Wirtualne Targi

Krzysztof Renik Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dziennik buddyjskiej pielgrzymki, Książka | Krzysztof Renik

    Tę podróż odbyłem jakiś czas temu. Przez kilka tygodni wędrowałem po Indiach w towarzystwie buddyjskiego mnicha, który całe życie spędził w jednym z himalajskich klasztorów. (...) Dla mojego towarzysza podróż miała być przygotowaniem do intensywnej medytacji w odosobnieniu. W symboliczny, ale przecież i w całkiem realny sposób żegnał się ze światem, by przez trzy lata oddawać się kontemplacji i w ten sposób realizować swoje wielkie, duchowe marzenie. (…) W czasie podróży prow...

    Promocja
    okładka Śladem Bharaty, Książka | Krzysztof Renik

    Książka przedstawia dziewięć tradycji widowiskowych z południowych Indii, ze stanów Kerala, Karnataka i Tamilnadu. Tradycje te to bhuta, tejjam, mudijettu, padajani, bhagawata mela nataka, kudijattam, krysznanattam, kathakali i jakszagana. Praca Krzysztofa Renika prezentuje rezultaty wypraw badawczych, prowadzonych przez autora w południowych Indiach w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Opowieść o sposobie przedstawiania widowisk uzupełniona została rozmowami z l...

    Promocja
    okładka Kathakali sztuka indyjskiego teatru, Książka | Krzysztof Renik

    Trudno jest przecenić inspiratorską rolę pracy Krzysztofa Renika dla wszystkich tych, którzy poważnie interesują się teatrem i jego uwarunkowaniami, a zwłaszcza sztuką aktora. Jednak ta na pozór specjalistyczna praca może i powinna zainteresować nie tylko badaczy teatru, ale również ludzi, których interesuje kultura i zachodzące w niej przemiany. prof. Zbigniew Osiński Książka ta ma szanse zająć poczesne miejsce w literaturze teatrologicznej nie tylko polskojęzycznej. prof....

    Promocja
    okładka Kultura na wygnaniu, Książka | Elżbieta Dziuk-Renik, Krzysztof Renik

    Na naszą książkę składają się opisy działalności siedmiu tybetańskich instytucji kultury z północnych Indii. Są to: Tybetańskie Wioski Dziecięce, Tybetański Instytut Sztuk Performatywnych, Instytut Tybetańskiej Sztuki i Rzemiosła Norbulingka, College Wyższych Studiów Tybetańskich, Biblioteka i Archiwum Tybetańskie - Ośrodek Badań Tybetańskich, Muzeum Historii Tybetańskiej, Uniwersytet Tantryczny klasztoru Gyuto.

    Ze Wstępu

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.