Katarzyna Boni Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ośmiornica Zośka, Książka | Katarzyna Boni

    Niecodzienni bohaterowie, niespodziewana przyjaźń i niebezpieczna misja, od której zależą losy Słonecznej Zatoki. Zośka to świetna dziewczyna. Bystra, wesoła i bardzo ciekawa świata. Mieszka sobie spokojnie na dnie oceanu – jak na ośmiornicę przystało – w otoczeniu innych morskich zwierząt. Co się stanie, kiedy pewnego dnia nie posłucha przestrogi Pana Gołoskrzelka i przekroczy granicę Rafy, docierając do styku wody i lądu? Spotka tam dziwne stworzenie – równie ciekawe świata...

    Promocja
    okładka Auroville. Miasto z marzeń, Książka | Katarzyna Boni

    Miejsce akcji (dosłownie): Auroville. Miasto w Indiach w stanie Tamilnadu, 145 kilometrów na południe od Chennai, 10 kilometrów na północ od dawnej francuskiej kolonii Pondicherry, 5 kilometrów na zachód od Zatoki Bengalskiej. Miejsce akcji (dosłownie i metaforycznie): Miasto, w którym można się zgubić, bo nic tu nie jest takie, na jakie wygląda. Las, który kiedyś był czerwoną pustynią, a wcześniej lasem. Jałowa ziemia, na której Tamilowie – zubożałe duchy dawnej świetności k...

    Promocja
    okładka Ganbare! Warsztaty umierania, Książka | Katarzyna Boni

    Opowieść o kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. I o ludziach, którzy próbują wrócić do życia po wielkim trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni atomowej pięć lat temu. Niektórzy z nich nauczyli się nurkować i wciąż szukają szczątków bliskich na dnie morza. Inni, ignorując zagrożenie, usiłują żyć w napromieniowanym świecie, jakby nic się nie stało. Jeszcze inni rozmawiają z duchami. Albo zapisują się na war...

    Promocja
    okładka Kontener, Książka | Katarzyna Boni, Wojciech Tochman

    Jeśli chodzi o liczebność populacji Zaatari to drugi po kenijskim Dadaab tułaczy obóz na świecie. Najlepiej opisany i zmapowany. Czwarte miasto Jordanii. Dwieście dwadzieścia siedem ulic. Szesnaście tysięcy domostw. Na mapach zaznaczono każdy budynek. Oprócz namiotów i kontenerów – trzy tysiące innych rozmaitych punktów: sklepy, małe biznesy, szkoły, kliniki, tereny rekreacyjne, biura, centra rejestracji, łazienki, kuchnie, zbiorniki na wodę pitną, kosze na śmieci, meczety, a...

Katarzyna Boni Książki

Katarzyna Boni to urodzona w 1982 roku polska reporterka i pisarka. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz psychologię społeczną w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Jest również absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu.

Wiele podróżuje, szczególnie po Azji, gdzie spędziła prawie pięć lat. Pracowała w Japonii, Chinach, Tajlandii, na Filipinach, w Kambodży oraz w Indonezji. To tam zbiera materiały na swoje książki oraz artykuły. Pisała dla największych magazynów podróżniczych w Polsce: „Dużego Formatu”, „Pisma”, „Magazynu Książki”, „Travelera”, „National Geographic” „Kontynenty” oraz „Vogue”.

Za swoje teksty była nominowana do European Press Prize (2020) w kategorii opinie i publicystyka oraz Grand Press – za artykuł, który ukazał się w „Książkach. Magazynie do czytania” – „Już za momencik” (2020).

Reportaże Katarzyny Boni

Katarzyna Boni jest autorką trzech reportaży – książek „Kontener” (2014) we współpracy z Wojciechem Tochmanem, „Ganbare! Warsztaty umierania” (2016) oraz „Auroville. Miasto z marzeń” (2020).

W swoich książkach autorka pisze o doświadczeniach z podróży i o ludziach, których napotyka na swojej drodze. Osią swoich reportaży uczyniła ludzi będących w potrzebie – próbujących poradzić sobie z przeżytą traumą, będących w żałobie, starających się odbudować swoje życie na nowo. Od kilku lat pisze również na temat kryzysu klimatycznego i tego, co oznacza on dla nas – dla ludzi, zwierząt i całej planety.

Napisany wspólnie z Wojciechem Tochmanem „Kontener” opowiada o brutalnej codzienności Syryjczyków żyjących w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie, w Zaatari (Jordania). Reportażyści starają się zwrócić uwagę Zachodu na to, że mimo że nie jest to gorący temat medialny, koszmar wciąż trwa. Setki, a nawet tysiące, niewinnych ludzi codziennie toczy walkę o swój byt, o jedzenie, miejsce do spania i załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. To miejsce, gdzie człowieczeństwo przestaje mieć rację bytu. Takie obrazy nie są dobrze przyjmowane na rozpieszczonym Zachodzie, autorzy nie chcą jednak dać zamieść sprawy pod dywan.

Najnowsza publikacja Katarzyny Boni „Auroville. Miasto marzeń” to opowieść o utopijnym mieście na południu Indii, które dąży do zbudowania systemu idealnego. W Auroville istnieje przekonanie, że bycie lepszym człowiekiem warunkuje lepszy świat, dlatego sporo czasu poświęca się indywidualnemu rozwojowi. Szacunek jest tu wartością niezbywalną, niezależną od statusu społecznego czy wykształcenia. W mieście pracuje się również nad lepszym, bardziej ekologicznym zagospodarowaniem miast. Za tę pozycję Katarzyna Boni była nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak.

Ganbare! Warsztaty umierania

Najgłośniejszą i najbardziej docenioną książką Katarzyny Boni jest reportaż „Ganbare! Warsztaty umierania. Ta wstrząsająca pozycja to opowieść o Japonii zmagającej się ze skutkami katastrofy z 2011 roku – trzęsienia ziemi, tsunami oraz wybuchu elektrowni atomowej w Fukushimie, gdzie życie w ciągłym zagrożeniu i strachu stało się normą. To także opowieść o ludziach, którzy nie mogą zapomnieć i, ryzykując napromieniowanie, wciąż szukają szczątków swoich bliskich, rozmawiają z duchami bądź zapisują się na warsztaty umierania. Tytułowe „warsztaty umierania” to spotkania, podczas których uczestnicy słuchają historii umierającego człowieka i w symboliczny sposób rozstają się z najważniejszymi dla nich rzeczami, osobami, marzeniami. To miejsce, gdzie w bezpieczny sposób można doświadczyć straty i zrozumieć, co tak naprawdę się liczy. Takie warsztaty prowadzi również autorka – Katarzyna Boni.

Za książkę „Ganbare! Warsztaty umierania” autorka otrzymała w 2017 roku Gryfię – Ogólnopolską Nagrodę Literacką. Była także nominowana do Nagrody Conrada, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do Travelerów.

Twórczość Katarzyny Boni na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie reportaże Katarzyny Boni w formie ebooka oraz książki papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.