Majówkowy Maraton Czytelniczy

Kazimierz Moczarski Kolorowanki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Kazimierz Moczarski Kolorowanki - książki, ebooki i audiobooki

Kazimierz Moczarski był dziennikarzem, pisarzem, z wykształcenia prawnikiem, żołnierzem Armii Krajowej oraz szefem Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W świecie literatury znany jest przede wszystkim jako autor książki “Rozmowy z katem”, która jest relacją z okresu dzielenia jednej celi z generałem SS Jürgenem Stroopem.

Życiorys Kazimierza Moczarskiego

Kazimierz Moczarski urodził się w 21 lipca 1907 roku w Warszawie. W 1926 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra. W 1933 roku rozpoczął naukę w Institut des Hautes Études Internationales (Instytut Wyższych Studiów Międzynarodowych) na Uniwersytecie w Paryżu. Powrócił do Warszawy dwa lata później i został zatrudniony w Wydziale Ochrony Pracy Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej. Od stycznia 1940 roku należał do Armii Krajowej. W sierpniu 1942 roku rozpoczął pracę w Wydziale Informacji Biura Informacji i Propagandy (BIP) Komendy Głównej AK pod pseudonimem „Rafał”. Bezpośrednio uczestniczył w walkach podczas Powstania Warszawskiego, jak również kierował stacją informacyjno-radiową, a także redagował dziennik AK „Wiadomości Powstańcze”.

Został aresztowany 11 sierpnia 1945 roku i zamknięty w więzieniu mokotowskim, a następnie po torturach skazany na 10 lat za działalność w AK. Proces wznowiono w 1948 roku i wydano wyrok śmierci. Od 2 marca do 11 listopada 1949 roku przebywał w jednej celi z Jürgenem Stroopem, którego namówił na zwierzenia, opublikowane potem jako “Rozmowy z katem”. W 1953 roku Sąd Najwyższy zamienił karę śmierci na dożywocie, Moczarski wyszedł jednak z celi śmierci dopiero 15 stycznia 1955 roku. W kolejnym roku sprawę ponownie rozpatrzono i Moczarski został zwolniony, a ostatecznie uniewinniony. Zmarł po chorobie 27 września 1975 roku.

“Rozmowy z katem”

Powieść z gatunku literatury faktu Kazimierza Moczarskiego oparta jest na jego własnych wspomnieniach okresu spędzonego w jednej celi z Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym między innymi za likwidację getta warszawskiego. Oficer SS został wcześniej skazany przez amerykański sąd na karę śmierci. Prawdopodobnie Moczarski został umieszczony w jednej celi ze Stroopem po to, by złamać psychicznie działacza AK. Jednak niezwykła pamięć Moczarskiego pozwoliła na zapamiętanie wielu szczegółów pobytu, tak iż zaraz po wyjściu z więzienia mógł uzupełnić posiadany już rękopis o wiele drobnych, a przy tym niezwykle ważnych elementów. “Rozmowy z katem” ukazały się pierwotnie w odcinkach w miesięczniku “Odra”, w całości po raz pierwszy wydane zostały w 1977 roku. Pełna wersja bez cenzury została opublikowana dopiero w 1992 roku. Dzieło to zostało przetłumaczone na większość języków europejskich oraz na język japoński.

Te i inne książki świadków historii znajdziesz na Woblink w dowolnym dogodnym dla Ciebie formacie - książki papierowej, ebooka lub audiobooka.

Źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl

Co znajdziesz w kategorii: Kolorowanki

Kolorowanki dla dzieci to coś, co każdy zna, natomiast kolorowanki dla dorosłych to zjawisko, które pojawiło się w Polsce niedawno i od razu podbiło serca wielu osób. Kolorowanki te mają na celu odstresować zabieganego pracownika, sprawić, by się zrelaksował i oczyścił umysł. Według wielu psychologów kolorowanki dla dorosłych pomagają się uspokoić i skoncentrować, zmniejszają napięcie, poprawiają nasz nastrój i samoocenę, a także wspomagają kreatywność. Do tej niezwykle ciekawej formy terapii potrzebna jest tylko kolorowanka i coś do malowania – kredki, cienkopisy, flamastry. Zbiory kolorowanek najczęściej koncentrują się wokół wybranego tematu przewodniego, jak rośliny, zwierzęta, mandale. Kolorowanki są na ogół pełne zawijasów, geometrycznych kształtów, ornamentów czy szlaczków, które układają się w pewien wzór. Niektóre książeczki oferują wyłącznie gotowe rysunki, które należy wypełnić kolorem, samodzielnie dobierając barwy i odcienie, inne dają trochę więcej możliwości, np. miejsce na własne rysunki i teksty czy konkretne polecenia. Również formaty takich książek są różnorodne – od dużych, plakatowych formatów, aż do małych, kieszonkowych wydań, które z łatwością można zabrać ze sobą w podróż. W kategorii „Kolorowanki” w księgarni internetowej Woblink.com znaleźć możemy oczywiście pozycje dla dzieci: kolorowanki, kolorowanki z naklejkami, wyklejanki, łamigłówki, a wiele z nich z bohaterami ze znanych bajek jak „Kubuś Puchatek”, „Star Wars”, „Gdzie jest Nemo?” czy „Kraina lodu”. Kolorowanki dla dorosłych oferują nam wiele tematów, kolorować można artystyczne grafiki w „Pokonaj stres”, koty w „Milionie kotów” czy widoki w „Polskich krajobrazach”. Tematyka niektórych kolorowanek może nas zadziwić: „Podróż do krainy Szekspira” czy „Magia kolorowania. David Bowie Starman” to dość oryginalne propozycje, w innych znaleźć możemy postaci znane nam z filmów, jak „Świat Tolkiena do kolorowania” czy „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, jeszcze inne oferują nam dodatkowe możliwości, np. w „Tajemnym świecie przyrody” dzięki specjalnej oprawie po skończonej pracy możemy z łatwością wyrwać kartę i oprawić ją lub podarować komuś bliskiemu.