Laila Shukri Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Byłam kochanką arabskich szejków, Książka | Laila Shukri

    Wstrząsająca historia Polki, którą rozkochano, aby sprzedać… Opowieść jednej z tysiąca kobiet, która stała się żywym towarem. Laila Shukri dotarła do niej i wysłuchała jej historii, aby móc opowiedzieć ją światu. W jednym z klubów Julia poznaje Tarka, przystojnego Syryjczyka, który ją oczarował, a następnie zaprosił na egzotyczną wycieczkę do Dubaju. Na miejscu okazuje się, że kobieta znalazła się w rękach jednego z największych gangów handlujących ludźmi. Rozpoczyna się ko...

Laila Shukri Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Laila Shukri nie jest prawdziwym nazwiskiem autorki powieści, których główny motywem jest sytuacja kobiet w świecie arabskim. Pod tym pseudonimem kryje się polska pisarka, o której nie wiemy zbyt wiele. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawnia ona żadnych informacji, które pozwoliłyby zidentyfikować jej tożsamość. Jedyne, co wiemy z dużym prawdopodobieństwem, to że jest żoną muzułmanina, najpewniej szejka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Polką żyjącą na Bliskim Wschodzie i znawczynią tego obszaru. Trudno jednak z pewnością ocenić, co jest prawdą na temat autorki, a co tylko plotką. Istnieje podejrzenie, że nawet mąż Laily Shukri nie wie, że kobieta jest autorką takich książek jak „Perska namiętność”, „Perska zazdrość” czy „Jestem żoną szejka”. Shukri opowiada o życiu w krajach arabskich z perspektywy kobiety, opierając się na własnych doświadczeniach, historiach zasłyszanych od innych oraz obserwacjach. Pisze o nich zarówno z tej nieco baśniowej, jak i znacznie mroczniejszej strony.

„Perska miłość” debiutancka powieść Laily Shukri

Tytuły autorstwa Laily Shukri są publikowane od 2014 roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Debiutancka powieść, „Perska miłość”, niemal natychmiast przyciągnęła wiele czytelniczek i czytelników, szybko stając się bestsellerem. Opowiada ona historię Lidki, Polki, która dość niespodziewanie otrzymuje szansę wyjazdu na rok do Kuwejtu w ramach stypendium językowego. Na miejscu poznaje Hassana i szybko stają się sobie bliscy. Młody mężczyzna oczarowuje kobietę, biorąc ją w kilkudniową podróż, po której oświadcza się Lidce. Obiecuje jej życie jak baśniowa arabska księżniczka, prawie że żywcem wyjęta z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Kobieta waha się, ale w końcu zgadza na ślub, po którym dość szybko zachodzi w ciąże. Namówiona przez Hassana rzuca studia i w zasadzie urywa się jej kontakt z własną rodziną. Wszystko nie byłoby jeszcze takie złe, gdyby nie fakt, że do ich domu wprowadzają się matka oraz siostra męża Lidki. To właśnie te kobiety sprawiają, że jej codzienność zmienia się na gorsze.

Debiutancka „Perska miłość” stała się zaczynem dla serii pod tym samym tytułem, która na chwilę obecną składa się z siedmiu części. Drugą z nich jest wydana w 2016 roku „Perska zazdrość”. Jej główną bohaterką była Joanna, znana z kart wcześniejszej powieści żona Alego. Mężczyzna jest bogaty biznesmenem w Kuwejcie i zapewnia sobie i swojej żonie wykwintne, pełne udogodnień oraz wyrafinowanych przyjemności życie. Wraz z Joanną w Dubaju jest jej amerykańska przyjaciółka, Angelika. Kobiety wspólnie odwiedzają najdroższe sklepy, hotele i restauracje. Wszystko wydaje jak jak z bajki. Co jednak, jeśli bogactwo i luksusy zaczynają zasłaniać wszystko inne? Gdy najlepszy mąż i ojciec świata niespodziewanie zaczyna spoglądać w stronę innej kobiety? Joanna staje w obliczu dramatycznych decyzji. Jak uchronić siebie i trójkę dorastających dzieci przed rodzinną tragedią? Czy, a jeśli tak, to jak wybaczyć zdradę? Nieopodal wciąż żyje także znana z „Perskiej miłości” Lidka. Jak teraz wygląda jej życie?

Sukces kolejnej części cyklu sprawił, że dość szybko pojawiały się następne książki autorstwa Laily Shukri spod znaku „Perskiej miłości”. Były to kolejno: „Perska namiętność”, „Perska nienawiść”, „Perska zmysłowość” oraz „Perska kobiecość”. Na lipiec 2021 roku zapowiedziana jest kolejna część: „Perska niepewność”. Wrócimy w niej do znanej z „Perskiej kobiecości” Joanny i staniemy w obliczu spraw bardzo aktualnych, chociażby pandemii i związanych z nią obostrzeń. Sytuacja gnębionej przez męża kobiety tylko pogarsza się w związku z pojawieniem się koronawirusa. W dodatku długo nie ma kontaktu ze swoją wielką miłością, Richardem. Joannę ogarniają przez to wątpliwości co do prawdziwości deklaracji mężczyzny i jego uczuć. Zaczyna obawiać się, że wszystko było tylko ułudą. Tymczasem na jednym z sekretnych przyjęć poznaje nowego mężczyznę, znacznie od niej młodszego, a przy tym wielce czarującego. Spragniona euforii uczuć Joanna rzuca się w sam środek namiętnego romansu. Jakie będą jego konsekwencje?

Wszystkie książki Laily Shukri z serii „Perska miłość” znajdziecie na Woblink w każdym z dostępnych w księgarni formatów – książek papierowych, ebooków (epub, mobi) oraz audiobooków.

Pozostałe książki Laily Shukri

Laila Shukri nie zatrzymała się jedynie na książkach z serii „Perska miłość”. Wśród napisanych przez nią bestsellerów wymienić należy takie tytuły jak: „Byłam służącą w arabskich pałacach”, „Jestem nieletnią żoną” czy „Jestem żoną terrorysty”. W dziele „Byłam kochanką arabskich szejków” dotyka tematu handlu żywym towarem oraz brutalnej rzeczywistości kobiet wciąż sprzedawanych i przekazywanych sobie z rąk do rąk jak przedmioty. Poznajcie Julię – właśnie spotkała przystojnego Tarka pochodzącego z Syrii, który zaprosił ją na wyjątkową wycieczkę do Dubaju. Omotana uczuciem i zafascynowana egzotycznym nowym znajomym Julia zgadza się. Jednak gdy dociera na miejsce, okazuje się, że stała się własnością jednego z największych gangów, które zajmują się handlem ludźmi. Fizyczna i psychiczna przemoc stają się codziennością, a w głowie Julii pojawia się pytanie, czy już tylko śmierć będzie w stanie ją wyzwolić…?

Podczas gdy „Byłam kochanką arabskich szejków” powstało jako efekt rozmów Laily Shukri z różnymi kobietami, „Jestem żoną szejka” wydaje się opierać w dużej mierze na jej osobistych doświadczeniach. Osadzona w Zjednoczonych Emiratach Arabskich historia opisuje życie prywatne najbogatszych rodzin z tego oraz innych krajów Zatoki Perskiej. Główną bohaterką „Jestem żoną szejka” jest Isabelle, młoda Polka, która przyjechała do Dubaju wraz z przyjaciółką w ramach jednego z zagranicznych kontraktów, który ma jej pomóc nauczyć się, jak dobrze przejąć rodzinną firmę. Isabelle bardzo ten wyjazd odpowiada, może swobodnie zwiedzać świat, uczyć się i nareszcie robić, co chce bez ciągłego spoglądania przez ramię na rodziców. Na jednym z przyjęć jej uwagę zwraca przystojny mężczyzna, jeden z szejków ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wszystko dzieje się bardzo szybko – ich relacja rozkwita niemalże natychmiast, codzienność jest romantyczna, a gdy on prosi ją o rękę, ona zgadza się bez cienia wątpliwości. Dopiero z czasem Isabelle zaczyna rozumieć, w jak obcej dla siebie kulturze się znalazła i jak wygląda rzeczywistość bycia arabską żoną.

Wydane przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka książki Laily Shukri wszystkie znajdziecie na Woblinku – jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.