Jerzy Waldorff Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wielka gra. Rzecz o Konkursach Chopinowskich
, Książka | Jerzy Waldorff, Jacek Hawryluk

    Gra o wszystko. Jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych. Zwycięstwo otwiera drogę do światowej sławy. Jeden mały błąd wystarczy, żeby marzenia legły w gruzach. Piekielnie utalentowani młodzi pianiści. Dla nich konkurs to wyczerpujący maraton, wojna nerwów, decydujące starcie. Po zwycięstwie Marthy Argerich czy Krystiana Zimermana usłyszał o nich cały świat. Za Ivo Pogorelicia czy Ingolfa Wundera niejeden trzymał kciuki aż do bólu! Publiczność, k...

    Promocja
    okładka Godzina policyjna, Książka | Jerzy Waldorff

    Wszystko w Godzinie policyjnej okazuje się groteskowe i w znacznej mierze pozbawione sensu, choć podszyte śmiertelną groźbą. Okupacja. I podobnie jak dzisiaj niby to wyższe sfery z pogranicza spekulacji, prostytucji, arystokracji, pozorowania wyższych wartości, dyletanckiego artyzmu i chamskiego dorobkiewiczostwa. Satyra podszyta tragizmem lub na odwrót.

Jerzy Waldorff Książki

Jerzy Waldorff był polskim pisarzem, publicystą, krytykiem muzycznym, dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, działaczem społecznym, a także twórcą kabaretowym, konferansjerem, autorem scenariuszy filmowych, tłumaczem oraz libercistą.

Pierwsze lata życia Waldorffa

Jerzy Waldorff urodził się 4 maja 1910 roku w Kościelnej Wsi jako Jerzy Preyss. Formalnie zmienił nazwisko na Jerzy Waldorff-Preyss w 1953 roku, a znany był pod wieloma przydomkami, między innymi jako Walldorf, Malldorf, Ciocia Ficia czy Michał Kasprzycki. Jerzy Waldorff uczył się w szkołach w Poznaniu, a następnie studiował w tamtejszym Konserwatorium Muzycznym oraz na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Pracował później jako adwokat, po jakimś czasie zraził się jednak do tego zawodu i zaprzestał jego wykonywania.

Kariera Jerzego Waldorffa

Po porzuceniu zawodu adwokata Jerzy Waldorff został przed II wojną światową recenzentem muzycznym w dzienniku „Kurier Poranny” oraz w tygodniku „Prosto z mostu”. W tym czasie był także aktywnym członkiem ruchu narodowo-demokratycznego. Po wojnie od 1945 roku Waldorff związany był z tygodnikiem „Przekrój”, był także komentatorem muzycznym Polskiego Radia i felietonistą tygodników „Świat” oraz „Polityka”. Jerzy Waldorff był także członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz inicjatorem powstania muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem i Muzeum Teatralnego w Warszawie. W 1974 roku to właśnie ten pisarz założył Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. Z inicjatywy Waldorffa od wielu lat 1 listopada odbywa się kwesta na ten cel. Za swoje zasługi na rzecz kultury polskiej został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1995).

Jerzy Waldorff zmarł 29 grudnia 1999 roku w Warszawie. Został pochowany na Powązkach, w tym samym grobie, gdzie złożono jego wieloletniego partnera życiowego, tancerza Mieczysława Jankowskiego.

Książki Jerzego Waldorffa

Jerzy Waldorff jest autorem wielu książek dotyczących muzyki klasycznej. Napisał także niejedną pozycję dotyczącą swojego życia oraz kultury, w której tak intensywnie działał. Wśród nich znajdują się między innymi „Moje lampki oliwne”, „Moje cienie” czy „Fidrek”. Czekają na Woblink w formie audiobooków. Z kolei jako książkę oraz ebook możecie tu znaleźć dzieło Jerzego Waldorffa „Wielka gra. Rzecz o Konkursach Chopinowskich” wydaną nakładem Wydawnictwa Znak. To pełna anegdot historia tych konkursów, których Waldorff był świadkiem od samego początku, a więc od roku 1927.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.