Kazimierz Moczarski Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Kazimierz Moczarski Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Kazimierz Moczarski był dziennikarzem, pisarzem, z wykształcenia prawnikiem, żołnierzem Armii Krajowej oraz szefem Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W świecie literatury znany jest przede wszystkim jako autor książki “Rozmowy z katem”, która jest relacją z okresu dzielenia jednej celi z generałem SS Jürgenem Stroopem.

Życiorys Kazimierza Moczarskiego

Kazimierz Moczarski urodził się w 21 lipca 1907 roku w Warszawie. W 1926 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra. W 1933 roku rozpoczął naukę w Institut des Hautes Études Internationales (Instytut Wyższych Studiów Międzynarodowych) na Uniwersytecie w Paryżu. Powrócił do Warszawy dwa lata później i został zatrudniony w Wydziale Ochrony Pracy Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej. Od stycznia 1940 roku należał do Armii Krajowej. W sierpniu 1942 roku rozpoczął pracę w Wydziale Informacji Biura Informacji i Propagandy (BIP) Komendy Głównej AK pod pseudonimem „Rafał”. Bezpośrednio uczestniczył w walkach podczas Powstania Warszawskiego, jak również kierował stacją informacyjno-radiową, a także redagował dziennik AK „Wiadomości Powstańcze”.

Został aresztowany 11 sierpnia 1945 roku i zamknięty w więzieniu mokotowskim, a następnie po torturach skazany na 10 lat za działalność w AK. Proces wznowiono w 1948 roku i wydano wyrok śmierci. Od 2 marca do 11 listopada 1949 roku przebywał w jednej celi z Jürgenem Stroopem, którego namówił na zwierzenia, opublikowane potem jako “Rozmowy z katem”. W 1953 roku Sąd Najwyższy zamienił karę śmierci na dożywocie, Moczarski wyszedł jednak z celi śmierci dopiero 15 stycznia 1955 roku. W kolejnym roku sprawę ponownie rozpatrzono i Moczarski został zwolniony, a ostatecznie uniewinniony. Zmarł po chorobie 27 września 1975 roku.

“Rozmowy z katem”

Powieść z gatunku literatury faktu Kazimierza Moczarskiego oparta jest na jego własnych wspomnieniach okresu spędzonego w jednej celi z Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym między innymi za likwidację getta warszawskiego. Oficer SS został wcześniej skazany przez amerykański sąd na karę śmierci. Prawdopodobnie Moczarski został umieszczony w jednej celi ze Stroopem po to, by złamać psychicznie działacza AK. Jednak niezwykła pamięć Moczarskiego pozwoliła na zapamiętanie wielu szczegółów pobytu, tak iż zaraz po wyjściu z więzienia mógł uzupełnić posiadany już rękopis o wiele drobnych, a przy tym niezwykle ważnych elementów. “Rozmowy z katem” ukazały się pierwotnie w odcinkach w miesięczniku “Odra”, w całości po raz pierwszy wydane zostały w 1977 roku. Pełna wersja bez cenzury została opublikowana dopiero w 1992 roku. Dzieło to zostało przetłumaczone na większość języków europejskich oraz na język japoński.

Te i inne książki świadków historii znajdziesz na Woblink w dowolnym dogodnym dla Ciebie formacie - książki papierowej, ebooka lub audiobooka.

Źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.