość, kreując z nich literaturę najwyższej próby. To proza zgubna i uzależniająca. Krystalicznie czysta i szlachetnie zmącona.

    Promocja
    okładka Zuza albo czas oddalenia, Audiobook | Jerzy Pilch

    „Zuza albo czas oddalenia” to zapis szaleńczej miłości sześćdziesięciolatka do dwudziestokilkuletniej blond piękności, odnaleziony przez Jerzego Pilcha w narciarskim bucie, na schodach jednej z warszawskich kamienic. „Stary satyr i młodziutka nimfa – uparcie eksponujące ten motyw starożytne ludy wiedziały, co czynią”, powiada Jerzy Pilch i zasiada do spisania „summy erotycznej”, brawurowego traktatu miłosnego, w którym splatają się powieść i esej. Za Zuzą, zwaną w pewnych ...

    Promocja
    okładka Wiele demonów, Audiobook | Jerzy Pilch

    Wszyscy lubimy i umiemy snuć narracje, ale jak pan opowiada to jest prawdziwe święto opowieści! - mówi prezes Tlołka do organisty Somnambulmeistra. Najnowsza powieść Jerzego Pilcha jest właśnie takim prawdziwym świętem opowieści – mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pełnej zaskakujących zdarzeń i smakowitych detali, pogrążonej w magicznej atmosferze, panoramicznej niczym „Sto lat samotności”, zaludnionej tyleż swojskimi, co dziwacznymi, osobliwie zabawnymi pos...

    Promocja
    okładka Moje pierwsze samobójstwo, Audiobook | Jerzy Pilch

    Audiobook z nagraniem najlepszych opowiadań Pilcha Na audiobooku zgromadzona dziesięć powiązanych ze sobą opowiadań. Błyskotliwe, pełne humoru gawędy, niektóre bardzo poetyckie, inne nostalgiczne. Jak to u Pilcha pojawiają się wcześniej wykorzystywane wątki, jak: pożądanie, tęsknota, niespełnienie, alkohol..., ale one nie nużą. Przynajmniej niektóre utwory znajdą się w antologii najlepszych polskich opowiadań XXI wieku, a mitologizacja Wisły – krainy dzieciństwa i młodośc...

    Promocja
    okładka Inne rozkosze, Audiobook | Jerzy Pilch

    Kohoutek i jego miłosne perypetie ożywią i rozbawią każdego słuchacza Paweł Kohutek jest dojrzałym, czterdziestoletnim lekarzem weterynarii. Ma żonę, dziecko i mieszka w domu pod Warszawą w otoczeniu dość dużej i barwnej rodziny. Na pozór on i jego życie nie wyróżnia się niczym specjalnym. Ale to tylko pozór, bo z niewiadomego powodu Paweł ma niespotykane powodzenie u kobiet, a na domiar tego, w pogoni za erotycznymi przygodami często z tego powodzenia korzysta. Wiedzie za...

Jerzy Pilch Audiobooki

Jerzy Pilch to jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy, autor takich powieści jak „Pod Mocnym Aniołem”, „Wiele demonów”, „Żywego ducha”, „Tysiąc spokojnych miast”. Zajmował się nie tylko pisaniem powieści – znany jest również ze znakomitych felietonów, dzienników i opowiadań. Na swoim koncie ma także scenariusze filmowe. Współpracował między innymi z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Przekrojem” i „Polityką”. Pilch słynął z ogromnej erudycji, autoironii i poczucia humoru. Sam siebie nazywał pierwszym alkoholikiem III RP. Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, miłośnikiem futbolu i zagorzałym kibicem Cracovii Kraków. Swojemu ukochanemu sportowi poświęcił wiele miejsca w dziennikach i felietonach.

W wielu dziełach Pilcha pojawiają się postaci posiadające cechy zbieżne z charakterystycznymi cechami autora. Mowa tu między innymi o uzależnieniu od alkoholu, słabości do kobiet, dużej emocjonalności i erudycji. Często bohaterowie Pilcha nazywają się podobnie do niego (Jerzy, Juruś, Jerzyk etc.) i tak jak on pochodzą z Wisły i są ewangelikami. Krytycy doszukują się w tych kreacjach alter ego pisarza. Sam Pilch używał zwykle określenia „postać wymyślona przeze mnie”.

„Pod Mocnym Aniołem” i inne dzieła

W 2000 roku ukazała się najpopularniejsza książka Jerzego Pilcha pt. „Pod Mocnym Aniołem”. Jest to jedno z dzieł najmocniej naznaczonych wątkami autobiograficznymi pisarza. Pilch opisuje w książce zmagania z alkoholizmem głównego bohatera, który notorycznie trafia na izbę wytrzeźwień. Poznanych na detoksie współtowarzyszy czyni bohaterami monologu. Co najciekawsze, nie mamy tu do czynienia z pijacką gadką, a przepełnioną literackim zacięciem próbą spojrzenia na swoje życie z dystansu, próbą refleksji i rozliczenia się z grzechami. Powieść wzięła swój tytuł od knajpy, wokół której rozgrywają się wydarzenia – nieszczęśliwe romanse, pijackie ekscesy i rozmowy o literaturze.

Nagrody literackie zdobyte przez Jerzego Pilcha

Pilch był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W 1989 roku otrzymał Nagrodę Kościelskich za tom poetycki „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. Dziesięć lat później otrzymał Paszport „Polityki” za zbiór „Bezpowrotnie utracona leworęczność”. W 2001 roku za powieść „Pod Mocnym Aniołem” otrzymał Nagrodę Literacką Nike, w 2004 roku za „Wiele demonów” ‒ Nagrodę Literacką Gdynia.

Pilch i kino

Jerzy Pilch znany jest nie tylko z pisania znakomitych felietonów, powieści i opowiadań. Pisarz zaliczył również udany romans z kinem. Był autorem scenariuszy do dwóch części filmów krótkometrażowych z cyklu „Święta polskie” – „Żółtego szalika” i „Miłości w przejściu podziemnym”. Ten pierwszy, wyreżyserowany przez Janusza Morgensterna, wielkimi literami zapisał się w historii polskiego kina. Nie tylko za sprawą scenariusza Pilcha, ale również znakomitej gry aktorskiej Janusza Gajosa. Bohater jest dyrektorem dużej firmy, który zmaga się z uzależnieniem od alkoholu. W filmie zostały przedstawione relacje Bohatera z otoczeniem – byłą żoną, dziećmi, obecną kochanką. Jego odbiór rzeczywistości jest jednak zniekształcony i zdominowany przez alkohol. Uzależnienie niechybnie prowadzi Bohatera do upadku.

Pilch doczekał się także wartych uwagi ekranizacji swoich dzieł. Najważniejszym z nich jest „Pod Mocnym Aniołem” – film, którego scenariusz powstał na podstawie książki o tym samym tytule. Za reżyserię filmu odpowiedzialny był Wojciech Smarzowski, który dał książce nowe życie, przysparzając jej dodatkowej popularności. „Pod Mocnym Aniołem” nominowany był do czterech Orłów i ostatecznie zdobył jedną statuetkę ‒ za drugoplanową rolę Kingi Preis.

Śmierć

Jerzy Pilch zmarł 29 maja 2020 roku w swoim domu w Kielcach. O śmierci pisarza poinformowała jego żona. W komunikacie dla mediów przekazała, że Pilch w ostatnich tygodniach życia miał problemy z ciśnieniem.

W księgarni internetowej znajdziecie szeroką ofertę powieści i zbiorów opowiadań Jerzego Pilcha w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.