Laila Shukri Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Laila Shukri Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Laila Shukri nie jest prawdziwym nazwiskiem autorki powieści, których główny motywem jest sytuacja kobiet w świecie arabskim. Pod tym pseudonimem kryje się polska pisarka, o której nie wiemy zbyt wiele. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawnia ona żadnych informacji, które pozwoliłyby zidentyfikować jej tożsamość. Jedyne, co wiemy z dużym prawdopodobieństwem, to że jest żoną muzułmanina, najpewniej szejka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Polką żyjącą na Bliskim Wschodzie i znawczynią tego obszaru. Trudno jednak z pewnością ocenić, co jest prawdą na temat autorki, a co tylko plotką. Istnieje podejrzenie, że nawet mąż Laily Shukri nie wie, że kobieta jest autorką takich książek jak „Perska namiętność”, „Perska zazdrość” czy „Jestem żoną szejka”. Shukri opowiada o życiu w krajach arabskich z perspektywy kobiety, opierając się na własnych doświadczeniach, historiach zasłyszanych od innych oraz obserwacjach. Pisze o nich zarówno z tej nieco baśniowej, jak i znacznie mroczniejszej strony.

„Perska miłość” debiutancka powieść Laily Shukri

Tytuły autorstwa Laily Shukri są publikowane od 2014 roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Debiutancka powieść, „Perska miłość”, niemal natychmiast przyciągnęła wiele czytelniczek i czytelników, szybko stając się bestsellerem. Opowiada ona historię Lidki, Polki, która dość niespodziewanie otrzymuje szansę wyjazdu na rok do Kuwejtu w ramach stypendium językowego. Na miejscu poznaje Hassana i szybko stają się sobie bliscy. Młody mężczyzna oczarowuje kobietę, biorąc ją w kilkudniową podróż, po której oświadcza się Lidce. Obiecuje jej życie jak baśniowa arabska księżniczka, prawie że żywcem wyjęta z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Kobieta waha się, ale w końcu zgadza na ślub, po którym dość szybko zachodzi w ciąże. Namówiona przez Hassana rzuca studia i w zasadzie urywa się jej kontakt z własną rodziną. Wszystko nie byłoby jeszcze takie złe, gdyby nie fakt, że do ich domu wprowadzają się matka oraz siostra męża Lidki. To właśnie te kobiety sprawiają, że jej codzienność zmienia się na gorsze.

Debiutancka „Perska miłość” stała się zaczynem dla serii pod tym samym tytułem, która na chwilę obecną składa się z siedmiu części. Drugą z nich jest wydana w 2016 roku „Perska zazdrość”. Jej główną bohaterką była Joanna, znana z kart wcześniejszej powieści żona Alego. Mężczyzna jest bogaty biznesmenem w Kuwejcie i zapewnia sobie i swojej żonie wykwintne, pełne udogodnień oraz wyrafinowanych przyjemności życie. Wraz z Joanną w Dubaju jest jej amerykańska przyjaciółka, Angelika. Kobiety wspólnie odwiedzają najdroższe sklepy, hotele i restauracje. Wszystko wydaje jak jak z bajki. Co jednak, jeśli bogactwo i luksusy zaczynają zasłaniać wszystko inne? Gdy najlepszy mąż i ojciec świata niespodziewanie zaczyna spoglądać w stronę innej kobiety? Joanna staje w obliczu dramatycznych decyzji. Jak uchronić siebie i trójkę dorastających dzieci przed rodzinną tragedią? Czy, a jeśli tak, to jak wybaczyć zdradę? Nieopodal wciąż żyje także znana z „Perskiej miłości” Lidka. Jak teraz wygląda jej życie?

Sukces kolejnej części cyklu sprawił, że dość szybko pojawiały się następne książki autorstwa Laily Shukri spod znaku „Perskiej miłości”. Były to kolejno: „Perska namiętność”, „Perska nienawiść”, „Perska zmysłowość” oraz „Perska kobiecość”. Na lipiec 2021 roku zapowiedziana jest kolejna część: „Perska niepewność”. Wrócimy w niej do znanej z „Perskiej kobiecości” Joanny i staniemy w obliczu spraw bardzo aktualnych, chociażby pandemii i związanych z nią obostrzeń. Sytuacja gnębionej przez męża kobiety tylko pogarsza się w związku z pojawieniem się koronawirusa. W dodatku długo nie ma kontaktu ze swoją wielką miłością, Richardem. Joannę ogarniają przez to wątpliwości co do prawdziwości deklaracji mężczyzny i jego uczuć. Zaczyna obawiać się, że wszystko było tylko ułudą. Tymczasem na jednym z sekretnych przyjęć poznaje nowego mężczyznę, znacznie od niej młodszego, a przy tym wielce czarującego. Spragniona euforii uczuć Joanna rzuca się w sam środek namiętnego romansu. Jakie będą jego konsekwencje?

Wszystkie książki Laily Shukri z serii „Perska miłość” znajdziecie na Woblink w każdym z dostępnych w księgarni formatów – książek papierowych, ebooków (epub, mobi) oraz audiobooków.

Pozostałe książki Laily Shukri

Laila Shukri nie zatrzymała się jedynie na książkach z serii „Perska miłość”. Wśród napisanych przez nią bestsellerów wymienić należy takie tytuły jak: „Byłam służącą w arabskich pałacach”, „Jestem nieletnią żoną” czy „Jestem żoną terrorysty”. W dziele „Byłam kochanką arabskich szejków” dotyka tematu handlu żywym towarem oraz brutalnej rzeczywistości kobiet wciąż sprzedawanych i przekazywanych sobie z rąk do rąk jak przedmioty. Poznajcie Julię – właśnie spotkała przystojnego Tarka pochodzącego z Syrii, który zaprosił ją na wyjątkową wycieczkę do Dubaju. Omotana uczuciem i zafascynowana egzotycznym nowym znajomym Julia zgadza się. Jednak gdy dociera na miejsce, okazuje się, że stała się własnością jednego z największych gangów, które zajmują się handlem ludźmi. Fizyczna i psychiczna przemoc stają się codziennością, a w głowie Julii pojawia się pytanie, czy już tylko śmierć będzie w stanie ją wyzwolić…?

Podczas gdy „Byłam kochanką arabskich szejków” powstało jako efekt rozmów Laily Shukri z różnymi kobietami, „Jestem żoną szejka” wydaje się opierać w dużej mierze na jej osobistych doświadczeniach. Osadzona w Zjednoczonych Emiratach Arabskich historia opisuje życie prywatne najbogatszych rodzin z tego oraz innych krajów Zatoki Perskiej. Główną bohaterką „Jestem żoną szejka” jest Isabelle, młoda Polka, która przyjechała do Dubaju wraz z przyjaciółką w ramach jednego z zagranicznych kontraktów, który ma jej pomóc nauczyć się, jak dobrze przejąć rodzinną firmę. Isabelle bardzo ten wyjazd odpowiada, może swobodnie zwiedzać świat, uczyć się i nareszcie robić, co chce bez ciągłego spoglądania przez ramię na rodziców. Na jednym z przyjęć jej uwagę zwraca przystojny mężczyzna, jeden z szejków ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wszystko dzieje się bardzo szybko – ich relacja rozkwita niemalże natychmiast, codzienność jest romantyczna, a gdy on prosi ją o rękę, ona zgadza się bez cienia wątpliwości. Dopiero z czasem Isabelle zaczyna rozumieć, w jak obcej dla siebie kulturze się znalazła i jak wygląda rzeczywistość bycia arabską żoną.

Wydane przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka książki Laily Shukri wszystkie znajdziecie na Woblinku – jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Czytanie powieści historycznych stało się w ostatnim czasie popularne na całym świecie niewątpliwie za sprawą serii powieści o rodzinie Bridgertonów Julii Quinn - co jednak przesądza o ich popularności?

W księgarni Woblink w tej kategorii znajdziecie powieści o wielkich władcach (jak słynna seria "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona), mitycznych bohaterach (jak na przykład liczne powieści o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu) czy powieści historyczno-fantastyczne (twórcą tego terminu jest Teodor Parnicki, autor między innymi dzieła "Srebrne orły"). Odkryjcie tajemnice powieści historycznej, sięgając po książki papierowe, audiobooki lub ebooki dostępne na Woblink!

Jakie są cechy powieści historycznej?

W powieściach historycznych, na tle wydarzeń historycznych pojawiają się zarówno postaci fikcyjne, jak i postaci historyczne, przeżywając różnego typu przygody, rozterki i radości. Książki wchodzące w skład tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Akcja powieści historycznej może rozgrywać się od starożytności, jak na przykład "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, przez średniowiecze, dziewiętnasty wiek aż do czasów I i II wojny światowej.

Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak Trylogia Henryka Sienkiewicza, a więc jego "Ogniem i mieczem", "Potop" oraz "Pan Wołodyjowski" czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict).

Do popularnych podgatunków powieści historycznej należy także z pewnością zaliczyć romans historyczny - opowieść, w której punktem centralnym jest uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi. By je obronić, muszą oni mierzyć się z przeciwnościami losu spowodowanymi m.in. rozgrywającymi się w tle wydarzeniami historycznymi. To często równocześnie książki wojenne - należy do nich na przykład cykl "Lwowska odyseja" Magdaleny Kawki. Składają się na niego powieści: "Pora westchnień, pora burz", "Powrót z piekła", "Nowy początek" oraz "Trudna radość", które na Woblink dostępne są jako audiobooki oraz ebooki.

W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss).

Znani twórcy powieści historycznej

Jak napisać dobrą powieść osadzoną na tle wydarzeń z przeszłości? Wiedzą to najlepiej autorzy powieści historycznych, tacy jak wspomniani już Henryk Sienkiewicz czy Teodor Parnicki. Znane polskie powieści z tego gatunku tworzył jednak rzecz jasna nie tylko Sienkiewicz - dość wspomnieć Karola Bunsha i jego wielotomowy cykl znany jako "Powieści piastowskie". Współczesnym czytelnikom znana jest również zapewne twórczość Jacka Komudy (poprzez na przykład jego "Samozwańca. Polacy na Kremlu") czy Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie księgarni Woblink znajdziecie książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).

Nie sposób nie wspomnieć także o innych twórcach tworzących wyjątkowy świat powieści historycznej, takich jak Ken Follett i jego "Świat bez końca", Umberto Eco i "Cień róży" czy Julian Fellowes i jego "Belgravia". Warto czytać powieści historyczne i dzięki nim dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy o historii oraz życiu osób w dawnych czasach

Szczególna odmiana powieści historycznej - powieść biograficzna

Szczególną odmianą powieści historycznej jest powieść biograficzna, skupiająca się na życiu jednej bądź kilku postaci (wtedy ich losy przedstawiane są równolegle). Historia tego gatunku literackiego sięga starożytności i żywotów sławnych ludzi tworzonych przez Plutarcha czy Swetoniusza, a także średniowiecznych hagiografii. Powieść biograficzna opiera się z reguły na istniejącej dokumentacji i potwierdzonych śladach życia osoby lub osób, które są jej podmiotem. Tam, gdzie brak faktów najczęściej pojawiają się hipotezy i fikcja literacka. Takie elementy znajdziecie chociażby w powieści biograficznej "Pasja życia" Irvinga Stone'a - historii życia Vincentego van Gogha - czy w "Hrabinie Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego.

W Polsce w ostatnich latach pojawiło się wiele ciekawych dzieł z tego gatunku. Polecamy m.in. "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej" Grzegorza Musiała, powieść "Lenin" Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego czy autobiograficzne dzieło Elizy Kąckiej "Wczoraj byłaś zła na zielono", dostępne na Woblink także jako ebooki.

Popularne powieści wojenne

Ważne miejsce w historycznej literaturze polskiej zajmuje powieść wojenna, a więc skupiająca się na losach postaci, które muszą mierzyć się z rzeczywistością konfliktu zbrojnego. Do popularnych współczesnych polskich powieści historycznych tego typu należą m.in. dzieła Ałbeny Grabowskiej (takie jak "Stulecie winnych" czy "Najważniejsze to przeżyć") oraz Joanny Jax (seria "Na obcej ziemi" czy powieści takie jak "Nadzieja w spiżarni ukryta"). Książki te dotykają z reguły tematów trudnych i opowiadają o wydarzeniach, o których niejednokrotnie chciałoby się zapomnieć. Bogdan Bartnikowski napisał książkę pod tytułem "Nocą przychodzi śmierć", opowiadającą o zapomnianej historii z małego miasteczka na Podlasiu, która miała miejsce w trakcie II wojny światowej. Z kolei "Kobiety" Kristin Hannah rozgrywają się w czasie wojny w Wietnamie.

Najsłynniejsze powieści historyczne w księgarni Woblink

Z pewnością trudno mówić o obszernej literaturze historycznej bez wspomnienia o wielu książkach skupiających się na Królu Arturze, w tym dziele "Excalibur Trylogia arturiańska" Bernarda Cornwella. Postaci historyczne często same dostarczają niezwykle bogatego materiału, na którym opierają się najsłynniejsze powieści historyczne. Liczne ich przykłady znajdziecie zarówno w literaturze polskiej, jak i zagranicznej.

Wśród szerokiej oferty współczesnych powieści historycznych również kryją się perełki. Polecamy sięgnąć po "Dżentelmena w Moskwie" Amora Towlesa czy "Złodziejkę książek" Markusa Zusaka.

Wejdźcie w świat powieści rozgrywających się w przeszłości - na Woblink szeroko otwieramy jego bramy, wybierajcie spośród wielu książek papierowych, audiobooków lub ebooków.