Majówkowy Maraton Czytelniczy

Kazimierz Kutz Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Będzie skandal, Ebook | Kazimierz Kutz

    Kazimierz Kutz ostatnie lata życia poświęcił na spisanie autobiografii. Odkrywa w niej swoje tajemnice: o denaturacie pitym z aktorami na planie Soli ziemi czarnej, o tym, jak zainspirował Jeremiego Przyborę do napisania piosenki, czy o pełnych szaleństwa wyjazdach do Wenecji w towarzystwie Andrzeja Wajdy i Elżbiety Czyżewskiej. Z odwagą opowiada, jak wyrwał się ze Śląska, jaką cenę zapłacił za swoje wybory i co dawało mu siłę w podążaniu własną artystyczną drogą.Pisząc o uko...

Kazimierz Kutz Ebooki

Kazimierz Kutz urodził się w 1929 roku. To polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, publicysta i polityk. Kutz jest jednym z najważniejszych polskich reżyserów XX wieku. Jego najwybitniejsze filmy związane są z historią Górnego Śląska. Z przeszło dwudziestu filmów, które reżyserował, aż sześć jest o Górnym Śląsku. Warto wyróżnić tzw. „trylogię śląską”, czyli „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”. Głównymi motywami tych produkcji była opowieść o tożsamości Ślązaków oraz górniczej wspólnoty. Kutz otrzymał wiele prestiżowych nagród filmowych, literackich, artystycznych i państwowych. Za filmy „Paciorki jednego różańca” i „Zawrócony” Kutz otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Ponadto wyróżniony został m.in. Orderem Ecce Homo, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Polską Nagrodę Filmową Orzeł za osiągnięcia życia, Nagrodę Tolerancji, Cegłę Janoscha, Śląski Szmaragd, Nagrodę im. Wojciecha Korfantego i wiele innych. Za swoje zasługi dla Katowic w 2010 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.

Kutz był autorem takich filmów jak „Krzyż Walecznych”, „Linia”, „Wkrótce nadejdą bracia”, „Pułkownik Kwiatkowski”. Jego produkcje były pokazywane na festiwalach na całym świecie, w tym na prestiżowych Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji czy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Kutz był jednym z twórców polskiej szkoły filmowej, zakładał Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Był również pierwszym kierownikiem Zespołu Filmowego „Silesia”. Kutz tworzył również spektakle dla Teatru Telewizji.

Kazimierz Kutz był także politykiem. Przygoda Kutza z polityką zaczęła się w okresie PRL-u, gdy współpracował z opozycją demokratyczną. W latach 1997-2007 i 2011-2015 był senatorem RP IV, V, VI i VIII kadencji. W latach 2001-2005 pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. W przerwie między kadencjami senatorskimi Kutz pełnił funkcję posła na Sejm VI kadencji.

Twórczość literacka Kazimierza Kutza

Kutz jest również autorem książek. W 2010 roku ukazał się jego debiut powieściowy – „Piąta strona świata”, książka wydana przez krakowskie Wydawnictwo Znak. To opowieść o rozpadzie wspólnoty, która swoje dzieje ukształtowała i skupiała wokół języka. Autobiograficzne wątki z życia pisarza stają się tutaj punktem zapalnym do rozmyślań i dywagacji na temat dziejów Śląska, jego dramatycznej historii oraz losach Ślązaków. To także smutny obraz katastrofy miejsca i kraju. Na podstawie powieści powstała sztuka Teatru Śląskiego w Katowicach wyreżyserowana przez Roberta Talarczyka. Na podstawie adaptacji Talarczyka powstała realizacja dla Teatru Telewizji. Za powieść „Piąta strona świata” Kutz otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

Wcześniej, w 1999 roku, również nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się książka „Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko”. Kazimierz Kutz opowiada w niej o swoich najbliższych współpracownikach, przyjaciołach oraz partnerach w pracy. Autor maluje portrety takich ludzi świata artystycznego jak Krzysztof Zanussi, Wojciech Kilat, Kalina Jędrusik, Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Tadeusz Różewicz, Zbigniew Cybulski i wielu innych.

Przez kilkanaście lat Kazimierz Kutz był stałym felietonistą katowickiego dodatku „Gazety Wyborczej”. Co tydzień reżyser opisywał czasem ponurą, czasem zabawną, zwykle jednak absurdalną śląską codzienność. W swoich tekstach używał ciętego, ostrego, krytycznego i niezwykle błyskotliwego języka. W 2016 roku ukazał się zbiór jego najlepszych tekstów publikowanych w „Wyborczej” w latach 2004-2016 pt. „Fizymatenta”.

Ostatnie kilka lat swojego życia Kutz poświęcił na napisanie autobiografii. W książce „Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza” odkrywa wiele tajemnic ze swojego życia. Pisze tu o piciu denaturatu na planie „Soli ziemi czarnej”, Jeremim Przyborze, o wyjazdach do Wenecji z Andrzejem Wajdą i Elżbietą Czyżewską. Nie mogło również zabraknąć opowieści o ukochanym Śląsku, pracy artystycznej i wspomnień związanych ze środowiskiem filmowym. „Będzie skandal” to nie tylko autoportret wybitnego reżysera, ale również kawał historii polskiego kina.

Kazimierz Kutz zmarł w grudniu 2018 roku w Warszawie.

Książki Kazimierza Kutza na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Kazimierza Kutza we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są książki „Piąta strona świata”, „Będzie skandal. Autoportret”, „Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko” oraz „Fizymatenta. Felietony z lat 2004-2016”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.