Wirtualne Targi

Jürgen Thorwald Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Stulecie detektywów, Audiobook | Jürgen Thorwald

    „… nigdy jeszcze nie próbowano obszerniejszego przedstawienia tego rozwoju i tej roli, jaką kryminalistyka odegrała mniej lub bardziej szczęśliwie, mniej lub bardziej skutecznie w usiłowaniu obrony ówczesnego porządku społecznego przed jego naturalnymi i oczywistymi przeciwnikami, zbrodniczymi elementami wszelkiego stopnia i rodzaju…” Poszukiwanie w ciałach zmarłych trucizn, identyfikacja odcisków palców, znajdowanie śladów zaschniętej krwi, sprawdzanie, z jakiej bron...

    Promocja
    okładka Ginekolodzy, Audiobook | Jürgen Thorwald

    Pierwsze światowe wydanie najbardziej kontrowersyjnej książki Jürgena Thorwalda. Właściwy rozwój ginekologii przypada na wiek XIX i XX, gdy wprowadzono nowoczesne, jak na ówczesne czasy, metody diagnostyczne i operacyjne. Zanim to nastąpiło – trwał horror. Ginekolodzy, czy jak ich nazywano „damscy rzeźnicy”, prześcigali się w wykonywaniu zabiegów, które tylko pozornie przynosiły poprawę, a pokazowe operacje chirurgiczne i sprawne posługiwanie się skalpelem bardziej służyły s...

Jürgen Thorwald Audiobooki

Jürgen Thorwald urodził się w 1915 roku. To niemiecki pisarz, dziennikarz, historyk. Thorwald był znany ze swojego zamiłowania do medycyny sądowej, kryminologii i historii II wojny światowej. Tym tematom poświęcił większość swoich książek. Jego najbardziej znanymi tytułami są „Stulecie detektywów”, „Stulecie chirurgów” oraz „Krew królów: Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych”. Za swoje dzieła, w 1984 roku, został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Z postacią Jürgena Thorwalda łączy się sporo kontrowersji, bowiem tożsamość pod jaką jest powszechnie znany nie jest prawdziwa. Pisarz urodził się jako Heinz Bongartz. W trakcie II wojny światowej parał się pisaniem propagandowych materiałów dla III Rzeszy. Pisał również artykuły do oficjalnej gazety Schutzstaffel (SS) pod tytułem „Das Schwarze Korps” oraz radykalnego, skrajnie prawicowego National-Zeitung. Po zakończeniu wojny Bongartz przyjął pseudonim, żeby nie być kojarzonym z nazistowskim reżimem. W roku 1947 oficjalnie, urzędowo zmienił dane na Jürgen Thorwald. Zmarł w 2006 roku w Lugano.

Wielka ucieczka - pierwsza, powojenna książka Jürgena Thorwalda

Pierwszą powojenną książką Thorwalda była „Wielka ucieczka”. To książka poświęcona końcowemu okresowi II wojny światowej. Thorwald pisze w niej o losach ludności niemieckiej, która zamieszkiwała Prusy Wschodnie, Pomorze i Śląsk, a która na przełomie zimy i wiosny 1945 roku, pod naporem ofensywy radzieckiej armii, została zmuszona do ucieczki na Zachód. Choć dziś niewiele się o tym mówi, wiele osób straciło życie podczas tej przymusowej migracji.

Krew królów

W 1954 roku ukazała się książka „Krew królów. Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych”. Thorwald badał hemofilię – jedną z najbardziej tajemniczych chorób w dziejach. Według krążących opinii wyróżnia się ona tym, że atakuje męskich członków rodziny, a kobiety są jedynie nosicielkami choroby. Jedną z najbardziej znanych nosicielek hemofilii była Wiktoria, królowa Anglii. Nieświadoma monarchini, poprzez aranżowane małżeństwa swoich dzieci, miała ogromny wpływ na rozpowszechnienie hemofilii na europejskich dworach. O tym, kto chorował i jak przebiegała choroba Thorwald pisze w taki sposób, że „Krew królów” czyta się jak dobrą powieść.

Stulecie chirurgów / Triumf chirurgów

W 1956 roku na rynku pojawiła się kolejna książka - „Stulecie chirurgów”. To zbeletryzowana historia przełomowych odkryć w zakresie chirurgii. Większość treści powstała na podstawie wspomnień lekarza H. St. Hartmanna, fikcyjnej postaci, przedstawianej jako dziadek autora. Thorwald opisuje w niej proces rozwoju i powolnego wdrażania przez środowiska medyczne takich praktyk jak antyseptyka, aseptyka czy anestezja. Dwa lata później premierę miała kontynuacja książki pt. „Triumf chirurgów”.

Dawna medycyna

Jeśli ciekawi Was bardziej odległa historia medycyny, sięgnijcie po książkę „Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru”. Thorwald pisze w niej o medycynie wielkich cywilizacji z różnych zakątków świata – Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. Autor przybliża tajniki pracy starożytnych lekarzy – niektórzy z nich, już tysiące lat temu, stosowali rozwiązania do dziś wykorzystywane w szpitalach i klinikach – m.in. amputacje, cesarskie cięcie, prototypy antybiotyków czy trepanację czaszki.

Stulecie detektywów / Godzina detektywów

Najpopularniejsza i jednocześnie jedna z najdłuższych książek w karierze Thorwalda ukazała się w 1964 roku. „Stulecie detektywów” to monumentalna, przeszło 700-stronicowa opowieść o początkach współczesnej kryminalistyki. Autor pisze między innymi o pierwszym wykorzystaniu odcisków palców w rozwiązywaniu śledztw i rewolucji, jaką ta metoda wprowadziła w kolejnych latach. Swoją opowieść o pracy detektywów rozwinął w drugim tomie pt. „Godzina detektywów”. Podobnie jak “Stulecie detektywów” książka liczy sobie przeszło 700 stron. Jürgen Thorwald kontynuuje w niej opowieść o rozwoju kryminalistyki, ale tym razem największą uwagę poświęca tajnikom badań krwi, nasienia, plam na ubraniach. Co ciekawe, wywód teoretyczny urozmaica opisami prawdziwych śledztw.

Kolejne książki Thorwalda: Pacjenci, Kruchy dom duszy, Ginekolodzy, Męska sprawa

Na początku lat 70. ubiegłego wieku ukazała się nowa książka Thorwalda pt. „Pacjenci”, w której możemy przeczytać o rozwoju transplantologii z punktu widzenia pacjentów. To zbiór prawdziwych historii osób, które w realny sposób przyczyniły się do rozwoju dyscypliny. W książce pojawiają się zatem pacjenci, którym po raz pierwszy służyły sztuczne nerki, sztuczne zastawki czy serce z tworzywa sztucznego. Z połączenia literackiego talentu i niebywałej wiedzy Thorwalda, powstała książka, która zachwyciła setki tysięcy czytelników na całym świecie.

W 1986 roku swoją premierę miała książka „Kruchy dom duszy”. Jürgen Thorwald pisze w niej o rozwoju chirurgii mózgu. To opowieść o tysiącach eksperymentów, które doprowadziły do ostatecznego zaakceptowania neurochirurgii jako pełnoprawnej gałęzi medycyny. Z kolei „Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą”, wydana w 1994 roku, to jedna z najbardziej pikantnych książek Thorwalda. Niemiecki pisarz szuka odpowiedzi na pytania dotyczące zwyczajów seksualnych mężczyzn i tego jak wpływają one na ich rozwój kariery, relacji z otoczeniem i zdrowie. Bohaterami mini biografii erotycznych są tutaj m.in. Pablo Picasso, H. G. Wells i Charlie Chaplin. Jednym z głównych tematów jest również prostata – Thorwald pisze nie tylko o diagnostyce i sposobach jej leczenia, ale również o ludziach, którzy na nią chorowali.

W 2016 roku, nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się książka „Ginekolodzy”, jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek Thorwalda. Niemiecki pisarz poświęcił ją lekarzom, którzy w dużym stopniu przyczynili się do rozwoju ginekologii. Największy rozwój dziedziny przypadł na przełom XIX i XX wieku, gdy zaczęto wprowadzać nowoczesne, jak na ówczesne standardy, metody diagnostyki i operacji. Zanim jednak do tego doszło, wiele kobiet musiało przeżyć horror. Ginekologów nazywano bowiem „damskimi rzeźnikami”, którym bardziej zależało na kolejnych odkryciach medycznych niż na zdrowiu pacjentek.

Książki Jürgena Thorwalda w formie w elektronicznej (ebook, audiobook) oraz papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.