W bezsennym nadmorskim miasteczku N. wybiły godziny dla seniorek (z miejscowego detektywistycznego klubu). Czy obecność dziwnie zachowujących się niemieckich turystów ma coś wspólnego z nieszczęściami, które dotykają wnikliwe starsze panie? Czy legendarny skarb z czasów drugiej wojny okaże się prawdą? Jaką ponurą tajemnicę kryje wrak pancernika Von Kartoffel? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć zawodne trio: kapitan Szpic, kapitan Michał i pułkownik Czekoladka...
Kapitan Szpic przybywa z misją odnalezienia dzieła sztuki – Czarnej Niechcesete, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach wraz z jej właścicielem, kolekcjonerem Bielskim. Jakby tego było mało, bawiąc na lokalnym weselu, staje się świadkiem dramatycznego zdarzenia - ktoś zdaje się czyhać na życie panny młodej. Kapitan Szpic rusza do akcji przy wsparciu swojego pechowego asystenta porucznika Michała, dawnego przełożonego – zapominalskiego pułkownika Czekoladki i stosująceg...
W pewnym małym miasteczku dzieją się dziwne rzeczy – odnotowano aktywność obcego elementu, łupem szajki złodziei padają kosztowności kilku osób a młodzi harcerze są świadkami zbrodni na jeziorze. Część tropów prowadzi do cyrku, ale szybko okazuje się, że samo śledztwo prowadzone nieudolnie przez kapitana Szpica przy wsparciu niezbyt lotnego porucznika Michała i mającego kłopoty z pamięcią pułkownika Czekoladki, zamienia się w wielki cyrk. Kapitan Szpic i wielki cyrk to pełna...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.