Ks Jan Kaczkowski Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ks Jan Kaczkowski Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Jan Adam Kaczkowski był wybitnym bioetykiem oraz doktorem nauk teologicznych, autorem takich książek jak "Życie na pełnej petardzie", "Ekskluzywny żebrak, czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze", czy "Sztuka życia bez ściemy". Ten nietypowy, niepokorny, nieco kontrowersyjny duchowny o wielkim sercu był także współzałożycielem oraz dyrektorem Puckiego Hospicjum. Sam chorował na nowotwór mózgu, glejaka wielopostaciowego czwartego stopnia. O swojej chorobie i trudnych doświadczeniach z nią związanych Jan Kaczkowski opowiadał z charakterystycznym dla niego poczuciem humoru, oswajając ludzi z tematem śmierci, otwarcie namawiając nas do życia "na pełnej petardzie".

Kim był Jan Kaczkowski?

Jan Kaczkowski urodził się w Gdyni 19 lipca 1977 roku. Był trzecim dzieckiem Heleny i Józefa Kaczkowskich. Dorastał w Sopocie ucząc się w Środowiskowym Liceum Ogólnokształcącym. Po zdanej w 1996 roku maturze rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. Ukończył je sześć lat później z tytułem magistra teologii. Niedługo potem otrzymał święcenia prezbiteriatu i został skierowany do archidiecezji gdańskiej. Aż do 2007 roku, gdy został zwolniony z obowiązków, pracował jako wikary w parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku. W tym samym roku ksiądz Jan obronił w Warszawie doktorat z nauk teologicznych. Stało się to na podstawie dysertacji "Godność człowieka umierającego a pomoc osobom w stanie terminalnym - studium teologiczno-moralne". Rok później duchowny ukończył studia podyplomowe z bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W 2010 roku zaczął ją wykładać na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jan Kaczkowski zawsze angażował się w pomoc chorym. Był jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego (2004), koordynował także prace budowy Hospicjum pw. św. Ojca Pio (2007-2009), którego został dyrektorem oraz prezesem zarządu. Był niezwykle aktywny w swojej działalności duszpasterskiej. Prowadził wykłady. Stworzył program szkoleniowy z zakresu bioetyki chrześcijańskiej. Organizował warsztaty z tematyki hospicyjnej, a także tzw. Aeropag Etyczny - warsztaty komunikacji i etyki w medycynie dla studentów medycyny i prawa. W 2016 roku Jan Kaczkowski został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

Ksiądz Jan Kaczkowski - zmagania z przeciwnościami losu

Życie nie oszczędzało duchownego od samego początku. Jan Kaczkowski przyszedł na świat się jako wcześniak, z zaburzeniami oddychania i krążenia otrzymując jedynie 3 z 10 punktów w skali Apgar. Ważył zbyt mało by przeżyć, a jednak na przekór wszystkiemu wygrał z kostuchą. Zmagał się za to z niedowładem lewej strony, a także poważną wadą wzroku - prawie nie widział na jedno oko. Jak można się spodziewać, nie ułatwiło mu to życia i poważnie wpłynęło na relacje z rówieśnikami. Jako słabszy fizycznie był wyśmiewany przez inne dzieci. To nie złamało jednak przyszłego duszpasterza, a ukształtowało i wzmocniło psychicznie. Jan od młodości przejawiał umiejętności przywódcze, oratorskie i perswazyjne. Decyzja o wstąpieniu do zakonu zaskoczyła zatem wielu.

Tu również pojawiły się poważne problemy, jego podanie o przyjęcie do zakonu jezuitów zostało odrzucone ze względu na zły stan zdrowia, przede wszystkim wzroku. Jan nie poddał się i tym razem. Do seminarium duchownego został przyjęty w 1966 roku, prawdopodobnie dzięki interwencji ojca, Józefa, który poprosił Macieja Płażyńskiego (były Marszałek Sejmu RP) o wstawienie się za synem do biskupa. Była to jednak dopiero pierwsza z serii przeszkód na jakie natrafił ksiądz. Jak wspominał, z powodu swojej wady wzroku spotkało go wiele prykrości, a rada profesorska zgłaszała wątpliwości, co do tego, czy powinien zostać wyświęcony. Udało się. Po święceniach duchowny został wysłany na parafię Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku. Było to dla niego sporym rozczarowaniem. Liczył, że trafi do Trójmiasta, jak większość jego kolegów z seminarium. Jakby tego było mało, nie pozwolono mu uczyć w szkole twierdząc, że ośmieszy stan kapłański. Zaczął zatem pracę jako kapelan w szpitalu i domu pomocy społecznej.

Nigdy jednak nie zrezygnował z marzenia o byciu katechetą i dopiął swego po dwóch latach. Wbrew obawom przełożonych, ksiądz Jan zamiast odstraszać, przyciągał do siebie nowych słuchaczy. Jego zajęcia, mimo iż fakultatywne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Sam wciąż uczył się i rozwijał. Uzyskał doktorat nauk teologicznych oraz ukończył studia podyplomowe z bioetyki, którą wykładał na UMK w Toruniu.

Jednym z głównych celów życia Jana Kaczkowskiego stała się pomoc i opieka nad terminalnie chorymi. To właśnie dla nich powołano Stowarzyszenie Puckie Hospicjum Domowe pw. św. Ojca Pio. Na początku, w 2004 roku była to praca przede wszystkim charytatywna, do której nierzadko trzeba było dopłacać z własnej kieszeni. Dopiero po dwóch latach działalności udało się wynegocjować kontrakt z NFZ i placówka zyskała stałą siedzibę. Jan Kaczkowski zasłynął także jako duszpasterz pracujący z ludźmi znajdującymi się na różnych zakrętach życiowych - angażował trudną młodzież oraz osoby skazane do pracy z pacjentami hospicyjnymi. W 2010 pokonał nowotwór nerki, jednak w 2012 roku u księdza Kaczkowskiego zdiagnozowano glejaka wielopostaciowego. Lekarze dawali mu co najwyżej pół roku życia od postawienia tej ostatecznej diagnozy. Czym jest glejak wielopostaciowy? To złośliwy pierwotny nowotwór mózgu, na chwilę obecną niemożliwy do wyleczenia. Jan Kaczkowski przegrał walkę z nim po ponad 2 latach zmagań, w 2016 roku. Zmarł 28 marca w swoim domu rodzinnym w Sopocie. Został pochowany 1 kwietnia 2016 na cmentarzu komunalnym w Sopocie.

Czy choroba zmieniła Jana? Jan Kaczkowski - "onkocelebryta"

Mimo trudnych doświadczeń życiowych Jan Kaczkowski nie poddał się i uczynił ze swojego życia najpiękniejsze świadectwo wiary. Jego mottem życiowym było: "Zamiast ciągle na coś czekać - zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później, niż Ci się wydaje". Jan łamał stereotypy, pogodnie i z poczuciem humoru oswajał ludzi z tematami ostatecznymi. Wielokrotnie zmuszał ich do zrewidowania swoich poglądów, dociekał i zadawał pytania. Żył "na pełnej petardzie" i do takiego życia zapraszał wszystkich. Popularność przyniosło mu szczególnie wystąpienie z marca 2012 roku na IX Zjeździe Gnieźnieńskim, gdzie opowiadał o działalności wolontaryjnej wśród osób wykluczonych społecznie (np. trudnej młodzieży). Poruszył także temat niepełnosprawności w Kościele. Opowiedział o swoich osobistych dramatach i doświadczeniach. Nie pozostał pobłażliwy dla stanu duchownego, jednak nigdy nie występował przeciwko Kościołowi, nie zamierzał też opuszczać stanu duchownego. Jak na "onkcelebrytę" przystało Jan Kaczkowski występował w mediach, prowadził własnego bloga, zawitał także na na Przystanku Woodstock w 2015 roku. Wspierał Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Ksiądz Kaczkowski - autor książek

Kaczkowski publikował swoje vlogi na portalu Boska.TV. Na podstawie przeprowadzonych z nim rozmów i wygłoszonych homilii wydanych zostało kilka inspirujących książek: "Szału nie ma, jest rak" (2013), "Życie na pełnej petardzie. Czyli wiara, polędwica i miłość" (2015), "Dasz radę. Ostatnia rozmowa" (2016), "Grunt pod nogami" (2016), "Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby" (2017), Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego (2017), a także "Ekskluzywny żebrak" - zbiór myśli, wyselekcjonowany starannie przez duchownego i przekształcony w krótkie felietony. W 2021 roku Znak wydał zbiór nieznanych dotąd tekstów księdza Kaczkowskiego - “Sztuka życia bez ściemy”.

Pamięć o ks. Janie Kaczkowskim

Ksiądz Jan otrzymywał wyróżnienia jeszcze za życia. 11 kwietnia 2012 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Dwa lata później został laureatem Nagrody Ślad im. Biskupa Jana Chrapka oraz nagrody Pontifici, przyznawanej przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. W 2014 otrzymał Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za działalność publiczną, a w 2015 został uhonorowany Medalem Świętego Jerzego „Tygodnika Powszechnego” oraz Różą Gali za działalność charytatywną. Dzierży także tytuł honorowego obywatela Pucka - w 2016 otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia wyróżniła go medalem „Curate Infirmos”. Odchodząc, Kaczkowski pozostawił po sobie ogromną pustkę. Już w 2017 roku w kościele św. Jerzego odsłonięto poświęconą mu tablicę, a w 2018 powstała fundacja jego imienia. Fundacja ta ustanowiła nagrodę "Okulary ks. Kaczkowskiego”, która przyznawana jest osobom działającym bezinteresownie na rzecz innych ludzi. Jego imię patronuje szkołom (aula III Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie), skwerom (Sopot) oraz Domom Gościnnym.

W 2022 roku na ekrany kin wszedł film fabularno-biograficzny "Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka oparty na faktach z życia Jana Kaczkowskiego. Skupia się on na przyjaźni księdza z byłym więźniem, Patrykiem Galewskim. W postać Jana Kaczkowskiego wcielił się Dawid Ogrodnik, a Patryka Galewskiego Piotr Trojan.

Książki Jana Kaczkowskiego w księgarnii internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie wybór książek księdza Jana Kaczkowskiego we wszystkich dostępnych formatach, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

Kultura we współczesnym świecie rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie, a poznanie i zrozumienie nowych dzieł sztuki może wydawać się wręcz niemożliwe. Na szczęście zarówno osoby studiujące historię znanych twórców muzyki i teatru, jak i pragnące zgłębić nowe formy sztuki znajdą odpowiednie dla siebie pozycje wśród najpopularniejszych książek o fascynującym świecie sztuki i kultury. Stanowią one bezcenne źródło wiedzy, nie tylko omawiając najważniejsze dzieła znakomitych artystów, ale też pozwalając na bliższe poznanie ich biografii i sposobu myślenia. Najciekawsze książki o kulturze i sztuce lat 90., piękne albumy o malarstwie, a może biografie najważniejszych postaci polskiej sztuki? Na Woblink znajdziesz najlepsze publikacje na każdy z tych tematów autorstwa takich znawców jak Janusz Górski, Światosław Lenartowicz, czy Dorota Folga-Januszewska. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej.

Najlepsze książki o kulturze i sztuce

Czy historię sztuki tworzą wyłącznie twórcy i ich dzieła? „Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy" Anne-Marie O'Connor przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych kobiet w życiu malarza, jego mecenaski i modelki, Adeli Bloch-Bauer. Choć dla wielu znana z jest głównie ze stworzonych przez Klimta portretów, jej salon stanowił miejsce spotkań elit wspaniałego świata sztuki wiedeńskiego międzywojnia, a życie osobiste pełne było zawirowań i osobistych tragedii. Pozycja pozwala poznać zarówno biografię samej złotej damy", jak i perypetie jej słynnego pierwszego portretu aż do czasów obecnych. Sylwetki kobiet związanych ze sztuką poznamy także dzięki książce Whitney Chadwick „Artystki i surrealizm”. To fascynująca analiza roli kobiet w ruchu surrealistycznym, który zdominował sztukę XX wieku. Pozwala czytelnikowi poznać bliżej nie tylko życiorysy i najważniejsze dzieła sztuki powszechnie znanych artystek, takich jak Frida Kahlo czy Dorothea Tanning, ale także mniej znanych, a równie utalentowanych twórczyń. Bliższe nam czasy przedstawia „Ekstaza. Lata 90. Początek” autorstwa Anny Gacek, książka poświęcona kulturze okresu, który dla świata sztuki był wręcz wybuchowy. Książka przedstawia najważniejsze zjawiska dekady, skupiając się na kulturze popularnej, jak muzyka, kino i telewizja. Autorka przybliża najważniejsze nurty łącząc je z szerszym kontekstem geopolitycznym, co sprawia, że książka jest nie tylko źródłem wiedzy dla osób pragnących poznać historię sztuki czasów najnowszych, ale również poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń tamtych lat.

Piękne albumy o malarstwie

Dzięki niezwykłym albumom o malarstwie nawet najwięksi wielbiciele znanych artystów mogą odkryć najważniejsze dzieła sztuki na nowo. Wśród nich jest „Caravaggio. Zbliżenia" autorstwa Stefano Zuffiego. Autor przenosi nas do epoki baroku, ukazując nie tylko wybitne dzieła sztuki mistrza, ale również kontekst historyczny i symbolikę obecną w jego malarstwie. Zuffi z pasją i drobiazgowością bada techniki malarskie Caravaggia i jego niesamowite umiejętności posługiwania się kontrastem światła i cienia, ukazując niepowtarzalną dynamikę jego obrazów. Idealnie dobrane reprodukcje uczą nas nie tylko o geniuszu malarza, ale również o sile narracji, którą w swoich obrazach potrafił wykorzystać. Natomiast album „Stryjeńska" ze wstępem Światosława Lenartowicza odkrywa przed nami fascynujący świat Zofii Stryjeńskiej. Prace tej wybitnej polskiej malarki oraz ilustratorki emanują bogactwem kolorów i form głęboko osadzonych w polskiej kulturze. Omawiane przykłady stanowią kompleksowy przekrój jej twórczości, ukazując zarówno dobrze znane obrazy wykorzystujące motywy ludowe, jak i bardziej intymne dzieła. To nie tylko historia obrazów artystki, ale również próba uchwycenia duchowości i więzi Stryjeńskiej z polską tradycją. Nie można też zapomnieć o współczesnym świecie sztuki - seria albumów „Beksiński" z przedmową Wiesława Banacha to wyjątkowe publikacje, które wprowadzają nas w mroczny, ale i fascynujący świat jednej z kluczowych postaci polskiego malarstwa. Każda z książek przedstawia najważniejsze dzieła Zdzisława Beksińskiego, w tym także wcześniej niepublikowane. Czy można znaleźć bardziej idealny prezent dla miłośnika sztuki?

Dobre książki o sztuce użytkowej

Sztuka użytkowa towarzyszy nam na każdym kroku - czemu więc nie poznać jej bliżej? „Dizajn na co dzień" to idealna propozycja dla każdego, kto chce zanurzyć się w tajnikach wzornictwa. Co mamy na myśli mówiąc o sztuce użytkowej? Czemu przyglądają się projektanci przedmiotów codziennego użytku? Jak oddzielić ambicje projektanta od wygody użytkownika? Don Norman, amerykański psycholog i projektant, odpowiada na te pytania, przybliżając nasze relacje z przedmiotami i wyjaśniając, na czym opiera się dobry dizajn. Natomiast o tym, jak pozornie zwykłe rzemiosło może stać się pełnoprawną formą sztuki opowiada „Tkanina. Sztuka i rzemiosło" Katarzyny Jasiołek. Często określane jako niższa forma sztuki, tekstylia są potężnym środkiem wyrazu artystycznego, który od kilkudziesięciu lat przeżywa odrodzenie. Autorka przybliża udział wybitnych dzieł sztuki autorstwa polskich twórców i twórczyń, którzy położyli podwaliny pod nowe spojrzenie na tkactwo, pochylając się nad trendami i technikami obecnymi od czasów międzywojennych aż po współczesne. Po lekturze „niższa forma sztuki" nigdy nie będzie dla was już taka sama! Nie można także zapomnieć o książkach poświęconych projektowaniu graficznemu. „The Art of Polish Poster" autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, bada fenomen polskiego plakatu, stanowiącego ważny element naszej kultury wizualnej. Autorka dogłębnie przedstawia zarówno historyczne konteksty, jak i wkład wybitnych projektantów w jego rozwój, umożliwiając czytelnikom poznanie nie tylko estetyki, ale także zaangażowania społecznego, które często wiązało się z polskim plakatem na przestrzeni stuleci.

„Spekulacje o kinie" i nie tylko

Książki poświęcone kulturze nie tylko omawiają najważniejsze dzieła i artystów, pomagając zgłębić historię sztuki - to także pozycje pisane przez samych twórców, umożliwiające poznanie ich filozofii, zainteresowań i procesu twórczego od podszewki. Jedną z takich pozycji są „Spekulacje o kinie" Quentina Tarantino. Reżyser, znany ze swojego unikalnego stylu i miłości do klasyków, dzieli się tu z czytelnikami swoimi ulubionymi filmami oraz wpływami, które kształtowały jego twórczość. Pełna wnikliwych spostrzeżeń, książka stanowi doskonały przewodnik po tworzeniu filmów i odkrywa subtelności, które sprawiają, że kino jest tak niezwykłą formą sztuki. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp.

Dla pasjonatów architektury pozycją obowiązkową jest „Pełnia architektury", nowe wydanie kultowej książki Waltera Gropiusa zbierającej jego eseje dotyczące tej dziedziny sztuki. Założyciel Bauhausu przybliża w niej swoją wizję nowoczesności otwartej i demokratycznej, odrzucając techniczną wizję modernizmu i postulując, aby nie tylko architektura, ale sztuka i kultura w ogóle były nakierowane w szczególności na człowieka. Wielbicieli modernizmu z pewnością zainteresuje również „Ballada o dziewczynie", wywiad Janusza Górskiego z Ewą Frysztak. Graficzka, projektantka okładek i plakatów okresu PRL-u, choć na Zachodzie wciąż doceniana, w Polsce jej nazwisko jest obecnie praktycznie nieznane. Książka pozwala poznać zarówno fascynujący świat sztuki Ewy Frysztak, jak i jej bogatą biografię, kreśląc barwny portret jednej z najwybitniejszych polskich twórczyń grafiki i pozwalając zajrzeć za kulisy jej rzemiosła. Kilkaset barwnych reprodukcji pomaga przystępnie zgłębić historię sztuki użytkowej PRL.

Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”.