Wirtualne Targi

Joan Didion Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Biały album, Książka | Joan Didion

    Najważniejsza książka w dorobku dziennikarskim Joan Didion. Tytułowy esej został okrzyknięty przez „Publishers Weekly” jednym z najważniejszych tekstów od 1950 roku. Joan Didion rejestruje wstrząsy i następstwa lat sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Bada kluczowe wydarzenia, postaci i trendy epoki, która na nowo zdefiniowała kulturę masową. Didion przywołuje spotkania z Jimem Morrisonem, atmosferę studenckich kampusów, zbrodnię popełnioną przez grupę Mansona; patrzy z...

    Promocja
    okładka Graj jak się da, Książka | Joan Didion

    Głęboko niepokojąca powieść obyczajowa mocno osadzona w środowisku celebrytów, gwiazd filmowych i zwykłego życia ukazuje losy kobiety mającej swoje własne problemy. Autorka „Roku magicznego myślenia” i „Białego albumu” bezlitośnie analizuje amerykańskie życie późnych lat sześćdziesiątych. Gdzieś poza Hollywood życie aktorki Marii Wyeth rozgrywa się w odrętwiającej rutynie nieustannej jazdy autostradą. Po trzydziestce, rozwiedziona z mężem, oderwana od przyjaciół, znieczulona...

    Promocja
    okładka Błękitne noce, Książka | Joan Didion

    Poruszające bolesną szczerością refleksje o utracie córki, starzeniu się i upływie czasu. Joan Didion rozpoczyna „Błękitne noce” 26 lipca 2010 roku, w siódmą rocznicę ślubu jedynej córki Quintany, która zmarła 26 sierpnia 2005, zaledwie półtora roku po nagłej śmierci swojego ojca, Johna Gregory’ego Dunne’a. Pisarka, wychodząc od wspomnień ze ślubu córki, wraca do czasów jej dzieciństwa, przygląda się swoim myślom, analizuje lęki i wątpliwości dotyczące małżeństwa, adopcji i...

    Promocja
    okładka Powiem wam co o tym myślę, Książka | Joan Didion

    Najbardziej oczekiwana książka roku 2021 według Vogue'a, TIME'a, Bustle, The New York Timesa i wielu innych. Ponadczasowy zbiór ikonicznych tekstów Joan Didion, pochodzących z lat 1968–2000, poruszających tematy, które przez lata stały się znakiem rozpoznawczym jej pisarstwa: kobiety, prasa, polityka, autorefleksja. „Powiem wam, co o tym myślę” to dwanaście możliwości wglądu w błyskotliwy umysł jednej z najwybitniejszych współczesnych pisarek. Joan Didion jest uważna na rzecz...

    Promocja
    okładka Rok magicznego myślenia, Książka | Joan Didion

    „Rok magicznego myślenia” to przejmująca opowieść wybitnej amerykańskiej dziennikarki i eseistki o żałobie po śmierci męża i chorobie córki. Joan Didion z ogromną uważnością przypatruje się najbardziej granicznym doświadczeniom w swoim życiu, analizując własne uczucia i reakcje, a jej piękna i precyzyjna narracja dotyka uniwersalnego znaczenia tych doświadczeń. „Rok magicznego myślenia” został wyróżniony prestiżową National Book Award, otrzymał również nominację do Nagrody ...

    Promocja
    okładka Dryfując do Betlejem, Książka | Joan Didion

    "Joan Didion – jeden z najdonioślejszych głosów literackich ostatnich dekad. Napisała pięć powieści i dziewięć książek nonfiction. Za swoją twórczość otrzymała liczne nagrody, w tym National Book Award. „Dryfując do Betlejem” to zbiór reportaży o Ameryce lat sześćdziesiątych. Książka, która dla wielu pokoleń pisarek i artystek stała się punktem odniesienia i nadal nim pozostaje. Didion pisze o kontrkulturze, San Francisco, narkotykach, morderstwach, maoistach z Kalifornii,...

    Promocja
    okładka Rok magicznego myślenia, Książka | Joan Didion

    Jakie dobrać słowa, by opowiedzieć o tym, co intymne i bolesne, by zrozumieć jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakim każdemu z nas przyjdzie się zmierzyć? "Rok magicznego myślenia" to książka, która weszła do kanonu literatury. Została wyróżniona prestiżową National Book Award, otrzymała nominacje do Nagrody Pulitzera, National Book Critics Circle Award, a czytelnicy wymieniają ją pośród stu najważniejszych książek, które trzeba przeczytać w życiu. Joan Didion, wybitn...

Joan Didion Książki

Joan Didion urodziła się w 1934 roku. To amerykańska dziennikarka, eseistka, powieściopisarka. Jest jedną z przedstawicielek tzw. Nowego Dziennikarstwa. Łącznie ma na swoim koncie cztery powieści, siedem esejów i zbiorów artykułów oraz kilka innych książek i scenariuszy. Jedną z najważniejszych książek w jej karierze jest „Rok magicznego myślenia”, czyli osobista opowieść o jej małżeństwie, śmierci męża i chorobie córki. Za Rok magicznego myślenia Didion otrzymała National Book Award, jedno z najważniejszych amerykańskich wyróżnień w dziedzinie literatury.

Joan Didion - życiorys

Didion sturdiowała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie uzyskała bakalaureat. Amerykańska pisarka brała udział w konkursie literackim organizowanym przez magazyn „Vogue”. Dzięki zwycięstwu otrzymała możliwość pracy w redakcji „Vouge” w Nowym Jorku. Didion pracowała dla magazynu przez blisko osiem lat. W tym samym czasie pracowała nad swoją debiutancką powieścią „Run River”, która ostatecznie ukazała się w 1963 roku.

Dziennikarka wzięła ślub w 1964 roku z Johnem Gregorym Dunne’em, w związku z czym wróciła do rodzinnej Kalifornii. Wraz z mężem Joan Didion napisała wiele artykułów i scenariuszy. Jej styl wpisywał się w nurt tzw. Nowego Dziennikarstwa. W swoich dziełach Didion opisywała świat z niezwykłą szczerością, brutalnością i dbałością o szczegóły. W jej książkach wyczuwalna była tęsknota i nostalgią za mityczną Ameryką, którą autorka znała z czasów swojego dzieciństwa i wczesnej młodości.

Didion pisała m.in. o ruchu hippisowskim, rewolucji seksualnej w Stanach Zjednoczonych, feminizmie, przemianach społecznych i kulturalnych. Otwarcie krytykowała obraz feminizmu jako nurtu. Dziennikarka twierdziła, że stawianie kobiet w roli ofiar mężczyzn wiktymizuje je.

Twórczość i literackie wyróżnienia

Za swoją działalność i twórczość Didion była wielokrotnie wyróżniana. W 2005 roku otrzymała National Book Award za książkę „Rok magicznego myślenia”. Pisarka opowiedziała w niej o małżeństwie i śmierci swojego męża. Na podstawie książki powstał scenariusz teatralny. W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Następnie została wznowiona przez Wydawnictwo Znak. Najnowsza wersja książki została wydana w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Relacja. Wszystkie wydania stanowi tłumaczenie autorstwa Hanny Pasierskiej. Oprócz National Book Award Didion otrzymała za tę książkę nominacje do National Book Critics Circle oraz Nagrody Pulitzera.

W niewielkim odstępie czasu Wydawnictwo Relacja wydało również inne książki Didion – „Błękitne noce” oraz „Powiem Wam, co o tym myślę”.

Powiem Wam, co o tym myślęto ponadczasowy zbiór ikonicznych tekstów Joan Didion, pochodzących z lat 1968–2000. Wśród tematów poruszanych przez autorkę są m.in. kobiety, prasa, polityka oraz szeroko pojęta autorefleksja. Na zbiór składają się artykuły czy eseje, niektóre z nich z perspektywy czasu okazały się prorocze.

„Błękitne noce” to jedna z późniejszych książek zmarłej w 2021 roku Didion. Autorka rozpoczyna opowieść w siódmą rocznicę ślubu jej jedynej córki Quintany, która zmarła 26 sierpnia 2005 roku, zaledwie półtora roku po niespodziewanej i nagłej śmierci jej ojca, męża Joan Didion. Dziennikarka w poruszający sposób opisuje, jak radziła sobie po utracie dwóch najbliższych osób – córki i męża. Wychodząc od tematu śmierci, Didion przygląda się swoim myślom, analizuje lęki i wątpliwości dotyczące małżeństwa, adopcji, starzenia się i chorób.

Na początku 2021 roku Wydawnictwo Cyranka zdecydowało się wydaćDryfując do Betlejem”, czyli jedną z najważniejszych amerykańskich książek nonfiction. „Dryfując do Betlejem” otwiera serię wydawnictwa poświęconą współczesnym klasyczkom. Didion w swojej książce próbuje zrozumieć swoich bohaterów niezależnie, kim są i z jakiej warstwy społecznej pochodzą. Z równą wnikliwością pisze zarówno o gwiazdach kina, milionerach, ideologach, hawajskich elitach, jak i o ofiarach morderstw czy naiwnych hippisach i narkomanach. Większość książki stanowią krótkie reportaże o Stanach Zjednoczonych, w większości tych prowincjonalnych. Didion często nawiązuje do popkultury i ściśle z nią związanych amerykańskich zwyczajów.

W 2017 roku na platformie Netflix swoją premierę miał film dokumentalny poświęcony Joan Didion i jej twórczości pt. „Joan Didion: Wszystko w rozpadzie”. Autorka występuje w nim we własnej osobie. Didion, ikona światowego dziennikarstwa, opowiada o swojej karierze i prywatnych przejściach. Film został wyreżyserowany przez bratanka bohaterki – Griffina Dunne’a. Materiał jest niezwykle delikatny, oszczędny w formie i kameralny.

Książki Joan Didion na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Joan Didion w formie ebooka i książki papierowej. Dostępne są takie tytuły, jak „Dryfując do Betlejem”, „Błękitne noce”, „Rok magicznego myślenia”, „Powiem wam, co o tym myślę”.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.