W książce, którą trzymasz w ręku zaprezentowano 100 najpiękniejszych miejsc, miast, budowli, obiektów przyrodniczych, dóbr kultury i sztuki w Europie. Opisano tutaj najstarsze i najpiękniejsze europejskie miasta, m.in. Wiedeń, Pragę, Paryż, Brukselę. Znaczną część poświęcono najokazalszym warowniom, przepięknym kościołom i katedrom, np. zamkom w Dolinie Loary, kościołowi Sagrada Família w Barcelonie, czytelnicy odwiedzą też najsłynniejsze europejskie muzea, parki narodowe i b...
Nasz świat. Skarby UNESCO Kultura to książka, w której zaprezentowano osobliwości światowych skarbów UNESCO. W publikacji zamieszczono informacje o historii zabytków, zamieszczono wiele ciekawych i ważnych informacji. W albumie nie brakuje również ciekawostek. Całość uzupełniają piękne, malownicze fotografie.
UNESCO jest organizacją, której celem przewodnim jest wspieranie i rozwój współpracy międzynarodowej w dziedzinach: kultury, sztuki i nauki. Począwszy od 1977 roku, członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa raz w roku wybierają obiekty i zabytki natury i kultury (np. dzieła architektury, malarstwa, rzeźby, niezwykłe budowle, fascynujące pomniki przyrody itp.), które następnie zostają wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Cuda świata k...
Książka przedstawia narodziny kultu Bożego Miłosierdzia poprzez pryzmat życia św. Siostry Faustyny. Prowadzi nas ścieżkami jej posłannictwa od samego zarania - Głogowca i Świnic Warckich w sercu Polski, gdzie Helena Kowalska urodziła się i została ochrzczona. Przybliża trudną drogę do zakonu, do którego wstąpiła w Warszawie. Pokazuje miejsca najważniejszych objawień (Płock, Wilno), które zaowocowały obrazem Jezusa Miłosiernego i Koronką do Bożego Miłosierdzia. Zmierza do krak...
Tuż po wyborze papieża Polaka prymas Stefan Wyszyński tak powiedział do kardynała Karola Wojtyły: „Zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie”. Jan Paweł II skutecznie zmierzył się z tym wyzwaniem. Jego słowa, by świat otworzył drzwi Chrystusowi, znalazły szeroki oddźwięk. Gdy zasiadł na Stolicy Piotrowej, na świecie było 757 milionów katolików. Gdy umierał, ich liczba sięgała grubo ponad miliard. Jan Paweł II nie przepadał za pomnikami, które mu ...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.