Jessica Bruder Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Nomadland W drodze za pracą, Książka | Jessica Bruder

    Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona. Dla ...

    Promocja
    okładka Nomadland W drodze za pracą, Książka | Jessica Bruder

    Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona. Dla ...

Jessica Bruder Książki

Jessica Bruder jest dziennikarką, reportażystką i pisarką. Jest autorką jednego z najgłośniejszych reportaży ostatnich lat – „Nomadland. W drodze za pracą”. Na co dzień uczy w Columbia Journalism School. Współpracuje z takimi pismami jak „The New York Times”, „Guardian”, „New York”, „Harper's Magazine”. Bruder studiowała język angielski i francuski na Amherst College oraz dziennikarstwo na Columbia Journalism School. W trakcie studiów otrzymała wiele stypendiów, dzięki czemu mogła rozwijać swoje umiejętności. Jak pisze na swojej stronie internetowej – Bruder zajmowała się również pracą w kawiarni, sprzedażą w sklepie muzycznym i opieką młodzieży podczas wyjazdów.

Jej pierwszą książką był reportaż poświęcony festiwalowi Burning Man. To impreza, której geneza sięga roku 1986. Wówczas para przyjaciół spaliła wielką kukłę na jeden z plaż w San Francisco na oczach kilkudziesięcioosobowej publiczności. Niespełna dwadzieścia lat później Burning Man zmienił się w wielką, przyciągającą kilkadziesiąt tysięcy ludzi imprezę, ściągającą co roku rzeszę ekscentryków, którzy zmieniają pustynne pustkowie w kolorowe, tętniące życiem miasteczko festiwalowe. Obecnie jest to jedna z najdroższych imprez świata, zdominowana przez milionerów, modelki, aktorów, znanych sportowców i celebrytów. „Burning Book” to książka, w której Bruder opisuje transformację, jaką festiwal przebył przez niespełna czterdzieści lat. To wypełniona fantastycznymi fotografiami opowieść o jednej z najciekawszych imprez świata.

W 2017 roku ukazała się najgłośniejsza książka Jessiki Bruder pt. „Nomadland”. Reportaż jest efektem badań dziennikarki. Bruder postanowiła kupić kampera i ruszyć w drogę śladami współczesnych nomadów, ludzi, którzy prowadzą koczowniczy tryb życia, przemierzając Stany Zjednoczone w poszukiwaniu sezonowej pracy. Jej podróż miała zająć chwilę, ale ostatecznie Bruder spędziła w trasie przeszło trzy lata i przejechała ponad dwadzieścia pięć tysięcy kilometrów. Na swojej drodze spotkała nomadów, przeprowadziła z nimi setki rozmów, niektórym towarzyszyła w pracy, z niektórymi utrzymywała kontakt nawet po opublikowaniu książki.

„Nomadland” to wstrząsająca opowieść o ludziach, którzy głównie z powodów ekonomicznych i materialnych zmuszeni zostali do rozpoczęcia koczowniczego trybu życia. Ich nowymi domami stały się samochody, kampery, przyczepy lub vany. Ich jedyną szansą na utrzymanie jest podejmowanie pracy sezonowej w różnego rodzaju fabrykach, magazynach, na plantacjach, w parkach narodowych i kempingach. Często jest to wycieńczająca praca, na dodatek bardzo kiepsko płatna. Bruder poznaje świat kamperowców, bierze udział w zlotach nomadów, dowiaduje się, jak wygląda ich codzienne życie. Dziennikarka pisze o tym, jak nomadzi radzą sobie z gotowaniem, załatwianiem potrzeb fizjologicznych, płaceniem rachunków. W Polsce książka „Nomadland. W drodze za pracą” ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Czarne w tłumaczeniu Martyny Tomczyk.

W 2020 roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Fimowego w Wenecji, swoją premierę miał film „Nomadland”, który powstał na podstawie książki Jessici Bruder. Jego reżyserką i producentką jest Chloé Zhao, chińska artystka, na co dzień pracująca w Stanach Zjednoczonych. Osią fabularną filmu są losy Fern, kobiety, która po śmierci męża i stracie pracy decyduje się na kupienie kampera i wyruszenie w drogę. Jeździ od miejsca do miejsca, podejmując się różnych, często wykańczających prac. Zaczyna życie jako nomada. Jej życiorys jest wypadkową losów różnych nomadów przedstawionych w reportażu Bruder. W filmie Fern na swojej drodze spotyka innych nomadów. Co ciekawe, w ekranizacji wystąpili prawdziwi nomadzi przedstawieni w książce Jessiki Bruder. Zabieg zaangażowania prawdziwych koczowników do produkcji nadaje filmowi autentyczności i powoduje, że jego odbiór jest całkowicie inny.

Twórcy „Nomadland” osiągnęli ogromny sukces – film otrzymał kilkanaście najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Najważniejszymi z nich są trzy Oscary w niezwykle ważnych kategoriach. „Nomadland” otrzymał Oscara w kategoriach: najlepszy film, najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska oraz najlepsza reżyseria. Wcześniej produkcja została wyróżniona dwoma Złotymi Globami, czterema nagrodami BAFTA, wyróżnieniami na MFF w Wenecji i innymi prestiżowymi nagrodami. Warto zwrócić uwagę na znakomitą rolę Frances McDormand, która wcieliła się rolę Fern. Za swoją kreację aktorka otrzymała Oscara, nagrodę BAFTA, Satelitę, Film Independent oraz Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

Książki Jessiki Bruder na Woblinku

W księgarni internetowej znajdziecie książkę „Nomadland. W drodze za pracą” w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.