Bony podarunkowe na Święta

Jung Chang Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Siostry z Szanghaju. Trzy kobiety, trzy drogi do władzy i wszechpotężne Chiny
, Książka | Jung Chang

    Były raz w Chinach trzy siostry. Znajdowały się w epicentrum burzliwych zdarzeń XX wieku, a tłem ich życia były gwałtownie zmieniające się Chiny – od cesarstwa przez republikę po totalitarne supermocarstwo. Pierwsza siostra, Madame Chiang Kai-shek, bardziej niż męża kochała władzę. Była tajną bronią nieokrzesanego generała, mistrzynią uroczych pogawędek z Rooseveltem i Churchillem. Druga siostra, Madame Sun Yat-sen, bezgranicznie kochała komunizm. Niezłomna rewolucjonistk...

    Promocja
    okładka Cesarzowa wdowa Cixi, Książka | Jung Chang

    KSIĄŻKA AUTORKI KULTOWYCH DZIKICH ŁABĘDZI „Myślę często, że na świecie nie ma chyba kobiety mądrzejszej ode mnie. Choć słyszałam wiele o królowej Wiktorii, to nie sądzę, by jej życie było w połowie tak ciekawe i urozmaicone jak moje. Spójrz na mnie, ode mnie zależy los 400 milionów ludzi” – mawiała. W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Ci...

    Promocja
    okładka Mao. Nieznana historia, Książka | Jung Chang

    KSIĄŻKA ZAKAZANA W CHINACH Przez kilkadziesiąt lat rządził jedną czwartą ludności świata. Jako władca absolutny odpowiadał za śmierć ponad siedemdziesięciu milionów ludzi w czasie pokoju. Kim tak naprawdę był Mao Zedong, człowiek, którego nazywano Bogiem? Na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniał. Nie umiał porywająco przemawiać, był kiepskim organizatorem i nie znał żadnego języka obcego. Ten przeciętny chłopak z wiejskiej chaty miał tylko jedno pragnienie: stanąć na c...

    Promocja
    okładka Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin, Książka | Jung Chang

    ŚWIATOWY BESTSELLER KSIĄŻKA ZAKAZANA W CHINACH INSPIRUJĄCA OPOWIEŚĆ O KOBIETACH, KTÓRE PRZETRWAŁY PASMO KRZYWD, STRAT I REWOLUCJI, ZACHOWUJĄC SWOJE CZŁOWIECZEŃSTWO. Hillary Clinton Babka autorki miała dwa lata, gdy zgodnie z chińską tradycją matka połamała jej kości stopy i skrępowała palce. Gdy dziewczynka błagała, by rozwiązać bandaże, matka z płaczem wyjaśniała, że robi to dla jej szczęścia. Dzięki temu babka wyrosła na lokalną piękność i stała się konkubiną generała. ...

    Promocja
    okładka Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin, Książka | Jung Chang

    Książka, która poruszyła czytelników na całym świecie. Nie można jej przeczytać tylko w Chinach, gdzie wciąż jest zakazana przez władze. Przejmująca opowieść o trzech pokoleniach jednej rodziny, której doświadczenia tworzą niezwykły obraz przemian, jakie dokonały się w Chinach. Babka autorki zgodnie ze starą tradycją miała zabandażowane stopy, a rodzice przeznaczyli ją na konkubinę generała. Matka stała się zaangażowaną komunistką walczącą o nowe Chiny. Jednak gdy razem z mę...

    Promocja
    okładka Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny, Książka | Jung Chang

    Myślę często, że na świecie nie ma chyba kobiety mądrzejszej ode mnie. Choć słyszałam wiele o królowej Wiktorii, wciąż nie sądzę, by jej życie było w połowie tak ciekawe i urozmaicone jak moje. Spójrz na mnie, ode mnie zależy los 400 milionów ludzi – mawiała. W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Cixi szybko zorganizowała przewrót pałacowy ...

Jung Chang Książki

Jung Chang (张戎 – Zhāng Róng) jest brytyjską pisarką chińskiego pochodzenia, której książki zyskują coraz większą popularność – zostały do tej pory przetłumaczone na ponad 40 języków. Światową sławę przyniosły jej „Dzikie Łabędzie: Trzy córy Chin”. Ta autobiograficzna powieść sprzedała się w 20 milionach kopii na całym świecie, jednak mimo sporej popularności trafiła na listę książek zakazanych w Chinach.

Wraz z mężem, irlandzkim historykiem Jonem Hallidayem specjalizującym się w historii Azji, mieszka w Londynie. Wielka Brytania jest dla Chang fascynująca. Autorka kocha jej różnorodną kulturę, literaturę i sztukę. Korzysta z każdej okazji, by obejrzeć sztuki Szekspira.

Jung Chang – okres chiński

Jung Chang urodziła się w 1952 roku w Yibin, prowincji Syczuan. Miała czwórkę rodzeństwa. Ojciec był funkcjonariuszem Komunistycznej Partii Chin, a matka urzędniczką administracji państwowej. Dzięki wysokiej, dziesiątej pozycji ojca w rankingu „Służby cywilnej Chińskiej Republiki Ludowej” znajdował się on wśród 20 tysięcy najważniejszych urzędników państwowych, co przełożyło się na poziom życia całej rodziny. Mieszkali w zamkniętym, dobrze strzeżonym kompleksie i cieszyli się przywilejami niedostępnymi zwykłym obywatelom. Dzięki zamiłowaniu ojca do literatury dziewczynka już od dziecka kochała czytać, pisać i komponować poezję.

W wieku 14 lat, wychowywana w kulcie Mao Jung Chang, jak wiele osób w jej wieku dołączyła do Czerwonej Gwardii. Nie chciała jednak brać udziału w atakach na nauczycieli oraz przeciwników politycznych i dość szybko opuściła jej szeregi.

Rodzina Jung Chang podczas Rewolucji kulturalnej popadła w niełaskę. W odpowiedzi na niepowodzenia „Wielkiego skoku naprzód” rodzice sprzeciwili się polityce Mao Zedonga, co spowodowało atak ze strony zwolenników polityka. Rodzice zostali publicznie upokorzeni, wylano im na głowy atrament, zawieszono na szyi potępiające tabliczki, nakazano klęczeć na żwirze i stać w deszczu. Następnie zostali uwięzieni – brutalne tortury doprowadziły do trwałego okaleczenia fizycznego i psychicznego ojca. Ich kariery legły w gruzach, zmuszono ich do opuszczenia domu.

W wyniku zamknięcia systemu uniwersyteckiego pisarka spędziła kilka lat, pracując jako znachor, hutnik, elektryk, choć nie miała wykształcenia w żadnym z tych kierunków. W 1973 roku uniwersytety zostały ponownie otwarte i Jung Chang rozpoczęła studia anglistyczne na Uniwersytecie Syczuańskim w Chengdu.

Jung Chang – okres brytyjski

Po śmierci Mao, gdy Chiny zaczęły otwierać się na świat, Jung Chang złożyła aplikację o rządowe stypendium zagraniczne. Ponieważ ojciec został politycznie zrehabilitowany, pisarka dostała pozwolenie na wyjazd do Wielkiej Brytanii w 1978 roku, gdzie studiowała studia językoznawcze w Londynie, a następnie lingwistykę na Uniwersytecie w Yorku. W 1982 roku, jako pierwsza osoba z Chińskiej Republiki Ludowej, uzyskała doktorat na brytyjskim uniwersytecie. Posiada również doktoraty honorowe uniwersytetów Buckingham, York, Warwick, Dundee, Bowdoin College (Stany Zjednoczone) oraz Open University. Przez krótki okres czasu wykładała w School of Oriental and African Studies w Londynie. W latach 90. wyjechała, by skoncentrować się na pisaniu.

Twórczość Jung Chang

Pierwszą książkę Jung Chang wydała już w 1986 roku. Była to „Madame Sun Yat-sen: Soong Ching-ling”, napisana wraz z Jonem Hallidayem, biografia Soong Ching-ling nazywanej Madame Sun Yat-sen – kobiety, która odegrała dużą rolę polityczną w Chinach.

Publikacja w 1991 roku drugiej książki „Dzikie Łabędzie: Trzy córy Chin” zrobiła z autorki niemal celebrytkę. Podróżowała po Wielkiej Brytanii, Europie, Ameryce, by opowiadać o komunistycznych Chinach. Pozycja została przetłumaczona na ponad 40 języków i zyskała pochwały o takich autorów jak J.G. Ballard. Mimo zakazu dystrybucji w Chinach, na czarnym rynku krążyło wiele pirackich kopii. Jest dostępna w Hongkongu czy na Tajwanie.

Tytuł „Dzikie łabędzie” odnosi się do oryginalnego imienia autorki – Er Hong, drugi łabędź. Międzynarodowy bestseller jest autobiograficzną powieścią opisującą losy trzech pokoleń kobiet w Chinach XX wieku – babci, mamy oraz samej autorki. W tle ich historii czytelnik może obserwować zmiany zachodzące w Chinach na przestrzeni lat. Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza opowiada historię babci Jung Chang – Yu-fang, która w młodym lat została konkubiną wysokiego rangą watażki, generała Xue Zhi-henga. Druga jest opowieścią o matce autorki – Bao Qin (cenna cytra), która wspinała się po stopniach Komunistycznej Partii Chin oraz Czerwonej Armii Mao Zedonga i jej doświadczeniach z drugiej wojny chińsko-japońskiej. Trzecia część rozpoczyna się po narodzinach Jung Chang i jest odbiciem jej przeżyć i doświadczeń czasów reform Mao Zedonga. Książka zdobyła nagrodę NCR Book w 1992 roku oraz British Book of the Year w 1993 roku.

W 2012 roku została zaadaptowana jako sztuka teatralna dla Young Vic. Przedstawienie zebrało świetne recenzje zarówno w „The Daily Telegraph”, jak i w „The Guardian”.

Kolejną książką w dorobku autorki jest „Mao. Historia nieznana” (2005), pozycja napisana wspólnie z mężem, Jonem Hallidayem. To niezwykle obszerna, licząca 832 stron biografia, do której materiał małżeństwo zbierało 12 lat, podróżując po całym świecie. Przeprowadzili setki wywiadów z ludźmi, którzy znali przewodniczącego Komunistycznej Partii Chin, Mao Zedonga, m.in. Georgem H. W. Bushem, Henrym Kissingerem, Tenzinem Gyatso czy Dalai Lamą. Tytuł szybko zyskał status bestsellera w Wielkiej Brytanii. W ciągu pół roku od premiery jego sprzedaż przekroczyła 60 tysięcy egzemplarzy. Jest to publikacja zarówno przełomowa, jak i wysoce kontrowersyjna. Z jednej strony zarzuca się jej nierzetelność i skrajnie nieobiektywne ujęcie tematu – Mao jest w niej przedstawiony tylko i wyłącznie w złym świetle jako człowiek okrutny, dużo bardziej bezwzględny w dążeniu do władzy, niż do tej pory uważano. Z drugiej, profesor Richard Baum uznał książkę za najlepszą syntezę na temat osoby autorytarnego przywódcy.

Warto również zwrócić uwagę na wydaną w 2013 roku biografię „Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny”. Pozycja została okrzyknięta przez „New York Times” jedną z najbardziej znaczących książek roku. W pracy nad nią Jung Chang korzystała z ogromnego, 12-milionowego zbioru dokumentów zgromadzonych w Pierwszym Archiwum Historycznym Chin – źródeł, których nie oglądało nigdy oko żadnego obcokrajowca.

„Cesarzowa wdowa Cixi” to opowieść o kobiecie, która, wychodząc z pozycji konkubiny, stała się faktyczną władczynią Chin (1861-1908). Chang odczarowuje postać cesarzowej wdowy, która do tej pory zwykła być przedstawiana jako niekompetentna i tyraniczna władczyni. Stawia tezę, że w rzeczywistości była to inteligentna, niezwykle skuteczna kobieta o otwartym umyśle, która mimo ograniczenia przez konserwatywną biurokrację wprowadziła Chiny w nowoczesność. Cixi przeprowadziła bowiem wiele reform w Państwie Środka, m.in. rozwinęła przemysł, zmodernizowała armię, wprowadziła elektryczność, zniosła zwyczaj bandażowania stóp dziewczynkom oraz zakazała língchí – kary śmierci „tysiąca cięć”.

Książka, podobnie jak jej poprzedniczka, doczekała się tylu pochwał, co krytyki. Specjalistka w zakresie dynastii Qing, Pamela Kyle Crossley, zarzuciła autorce, że bezkrytycznie podeszła do zgromadzonego w archiwum materiałów i uczyniła z Cixi drugą Katarzynę Wielką. Z drugiej strony pozycja otrzymała dobre recenzje m.in. „the Wall Street Journal” oraz od Simona Sebaga Montefiore.

Ostatnia pozycja autorstwa Jung Chang, „Big Sister, Little Sister, Red Sister” (2019) nie została wydana w Polsce.

Książki Jung Chang w Polsce wydawane są przez krakowskie Wydawnictwo Znak i znajdziecie je w Woblinku w formie ebooka oraz książki papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.