Katarzyna Grochola Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Katarzyna Grochola Historia - książki, ebooki i audiobooki

Anna Katarzyna Grochola to jedna z najpoczytniejszych pisarek współczesnej polskiej sceny literackiej. Autorka dowcipnych, pełnych humoru i nadziei powieści obyczajowych, które podbijają serca milionów czytelniczek i czytelników (prawie 5 milionów sprzedanych egzemplarzy) i zajmują najwyższe miejsca na listach bestsellerów. Laureatka wielu nagród literackich (m.in. siedmiokrotne wyróżnienie na gali Bestsellerów Empiku, Nagroda wydawnicza „IKAR” (2001) oraz Nagroda Księgarzy za powieść „Trzepot skrzydeł” (2008).

Zanim Katarzynę Grocholę poznał książkowy świat

Katarzyna Grochola urodziła się 18 lipca 1957 roku w Krotoszynie, jednak jej dzieciństwo i młodość związane są z Poznaniem, Wałbrzychem oraz Warszawą. Obydwoje rodziców posiada wykształcenie wyższe, mama jest polonistką, a tata prawnikiem. Dziadek z kolei był majorem Wojska Polskiego. Autorka ma młodszego brata.

Można powiedzieć, że kariera literacka Grocholi rozpoczęła się w przedszkolu, autorka bowiem już wtedy wiedziała, że chce zostać pisarką. Pierwszą powieść, która liczyła zawrotną liczbę 14 stron, napisała w wieku 11 lat w zeszycie do matematyki. Dzięki przygotowaniom do olimpiady polonistycznej, do wymarzonego liceum – VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie – dostała się bez konieczności zdawania egzaminów. Po maturze podjęła naukę w szkole pomaturalnej dla analityków medycznych, a później studium dla nauczycieli nauczania początkowego. Obu nie ukończyła ze względu na, jak twierdzi, „znikomą obecność literatury”, która w życiu autorki ma niebagatelne znaczenie. Wtedy też postanowiła, że zacznie pisać „na serio”. Wkrótce zdołała posiąść cenną umiejętność bezwzrokowego pisania na maszynie. Dziś spod jej palców wychodzi nawet 400 znaków na minutę. Swoje zdolności wykorzystała najpierw jako sekretarka i maszynistka w Libii, gdzie wyjechała ze swoim pierwszym mężem w 1978 roku. Dwa lata później na świat przyszła jej córka, Dorota Szelągowska – dziś projektantka wnętrz, znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna związana ze stacją TVN.

Po powrocie do Polski w 1981 roku Katarzyna Grochola rozpoczęła pracę jako korektorka w Krajowej Agencji Wydawniczej. Później ponownie wyjechała, tym razem do Londynu, gdzie zarabiała na sprzątaniu mieszkań i pracy u jubilera. W swoim życiu imała się zresztą wielu różnych zajęć, była salową w szpitalu, pomocą cukiernika, konsultantką w biurze matrymonialnym Czandra, pracowała także w Hortexie. Po transformacji ustrojowej w Polsce razem z koleżanką postanowiły założyć firmę, w której Grochola pełniła funkcję dyrektorki składu celnego. Mimo dużego wysiłku i ogromu pracy firma zbankrutowała. Wtedy też pisarka zaangażowała się w budowanie demokracji lokalnych w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, tym razem z powodzeniem.

Początki kariery pisarskiej

Mimo wypełnionego po brzegi grafiku Grochola nigdy nie przestała pisać. Przez osiem lat współpracowała z „Poradnikiem Domowym” oraz „Jestem”. Niczym Judyta z „Nigdy w życiu!” odpisywała w nich na listy czytelników. W „Jestem” miała również swoją rubrykę z felietonem. Pisała także do szuflady.

Pierwsza wydana powieść, „Przegryźć dżdżownicę” (1997), podejmowała trudny temat zdrady, utraty miłości, poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości oraz radzenia sobie z bólem. Mimo świetnych recenzji nie przyniosła jednak autorce popularności. Pozwoliła jej za to, dzięki Annie Magdziarz, na nawiązanie współpracy z „Gracją”, „Marie Claire” oraz „Panią”. Pod pseudonimem Anna Borsuk oraz Anna Wiewiór autorka pisywała do nich artykuły, opowiadania oraz prowadziła wywiady ze znanymi ludźmi. W tym okresie wybudowała domek w Milanówku pod Warszawą, gdzie mieszka do dziś.

„Nigdy w życiu!”, czyli przełom w karierze literackiej Katarzyny Grocholi

Prowadząca do sukcesu droga była wyboista, jednak Katarzyna Grochola doczekała się swoich pięciu minut. Gdy zadziałała złośliwość rzeczy martwych, a dokładniej komputera, który wyczyścił jej wszystkie dane zapisane na dysku twardym, pisarka postanowiła napisać coś zupełnie nowego. Tak powstała powieść „Nigdy w życiu!” (2001), która zmieniła jej życie i wpłynęła na kształt polskiej literatury obyczajowej.

„Nigdy w życiu!” to pełna ciepła i humoru romantyczna opowieść o polskiej Bridget Jones, nieco roztrzepanej 37-letniej Judycie, której nagle niebo wali się na głowę. Mąż żąda rozwodu, razem z nastoletnią córką tracą dach nad głową, a to dopiero początek kłopotów. Judyta jednak nie zamierza się poddać! Możemy zatem kibicować jej w walce o nowe lepsze życie – przy budowie domu, wychowywaniu zbuntowanej nastolatki, gdy na horyzoncie pojawia się kolejna miłość…

Czytelniczki pokochały Judytę tak bardzo, że książka przerodziła się w czterotomowy cykl „Żaby i anioły”, w skład którego weszły także „Serce na temblaku” (2002), „Ja wam pokażę!” (2004) oraz „A nie mówiłam!” (2006).

„Nigdy w życiu!” oraz „Ja wam pokażę” doczekały się także swoich filmowych adaptacji. Oba obrazy z gwiazdorską obsadą (m.in. Danuta Stenka oraz Artur Żmijewski) biły rekordy kinowej oglądalności.

Późniejsza twórczość Grocholi

Katarzyna Grochola nie jest autorką jednego hitu wydawniczego. Napisała ponad 10 powieści. Wśród nich na wspomnienie zasługują przede wszystkim: powieść autobiograficzna „Zielone drzwi” (2010), w której opowiada m.in. o doświadczeniach choroby nowotworowej, napisana wraz z córką i nagrodzona „Różą Gali” „Makatka” (2011), „Houston, mamy problem!” (2012), czyli jedyna pozycja, w której narracja prowadzona jest z punktu widzenia mężczyzny oraz wielowątkowa powieść „Przeznaczeni” (2016).

W 2019 roku Katarzyna Grochola postanowiła spróbować swoich sił w innym niż zazwyczaj gatunku literackim i wydała mroczny kryminał „Zranić marionetkę”, w którym dużą rolę odgrywa misternie skonstruowane tło społeczno-psychologiczne intrygi.

Z kolei najnowsze literackie dziecko autorki intryguje już samym tytułem. „Zjadacz czerni 8” (2021) jest zbiorem krótkich opowiadań, których osią wspólną jest miłość i potrzeba bycia kochanym. To bardzo emocjonalna pozycja, która może posłużyć czytelnikowi jako swego rodzaju katharsis.

Mimo tak obszernego dorobku powieściowego autorka ma na swoim koncie także sześć zbiorów opowiadań i felietonów, w tym m.in.: „Trochę większy poniedziałek” (2013), „Zagubione niebo” (2014), „Pocieszki” (2018) oraz dwa wywiady-rzeki z psychoterapeutą Andrzejem Wiśniewskim – „Związki i rozwiązki miłosne” (2002), „Gry i zabawy małżeńskie” (2006).

Kobieta czynu

Katarzyna Grochola to prawdziwe żywe srebro. Autorka niezmiennie podejmuje się nowych wyzwań i to nie tylko tych związanych z jej twórczością literacką. W 2000 roku napisała spektakl radiowy „Kot mi schudł”, który otrzymał nagrodę w konkursie dramatycznym „Tespis” oraz Grand Prix pierwszego Krajowego Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji w Sopocie „Dwa Teatry”. W tym samym roku powstał też utwór dramatyczny „Pozwól mi odejść” również uhonorowany nagrodą w konkursie „Tespis”.

W latach 2001-2002 była współscenarzystką seriali „M jak miłość” oraz „Na dobre i na złe”. Pracowała także przy scenariuszu adaptacji swojej powieści „Ja wam pokażę!”. Rok później prowadziła audycję w Radiu Kolor. W 2010 roku wraz z Janem Klimentem zajęła trzecie miejsce w jedenastej edycji programu „Taniec z gwiazdami”, a w 2020 została gospodynią programu dokumentalnego „Niewidzialne: stop przemocy” w Crime+Investigation Polsat. To nie wszystko! Grochola wystąpiła również w krótkometrażowym filmie Olgi Bołądź, „Alicja i żabka”. Jako ambasadorka kampanii „Stop przemocy wobec kobiet” gościła również u Justyny Mazur, wypowiadając się na temat przemocy domowej oraz dyskryminacji kobiet.

Nie przestała pisać felietonów. Publikowała w miesięcznikach „Pani”, „Moje smaki życia” oraz „Bluszcz”. Jest również autorką tekstów piosenek na płycie swojego trzeciego męża Stanisława Bartosika pt. „Moje kochanie” (2021).

Książki Katarzyny Grocholi w księgarni internetowej Woblink

Książki autorki znajdziecie w Woblinku w formie ebooków, audiobooków oraz książek papierowych.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).