Książka - bogato i fantazyjnie ilustrowana zdjęciami, przypomina zdarzenia i ludzi, którzy trzydzieści i czterdzieści lat temu byli bohaterami masowej wyobraźni, ulubieńcami tłumów, a ich dokonania zapisały się na trwałe w historii polskiej kultury. Na 482 stronach autor ukazuje sentymentalną podróż w czasie, do krainy młodości wielu z nas. Młodsi metryką niech zazdroszczą nam pięknego czasu, w którym biegło nasze emocjonalne życie. Pasjonująca i wartościowa lektura !...
Na 457 stronach ożywają wspomnienia z dzieciństwa i młodości, ukazują się ciekawi ludzie oraz wspomnienia z licznych podróży. Oddzielny temat stanowi odważna i bezkompromisowa walka ze szkodnikami kultury polskiej: ministerialnymi urzędnikami, bezdusznymi samorządowcami, nieudanymi dyrektorami teatrów i nieodpowiedzialnymi reżyserami. Całość ilustruje 165 interesujących zdjęć.
Książka w anegdotyczny i barwny sposób opowiada o legendarnym Festiwalu Muzyki w Łańcucie. O niezapomnianych majowych wieczorach i nocach, o pięknej muzyce i o niezwykłych polskich i światowych gwiazdach, prezentujących swą sztukę w przepięknej Sali Balowej łańcuckiego Zamku. Przez dziesięć lat dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego wszystkie koncerty transmitowane były przez Telewizję Polską i do dziś pojawiają się na ekranach telewizorów w kraju i zagranicą.
Po koncercie Ady Sari w Filharmonii Berlińskiej w 1924 roku jeden z recenzentów napisał: „ Nie tylko nasze pokolenie będzie oczarowane Adą Sari, ale również potomność będzie o niej mówiła jako o jednej z największych śpiewaczek wszystkich czasów”. Jej pełne największych sukcesów tourneé artystyczne trwało niemal 30 lat i wiodło przez cztery kontynenty. Krytycy porównywali ją do największych gwiazd koloraturowych w całej historii wokalistyki, artystek tej miary, co Adelina Pat...
Kim był Fryderyk Chopin, wie niemal każdy. Wielki kompozytor, światowej sławy wirtuoz fortepianu, muzyczny geniusz romantyzmu. Tak przynajmniej zapisał się w światowej kulturze. Jednak mało kto wie, jaki naprawdę był Chopin. Co lubił, z kim się przyjaźnił, gdzie bywał... Czym się interesował, kogo cenił, co było dla niego ważne w życiu... Legenda wprawdzie może uczynić człowieka sławnym, ale bywa też, że człowiek ginie pod ciężarem legendy. Ta niezwykła książka stawia sobie z...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.