Bony podarunkowe na Święta

Johann Wolfgang von Goethe Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Cierpienia Młodego Wertera, Audiobook | Johann Wolfgang von Goethe

    Cierpienia młodego Wertera to jedno z najbardziej znanych dzieł w historii światowej literatury. Jej wielki sukces przyniósł rozgłos mało wtedy znaczącemu nurtowi literatury: „burza i niepokój”. Audiobook jest zapisem utworu, który zapoczątkował romantyzm światowy.

    Promocja
    okładka Cierpienia młodego Wertera, Audiobook | Johann Wolfgang von Goethe

    Jedno z najsłynniejszych dzieł preromantyzmu i okresu Sturm und Drang („burzy i naporu”). Bohaterem tej powieści epistolarnej jest młody poeta, marzyciel, do szaleństwa zakochany w pięknej Locie – narzeczonej, a potem żonie Alberta. Nie mogąc zdobyć wzajemności ukochanej, Werter popełnia samobójstwo. Po pierwszej publikacji powieści wśród młodych romantyków pojawiła się moda na naśladowanie głównego bohatera, począwszy od noszenia podobnego stroju (niebieski frak z żółtą kam...

    Promocja
    okładka Cierpienia młodego Wertera, Audiobook | Johann Wolfgang von Goethe

    Niemiecki romantyzm, klasyk światowej literatury. Młody artysta Werter jest nieszczęśliwie zakochany w Lotcie. Audiobook z nagraniem listów młodego Wertera pisanych do przyjaciela. Werter przybywa do miejscowości Waldheim i zakochuje się w pięknej Lotcie. Jednak kobieta jest już zaręczona z niejakim Albertem. Prawdziwie romantyczna, nieszczęśliwa miłość. Werter jest zrozpaczony, jednak stara się tego nie okazywać. Spędza miłe chwile z Lottą oraz Albertem zwiększając przyjaźń ...

    Promocja
    okładka Cierpienia młodego Wertera, Audiobook | Johann Wolfgang von Goethe

    Audiobook z nagraniem listów młodego Wertera pisanych do przyjaciela. Werter przybywa do miejscowości Waldheim i zakochuje się w pięknej Lotcie. Jednak kobieta jest już zaręczona z niejakim Albertem. Prawdziwie romantyczna, nieszczęśliwa miłość. Werter jest zrozpaczony, jednak stara się tego nie okazywać. Spędza miłe chwile z Lottą oraz Albertem zwiększając przyjaźń pomiędzy nimi. Ale sytuacja staje się dla niego nie do zniesienia.... Nie potrafi udźwignąć tego ciężaru....

    Promocja
    okładka Cierpienia młodego Wertera, Audiobook | Johann Wolfgang von Goethe

    Audiobook z nagraniem listów młodego Wertera pisanych do przyjaciela. Werter przybywa do miejscowości Waldheim i zakochuje się w pięknej Lotcie. Jednak kobieta jest już zaręczona z niejakim Albertem. Prawdziwie romantyczna, nieszczęśliwa miłość. Werter jest zrozpaczony, jednak stara się tego nie okazywać. Spędza miłe chwile z Lottą oraz Albertem zwiększając przyjaźń pomiędzy nimi. Ale sytuacja staje się dla niego nie do zniesienia.... Nie potrafi udźwignąć tego ciężaru....

Johann Wolfgang von Goethe Audiobooki

Urodzony 28 sierpnia 1749 roku we Frankfurcie Johann Wolfgang von Goethe jest uważany za jednego z najwybitniejszych niemieckich literatów przełomu XVIII i XIX wieku. Poeta, prozaik, dramaturg, a przy tym także uczony i polityk był jednym z głównych przedstawicieli nurtu literackiego Sturm und Drang (burzy i naporu) oraz prekursorem romantyzmu. Nie bez znaczenia pozostaje także obszerna kolekcja jego korespondencji. Wraz z Friedrichem Schillerem, Johannem Gottfriedem Herderem oraz Christophem Martinem Wielandem należy to tak zwanych klasyków weimarskich. Do najsłynniejszych dzieł Goethego należą “Cierpienia młodego Wertera”, “Król Olch”, “Ifigenia w Taurydzie” oraz “Faust”.

“Cierpienia młodego Wertera” jedna z najwybitniejszych książek Goethego

Goethe tworzył utwory w niemal wszystkich gatunkach literackich swoich czasów - tak poezję i powieści, jak i dramaty oraz satyry. “Cierpienia młodego Wertera” uznawane są za jedną z najwybitniejszych powieści miłosnych. Ta powieść epistolarna wraz ze “Zbójcami” Schillera uważana jest także za najważniejsze dzieło okresu Sturm und Drang oraz preromantyzmu. Opowiadają one opartą na własnych doświadczeniach Goethego historię nieszczęśliwej miłości Wilhelma do Lotty, która jest już zaręczona z Albertem, co doprowadza młodego mężczyznę na skraj rozpaczy. Stara się jednak tego po sobie nie pokazywać i spędza z obydwojgiem wiele czasu. W pewnym momencie wyjeżdża z Waldheim, by rozpocząć pracę w poselstwie, powraca jednak na wieść o ślubie Lotty i Alberta. Na prośbę Lotty początkowo stara się do niej nie zbliżać, by nie wzbudzać żadnych podejrzeń, jednak na wieść o tym, że pozostała sama w domu przyjeżdża w odwiedziny. Tam nie wytrzymuje i zaczyna ją całować, na co Lotta ucieka i zamyka się w swoim pokoju. Zrozpaczony Werter postanawia popełnić samobójstwo. Wysyła posłańca do Alberta z prośbą o użyczenie pistoletu, na co ten się zgadza. Znająca samobójcze skłonności Wertera Lotta waha się, ale w końcu wydaje posłańcowi broń. Mężczyzna w liście pożegnalnym wyznaje, że przyczyną jego śmierci była niespełniona miłość, po czym strzela sobie w głowę. Nie ginie jednak od razu od rany, lecz dopiero po jakimś czasie wykrwawia się na śmierć. Pierwowzorem Lotty była Charlotta Buff, w której zakochał się Goethe, i która podobnie jak jej literacka odpowiedniczka miała już narzeczonego, nie zgodziła się więc nawiązać bliższej relacji z pisarzem. Bezpośrednim impulsem do napisania “Cierpień młodego Wertera” było samobójstwo przyjaciela Goethego, który przez nieszczęśliwą miłość strzelił sobie w głowę z pistoletu pożyczonego od narzeczonego Buff.

“Faust” wybitny dramat Johanna Wolfganga von Goethego

Za najwybitniejsze dzieło Johanna Wolfganga von Goethego uznawany jest “Faust” - dramat w dwóch częściach, napisany w latach 1773-1832. Historia rozpoczyna się od zakładu Boga z Mefistofelesem o duszę tytułowego doktora Fausta. Jest to człowiek już niemłody, o wielkiej wiedzy i ciągłym poczuciu niespełnienia. Marzy o dotarciu do istoty rzeczy, jednak nawet mimo całego swego doświadczenia nie może pojąć sensu istnienia. Mefistofeles przybywa do niego i proponuje mu realizację jego marzeń za cenę duszy. Początkowo Faust się nie zgadza, a nawet udaje mu się uwięzić diabła. W końcu jednak przystaje na układ - jeśli Mefistofeles sprawi, że Faust poczuje, iż warto żyć i wypowie słowa: “Trwaj, chwilo, jakże jesteś piękna”, dusza filozofa będzie należeć do diabła. Odmłodzony specjalnym eliksirem Faust rozkochuje w sobie młodą Małgorzatę, a owocem ich związku staje się dziecko. Jednak Faust porzuca kobietę wraz z synem, goniąc za coraz to nowymi wrażeniami. Małgorzata, próbując się z nim spotkać, nieświadomie zabija swoją matkę, podając jej zbyt dużą ilość środka nasennego otrzymanego od Fausta, by ta jej nie powstrzymywała. Potem ginie także jej brat, stający w obronie czci Małgorzaty, a nawet nowonarodzone dziecko, które kobieta dusi w szoku i rozpaczy po porzuceniu przez Fausta. Oczekując w więzieniu na egzekucję, powierza się łasce Bożej i nie korzysta z propozycji ucieczki, jaką przedstawia jej Faust. Dzięki temu Bóg ma nad nią miłosierdzie i zostaje zbawiona. Doktor zaczyna czuć wyrzuty sumienia i powoli zaczyna myśleć o wyzwoleniu się spod wpływu Mefistofelesa. Na łożu śmierci myśli: “trwaj, chwilo, jakże jesteś piękna”, lecz jego dusza zostaje wyrwana diabłu i zbawiona.

Naukowo

Goethe poświęcił się także naukom przyrodniczym, a przy tym wciąż starał się połączyć je z filozofią, polityką oraz poezją. W zakresie optyki stworzył teorię kolorów, która jednak z perspektywy obecnej nauki okazała się być błędną. Intensywnie badał proces powstawania widma optycznego i uważał, że należy analizować przede wszystkim proces postrzegania kolorów przez człowieka. W swoich rozważaniach wykraczał jednak poza fizykę i wkraczał na tereny metafizyczne, stąd jego teoria kolorów może być traktowana raczej jako psychologia kolorów. Goethe napisał także “Eksperyment jako pośredniczenie do obiektu i subiektu (osoby poznającej i działającej)”, w którym opisał swoją metodykę badań, wskazując na jej charakter empiryczny, a nie spekulatywny. Tym, co wyróżniało jego podejście od ówczesnego pozytywistycznego empiryzmu było miejsce człowieka w całym badanym układzie - Goethe traktował go nie jako zewnętrznego obserwatora zjawisk, ale element analizowanej całości.

Te i wiele innych najwybitniejszych klasycznych pozycji literackich znajdziesz na Woblink w każdym dostępnym formacie - książki papierowej, ebooka czy audiobooka.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.