Julian Barnes Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Poczucie kresu, Audiobook | Julian Barnes

    Anthony Webster, sześćdziesięciolatek, przyjaźnił się w młodości z niezwykle inteligentnym Adrianem. Poróżniła ich kobieta. Po latach Anthony otrzymuje nieoczekiwany spadek, odkrywając sekret, który na zawsze zmąci mu dobre samopoczucie… Jeden z najwybitniejszych współczesnych brytyjskich pisarzy jak nikt potrafi zestawiać intrygującą fabułę, fakty, fikcję i refleksje dotyczące kwestii najważniejszych. Tym razem, opowiadając o pewnej tajemnicy, snuje rozważania o istocie pr...

    Promocja
    okładka Zgiełk czasu, Audiobook | Julian Barnes

    Ta opowieść o zderzeniu Sztuki z Władzą, o ludzkim kompromisie, ludzkim tchórzostwie i ludzkiej odwadze, to dzieło prawdziwego mistrza. Zgiełk czasu to fikcyjna (auto)biografia Dymitra Szostakowicza, poruszająca wyobraźnię opowieść o życiu i twórczości tego wybitnego kompozytora w realiach stalinowskiej Rosji. Napisana w trzeciej osobie, acz stanowiąca w istocie monolog wewnętrzny, powieść ta tworzy intymny portret jednostki utkany z pojedynczych scen, wspomnień i przemyśl...

    Promocja
    okładka Elizabeth Finch, Audiobook | Julian Barnes

    Książka, która odmieni twój sposób postrzegania świata. Intelektualny balsam na współczesne zabiegane dusze. Bestseller „Sunday Timesa”, autorstwa światowej sławy brytyjskiego pisarza Juliana Barnesa, zdobywcy Nagrody Bookera. Zniewalający. „Sunday Times” Oryginalny. „The Times” Prowokacyjny. „Sunday Telegraph” Elizabeth Finch to nauczycielka, myślicielka i inspiracja – niezmiennie rygorystyczna, lecz zawsze życzliwa. Obdarzona pełną troski empatią, nakłaniała uczni...

    Promocja
    okładka Jedyna historia, Audiobook | Julian Barnes

    Historia miłosna przepełniona czystym pięknem, głębokim smutkiem i głęboką prawdą. „Większość z nas ma tylko jedną jedyną historię do opowiedzenia. Nie chodzi mi o to, że w naszym życiu dzieje się tylko jedno coś: są niezliczone wydarzenia, które przekształcamy w niezliczone historie. Ale naprawdę liczy się tylko jedna historia, którą warto opowiedzieć. Ta jest moja.” Pewnego lata w latach sześćdziesiątych, na przedmieściach południowego Londynu, Paul wraca ...

Julian Barnes Audiobooki

Julian Barnes urodził się 1946 roku. To angielski pisarz, autor opowiadań i eseista. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i kulturalnych. W 2011 roku Barnes otrzymał Nagrodę Bookera za powieść „Poczucie kresu”. Barnes jest jednym z najważniejszych brytyjskich pisarzy przełomu XX i XXI wieku. W swoich książkach często łączy wątki fikcyjne z historycznymi, pisze w niepowtarzalnym stylu, pełnym erudycji i dużej dawki inteligentnego poczucia humoru.

Barnes jest absolwentem Magdalen College w Oksfordzie. Po ukończeniu studiów przez trzy lata pracował jako leksykograf, był jednym z twórców Oxford English Dictionary. Później zajął się pisaniem tekstów publicystycznych i krytyką literacką. Publikował m.in. w „New Statesman” i „New Review”. W pierwszej połowie lat 80. XX wieku występował w telewizji jako krytyk literacki. Julian Barnes jest również autorem kilku kryminałów, które wydał pod pseudonimem Dan Kavanagh.

Kariera literacka Juliana Barnesa

Większość powieści Barnesa została przetłumaczona na język polski. Pierwsza książka brytyjskiego pisarza – „Metroland” ukazała się w 1981 roku. Za swój debiut Barnes otrzymał Somerset Maugham Award. „Metroland” to opowieść o Christopherze, nieśmiałym młodym mężczyźnie z przedmieść Londynu, który w trakcie studiów odbywa podróż do stolicy Francji. Książka składa się z trzech części. W pierwszej autor przedstawia życie bohatera. W drugiej Barnes opisał czas odskoczni od szarego życia na przedmieściach Londynu. Christopher w pełni korzysta z rozrywek Paryża. Chodzi do teatrów, przeżywa pierwsze miłosne uniesienia, odkrywa wielki świat. W ostatniej bohater wraca w swoje rodzinne strony i do swojego „normalnego” życia. Dwa lata po premierze „Metroland” ukazała się druga powieść Barnesa pt. „Before She Met Me”. Podobnie jak debiutancki „Metroland” nie została przetłumaczona na język polski.

Papuga Flauberta

W 1984 roku swoją premierę miała „Papuga Flauberta”. To książka bardzo trudna do gatunkowego zakwalifikowania. W „Papudze Flauberta” jest dużo powieści, eseju, przewodnika. Narratorem książki jest fikcyjny biograf Flauberta, lekarz Geoffrey Braithwaite. Mężczyzna próbuje zgłębić życie swojego ukochanego pisarza przez pryzmat jego relacji z ludźmi, zwierzętami i czasami, w którym przyszło mu żyć. Braithwaite trafia jednak na przeszkodę – choćby nie wiadomo, jak się starał, każda próba odwzorowania przeszłości będzie wiązała się ze swego rodzaju wyobrażeniem. Tym samym biograf zawsze będzie mijał się z prawdą.

Kolejne książki Barnesa to „Pod słońce”, „Historia świata w dziesięciu i pół rozdziałach”, „Pomówmy szczerze”, „Jeżozwierz”, „Po drugiej stronie La Manche”. W 1998 roku swoją premierę miała książka „Anglia, Anglia”.

W 2004 roku ukazał się zbiór opowiadań Barnesa pt. „Cytrynowy stolik”. W książce znalazły się bardzo różne teksty, dzięki czemu czytelnik może poznać Barnesa w wielu odmiennych odsłonach. Wszystkie opowiadania łączy zaś niecodzienna erudycja i znakomity styl brytyjskiego pisarza.

Rok później swoją premierę miał zbiór esejów pt. „Coś do oclenia”. W tych tekstach Barnes daje upust swojej fascynacji Francją. Jego związek z tym krajem nie jest przypadkowy. Rodzice Juliana byli nauczycielami francuskiego i wielokrotnie zabierali syna w podróże po kraju. Barnes pisze tu o klasykach literatury francuskiej, o sztuce, filmach, francuskiej kuchni oraz o Tour de France. „Coś do oclenia” to pełna humoru i niecodziennej erudycji opowieść Brytyjczyka o Francji.

W 2003 roku na księgarniane półki trafił zbiór esejów kulinarnych Barnesa pt. „Pedant w kuchni”. To efekt kolejnej fascynacji pisarza – kuchni. Barnes serwuje swoim czytelnikom niezwykle zabawny i napisany z pedantyczną precyzją zbiór esejów o kuchni i jej relacjach z literaturą.

Arthur i George

Powieść „Arthur i George” przyniosła Barnesowi nominację do Nagrody Bookera. To wyjątkowa powieść Barnesa, w której brytyjski pisarz łączy literaturę faktu i biograficzną z wątkami kryminalnymi. Tytułowymi bohaterami są Arthur Conan Doyle, literacki ojciec Sherlocka Holmesa i George Edalji, nieśmiały syn pastora hinduskiego pochodzenia. George popada w poważne tarapaty. Tajemnicze wydarzenia, które rozegrają się na Great Wyrley w zagadkowy sposób połączą losy obu mężczyzn.

W 2008 roku ukazał się zbiór wspomnień pisarza pt. „Nie ma się czego bać”. Jedna z najważniejszych powieści Barnesa – „Poczucie kresu” ukazała się w 2011 roku. Julian Barnes otrzymał za tę powieść Nagrodę Bookera. Głównym bohaterem książki jest emeryt Anthony Webster, który wspomina swoją młodość, okres lat 60. XX wieku. Jednym z jego najbliższych przyjaciół był wtedy Adrian Finn. Niestety ich drogi się rozeszły – poróżniła ich kłótnia o pewną kobietę. Po latach Anthony otrzymuje zaskakujący spadek. Starając się dowiedzieć, co motywowało ofiarodawcę, zaczyna odkrywać sekrety, które całkowicie odmienią jego życie i zburzą dobre samopoczucie.

W tym samym roku, co „Poczucie kresu” ukazał się kolejny zbiór opowiadań Barnesa pt. „Puls”. W 2013 roku ukazała się książka „Wymiary życia” czyli wyjątkowy tryptyk, w którym Barnes znów zgrabnie łączy literacką fikcję z literaturą faktu i własnymi wspomnieniami. Bohaterami książki są pionier baloniarstwa i fotograf Nadar, pułkownik Fred Burnaby, niesamowita Sarah Bernhardt i na koniec sam Julian Barnes. Pod przykryciem obyczajowej fabuły kryje się opowieść o poczuciu straty najbliższej osoby.

Trzy najnowsze książki Juliana Barnesa to „Zgiełk czasu” z 2016 roku, „Jedyna historia” z 2018 i „Człowiek w czerwonym płaszczu” z 2020 roku.

Książki Juliana Barnesa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Juliana Barnesa w formie papierowej i audiobooka. Dostępne są tytuły „Pomówmy szczerze”, „Coś do oclenia”, „Cytrynowy stolik”, „Poczucie kresu”, „Zgiełk czasu”, „Pedant w kuchni”, „Mężczyzna w czerwonym płaszczu” oraz „Arthur i George”.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.