Malina Kaszuba Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Siły zbrojne w polityce bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Książka | Malina Kaszuba

    Dogłębna analiza dotychczasowego procesu transformacji rosyjskiej armii, jej potencjału i realnej siły odstraszania. Ukazanie geostrategicznych uwarunkowań polityki bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej, kulturowej i mentalnej specyfiki zachowań i decyzji politycznych.

    Promocja
    okładka Bliski Wschód Ciągle w ogniu, Książka | Malina Kaszuba, Marta Stempień

    Mozaika bliskowschodnich problemów i wynikających z nich międzynarodowych implikacji. Charakterystyka uwarunkowań bezpieczeństwa i zagrożeń na tym obszarze. Rekonstrukcja najważniejszych wydarzeń tzw. arabskiej wiosny. Opis konfliktów zbrojnych i proliferacji ideologii dżihadyzmu na przykładzie działalności Państwa Islamskiego.

    Promocja
    okładka Imperialna gra Rosji, Książka | Malina Kaszuba, Minkina Mirosław

    Elity polityczne Rosji są rozczarowane stosunkiem świata zachodniego do ich kraju. Wielokrotnie czuli się upokarzani i ignorowani. Zaczęli więc zdecydowanie bardziej myśleć kategoriami strategicznej samodzielności i mocarstwowej pozycji. Autorzy podjęli próbę oceny i scharakteryzowania ich współczesnych działań na arenie międzynarodowej.

    Promocja
    okładka W uścisku Moskwy Obszar poradziecki, Książka | Malina Kaszuba

    Federacja Rosyjska po rozpadzie Związku Radzieckiego z dnia na dzień stała się państwem słabym. Bezzwłocznie jednak podjęła starania o utrzymanie wpływów w byłych republikach. Obszar poradziecki uznaje bowiem za strefę swoich wyłącznych wpływów. Autorka podjęła próbę zrozumienia i wyjaśnienia tych motywów.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.