Kazimierz Kutz - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza, Książka | Kazimierz Kutz

  Kazimierz Kutz ostatnie lata życia poświęcił na spisanie autobiografii. Odkrywa w niej swoje tajemnice: o denaturacie pitym z aktorami na planie Soli ziemi czarnej, o tym, jak zainspirował Jeremiego Przyborę do napisania piosenki, czy o pełnych szaleństwa wyjazdach do Wenecji w towarzystwie Andrzeja Wajdy i Elżbiety Czyżewskiej. Z odwagą opowiada, jak wyrwał się ze Śląska, jaką cenę zapłacił za swoje wybory i co dawało mu siłę w podążaniu własną artystyczną drogą. Pisząc o u...

  Promocja
  okładka Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko, Audiobook | Kazimierz Kutz

  Skrzące się humorem, pełne anegdot i spotkań z niezwykłymi osobami autobiograficzne zapiski jednego z najbardziej cenionych polskich reżyserów teraz w formie audiobooka. Kazimierz Kutz, z właściwą sobie szczerością opowiada o sobie, rodzinnym Śląsku, karierze filmowej, znajomych i przyjaciołach, którzy stanowią dziś galerię najwybitniejszych osobowości polskiej kultury ostatnich dziesięcioleci. Usłyszymy o Konwickim, Wajdzie, Cybulskim, Dygacie i Kalinie Jędrusik – nie jak o ...

  okładka Będzie skandal, Ebook | Kazimierz Kutz

  Kazimierz Kutz ostatnie lata życia poświęcił na spisanie autobiografii. Odkrywa w niej swoje tajemnice: o denaturacie pitym z aktorami na planie Soli ziemi czarnej, o tym, jak zainspirował Jeremiego Przyborę do napisania piosenki, czy o pełnych szaleństwa wyjazdach do Wenecji w towarzystwie Andrzeja Wajdy i Elżbiety Czyżewskiej. Z odwagą opowiada, jak wyrwał się ze Śląska, jaką cenę zapłacił za swoje wybory i co dawało mu siłę w podążaniu własną artystyczną drogą.Pisząc o uko...

  Promocja
  okładka Fizymatenta Felietony z lat 2004-2016, Książka | Kazimierz Kutz

  To książka, którą zabierzesz ze sobą w drogę. Tę krótką, tramwajem do pracy, dłuższą, weekendową - ale i taką na kraniec świata. Będziesz pożerać ją zachłannie, niczym babciny przysmak z dzieciństwa - od czasu do czasu wyjmując z gardła ość. Bo to opowieść niezwykła i niełatwa. Przez kilkanaście minionych lat Kazimierz Kutz, wybitny reżyser, pisarz, działacz społeczny i polityk, na łamach katowickiego dodatku „Gazety Wyborczej” publikował felietony, w których co tydzień bez m...

  Promocja
  okładka Piąta strona świata, Książka | Kazimierz Kutz

  Śląsk, piąta strona świata, to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie sposób zamknąć go w sztywne ramy ani opowiedzieć od początku do końca. Można tylko próbować odsłaniać po kawałku, zestawić z tysiąca zabawnych, tajemniczych i fascynujących ludzkich historii. Kazimierz Kutz pisał swoją debiutancką powieść przez piętnaście lat. Wsłuchując się w lokalne anegdoty i małe rodzinne epopeje, stworzył wielopokoleniową barwną panoramę Śląs...

  Promocja
  okładka Z mojego młyna. Felietony filmowe, Książka | Kazimierz Kutz

  Zbiór felietonów filmowych pisanych w latach 1990-1997 przez reżysera takich filmów jak Sól ziemi czarnej czy Perła w koronie. Autor w charakterystycznym dla siebie ironicznym tonie przywołuje wspomnienia o wielu postaciach polskiego kina - można tu znaleźć smakowite anegdoty o Zbigniewie Cybulskim, Kalinie Jędrusik, Jerzym Kawalerowiczu czy Tadeuszu Łomnickim. Z tych opowieści wyłania się historia polskiego kina widziana od środka przez jednego z jej najwybitniejszych twórcó...

  Promocja
  okładka Portrety godziwe , Książka | Kazimierz Kutz


  Na najnowszą książkę Kazimierza Kutza – przygotowaną z okazji jego 75 urodzin – składają się arcyciekawe wspominki o przyjaciołach i krajanach, których kojarzymy już z migawek w bestsellerowych Klapsach i ścinkach: Tadeuszu Łomnickim, Zbyszku Cybulskim, Stanisławie Dygacie czy legendarnym oszczepniku Januszu Sidle. Znakomite pióro śląskiego reżysera gwarantuje lekturę lekką, a jednocześnie pełną prawdziwych wzruszeń.

Kazimierz Kutz - książki, ebooki i audiobooki

Kazimierz Kutz urodził się w 1929 roku. To polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, publicysta i polityk. Kutz jest jednym z najważniejszych polskich reżyserów XX wieku. Jego najwybitniejsze filmy związane są z historią Górnego Śląska. Z przeszło dwudziestu filmów, które reżyserował, aż sześć jest o Górnym Śląsku. Warto wyróżnić tzw. „trylogię śląską”, czyli „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”. Głównymi motywami tych produkcji była opowieść o tożsamości Ślązaków oraz górniczej wspólnoty. Kutz otrzymał wiele prestiżowych nagród filmowych, literackich, artystycznych i państwowych. Za filmy „Paciorki jednego różańca” i „Zawrócony” Kutz otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Ponadto wyróżniony został m.in. Orderem Ecce Homo, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Polską Nagrodę Filmową Orzeł za osiągnięcia życia, Nagrodę Tolerancji, Cegłę Janoscha, Śląski Szmaragd, Nagrodę im. Wojciecha Korfantego i wiele innych. Za swoje zasługi dla Katowic w 2010 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.

Kutz był autorem takich filmów jak „Krzyż Walecznych”, „Linia”, „Wkrótce nadejdą bracia”, „Pułkownik Kwiatkowski”. Jego produkcje były pokazywane na festiwalach na całym świecie, w tym na prestiżowych Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji czy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Kutz był jednym z twórców polskiej szkoły filmowej, zakładał Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Był również pierwszym kierownikiem Zespołu Filmowego „Silesia”. Kutz tworzył również spektakle dla Teatru Telewizji.

Kazimierz Kutz był także politykiem. Przygoda Kutza z polityką zaczęła się w okresie PRL-u, gdy współpracował z opozycją demokratyczną. W latach 1997-2007 i 2011-2015 był senatorem RP IV, V, VI i VIII kadencji. W latach 2001-2005 pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. W przerwie między kadencjami senatorskimi Kutz pełnił funkcję posła na Sejm VI kadencji.

Twórczość literacka Kazimierza Kutza

Kutz jest również autorem książek. W 2010 roku ukazał się jego debiut powieściowy – „Piąta strona świata”, książka wydana przez krakowskie Wydawnictwo Znak. To opowieść o rozpadzie wspólnoty, która swoje dzieje ukształtowała i skupiała wokół języka. Autobiograficzne wątki z życia pisarza stają się tutaj punktem zapalnym do rozmyślań i dywagacji na temat dziejów Śląska, jego dramatycznej historii oraz losach Ślązaków. To także smutny obraz katastrofy miejsca i kraju. Na podstawie powieści powstała sztuka Teatru Śląskiego w Katowicach wyreżyserowana przez Roberta Talarczyka. Na podstawie adaptacji Talarczyka powstała realizacja dla Teatru Telewizji. Za powieść „Piąta strona świata” Kutz otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

Wcześniej, w 1999 roku, również nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się książka „Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko”. Kazimierz Kutz opowiada w niej o swoich najbliższych współpracownikach, przyjaciołach oraz partnerach w pracy. Autor maluje portrety takich ludzi świata artystycznego jak Krzysztof Zanussi, Wojciech Kilat, Kalina Jędrusik, Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Tadeusz Różewicz, Zbigniew Cybulski i wielu innych.

Przez kilkanaście lat Kazimierz Kutz był stałym felietonistą katowickiego dodatku „Gazety Wyborczej”. Co tydzień reżyser opisywał czasem ponurą, czasem zabawną, zwykle jednak absurdalną śląską codzienność. W swoich tekstach używał ciętego, ostrego, krytycznego i niezwykle błyskotliwego języka. W 2016 roku ukazał się zbiór jego najlepszych tekstów publikowanych w „Wyborczej” w latach 2004-2016 pt. „Fizymatenta”.

Ostatnie kilka lat swojego życia Kutz poświęcił na napisanie autobiografii. W książce „Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza” odkrywa wiele tajemnic ze swojego życia. Pisze tu o piciu denaturatu na planie „Soli ziemi czarnej”, Jeremim Przyborze, o wyjazdach do Wenecji z Andrzejem Wajdą i Elżbietą Czyżewską. Nie mogło również zabraknąć opowieści o ukochanym Śląsku, pracy artystycznej i wspomnień związanych ze środowiskiem filmowym. „Będzie skandal” to nie tylko autoportret wybitnego reżysera, ale również kawał historii polskiego kina.

Kazimierz Kutz zmarł w grudniu 2018 roku w Warszawie.

Książki Kazimierza Kutza na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Kazimierza Kutza we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są książki „Piąta strona świata”, „Będzie skandal. Autoportret”, „Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko” oraz „Fizymatenta. Felietony z lat 2004-2016”.