Majówkowy Maraton Czytelniczy

Lawrence Wright Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wyniosłe wieże, Ebook | Lawrence Wright

    Kiedy w 1979 roku wojska radzieckie najechały Afganistan, w obronie kraju stanęły wspierane przez Stany Zjednoczone grupy miejscowych partyzantów zwanych mudżahedinami. W wojnę zaangażował się także saudyjski milioner Osama bin Laden ze swoją grupą słabo wyszkolonych i źle zorganizowanych idealistycznych bojowników. Lawrence Wright na podstawie setek relacji, dokumentów i przeprowadzonych osobiście wywiadów opowiada, jak chaotyczna początkowa organizacja Bin Ladena z czasem...

    Promocja
    okładka Szatan w naszym domu, Ebook | Lawrence Wright

    Ta sprawa rozpaliła Amerykę do czerwoności. Paul Ingram – szanowany obywatel, wzorowy ojciec, zastępca szeryfa w stanie Waszyngton – został w 1988 roku oskarżony przez swoje prawie już dorosłe córki o wykorzystywanie seksualne. Początkowo zarzuty dotyczyły przemocy seksualnej w dzieciństwie, lecz stopniowo zaczęły również obejmować tortury i gwałty zaledwie sprzed paru tygodni od oskarżenia. Kolejne zeznania przynosiły coraz więcej rewelacji – w krwawych satanistycznych ryt...

    Promocja
    okładka Szatan w naszym domu Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej, Książka | Lawrence Wright

    Ta sprawa rozpaliła Amerykę do czerwoności. Paul Ingram – szanowany obywatel, wzorowy ojciec, zastępca szeryfa w stanie Waszyngton – został w 1988 roku oskarżony przez swoje prawie już dorosłe córki o wykorzystywanie seksualne. Początkowo zarzuty dotyczyły przemocy seksualnej w dzieciństwie, lecz stopniowo zaczęły również obejmować tortury i gwałty zaledwie sprzed paru tygodni od oskarżenia. Kolejne zeznania przynosiły coraz więcej rewelacji – w krwawych satanistycznych rytua...

    Promocja
    okładka Wyniosłe wieże Al-Kaida i atak na Amerykę, Książka | Lawrence Wright

    Kiedy w 1979 roku wojska radzieckie najechały Afganistan, w obronie kraju stanęły wspierane przez Stany Zjednoczone grupy miejscowych partyzantów zwanych mudżahedinami. W wojnę zaangażował się także saudyjski milioner Osama bin Laden ze swoją grupą słabo wyszkolonych i źle zorganizowanych idealistycznych bojowników. Lawrence Wright na podstawie setek relacji, dokumentów i przeprowadzonych osobiście wywiadów opowiada, jak chaotyczna początkowa organizacja Bin Ladena z czasem p...

    Promocja
    okładka Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary, Książka | Lawrence Wright

    Droga do wyzwolenia to przenikliwa analiza świata scjentologii, która powstała na podstawie materiałów archiwalnych oraz ponad dwustu wywiadów przeprowadzonych z obecnymi i byłymi członkami Kościoła. Swą opowieść autor osnuł wokół życiorysów dwóch najświętszych dla scjentologów postaci: autora powieści science fiction L. Rona Hubbarda, w którego niespokojnym umyśle zrodziła się idea nowej religii, idealnie dopasowanej do kryzysu duchowego, jaki dotknął Amerykę po II wojnie św...

Lawrence Wright Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Lawrence Wright urodził się w 1947 roku. To amerykański pisarz, autor scenariuszy, dramaturg. Od początku lat 90. XX wieku Wright jest stałym współpracownikiem „New Yorkera”. W Polsce ukazały się cztery książki Wrighta, w tym trzy w kultowej „serii amerykańskiej” Wydawnictwa Czarne. Wright jest laureatem Pulitzera. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał za książkę „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”.

Wright jest członek Council on Foreign Relations i Amerykańskiego Stowarzyszenia Historyków. Ponadto współpracuje z Centrum Prawa i Bezpieczeństwa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Nowojorskiego. Lawrence Wright ukończył Uniwersytet Tulane w Nowym Orleanie oraz Amerykański Uniwersytet w Kairze. W Egipcie przez dwa lata pracował jako wykładowca akademicki. Wright współpracował z wieloma prestiżowymi redakcjami. Pisał m.in. dla „Race Relations Reporter”, „Southern Voices”, „Texas Monthly”, „The New York Times” oraz dla „The Rolling Stones”.

Książki Wrighta, które ukazały się w Polsce

Pierwszą książką Wrighta, która ukazała się w Polsce, nosiła tytuł „Bliźnięta. Geny, środowisko i tajemnica tożsamości”. Pierwszym tytułem Wrighta, który ukazał się pod szyldem Wydawnictwa Czarne, był reportaż „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”. To przeszło 500-stronicowa analiza środowiska scjentologicznego. Wright napisał swoją książkę na podstawie materiałów archiwalnych oraz kilkuset rozmów, które przeprowadził z byłymi i (wówczas) obecnymi członkami kościoła scjentologicznego. Osią fabularną książki jest postać L. Rona Hubbarda, autora powieści science-fiction, w którego umyśle narodziła się idea stworzenia nowej religii. Pomysł Hubbarda miał być odpowiedzią na kryzys duchowy, jaki dopadł Amerykę po zakończeniu II wojny światowej.

Wright opisuje genezę, rozwój i strategię Kościoła pozyskiwania nowych członków. Autor reportażu pokazuje, jak Kościół zabiega o wciągnięcie w swoje szeregi takich gwiazdorów, jak Tom Cruise czy John Travolta. Następnie Wright opisuje, jak scjentolodzy wykorzystują celebrytów do osiągnięcia własnych celów. „Droga do wyzwolenia” została wymieniona wśród najlepszych książek 2013 roku przez redakcję „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „New York Magazine”, „Slate”, „Chicago Tribune”, „Huffington Post”, „Newsday”, „Entertainment Weekly”, „People”, „The Week”, „Publishers Weekly”, „Kirkus Reviews”.

Trzecią książką Wrighta, która ukazała się w Polsce, jest najbardziej uznany reportaż autora pt. „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”. Lawrence Wright otrzymał za tę książkę Nagrodę Pulitzera, Nagrodę Dziennikarską im. Helen Bernstein, Nagrodę Literacką „Los Angeles Times” i wiele innych prestiżowych wyróżnień. Redakcje takich czasopism, jak „Time”, „Newsweek”, „The Washington Post”, „Chicago Tribune”, „The New York Times Book Review”, „San Francisco Chronicle”, „The New York Sun”, „The Economist”, „Newsday”, „Salon”, „New York”, „Los Angeles Times” i „Houston Chronicle” uznały „Wyniosłe wieże” za jedną z najlepszych książek 2006 roku.

„Wyniosłe wieże” to fascynująca i poruszająca opowieść o rozwoju islamskiego fundamentalizmu. Wright pisze o powstaniu Al-Kaidy i nieskuteczności amerykańskich służb specjalnych w walce z terrorystami. Jego opowieść obejmuje niemal pół wieku historii. Wright na podstawie przeprowadzonych wywiadów, obserwacji, materiałów wideo i analizy ważnych dokumentów kreśli obraz transformacji Osamy bin Ladena i Ajmana az-Zawahiriego, którzy z niedoświadczonych lokalnych bojowników przerodzili się w dowódców najskuteczniejszej grupy terrorystycznej. Kulminacją ich działalności był atak na wieże World Trade Center, do którego doszło 11 września 2001 roku.

Najnowszą książką Lawrence’a Wrighta, która ukazała się na polskim rynku, jest reportaż „Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej. Książka jest efektem dziennikarskiego śledztwa, które Wright prowadził w trakcie pracy w „New York Timesie”. To sprawa, która rozpaliła amerykańskie społeczeństwo. Zastępca szeryfa w stanie Waszyngton Paul Ingram, uznawany za wzorowego ojca i przykładnego obywatela, został oskarżony przez swoje córki o wykorzystywanie seksualne. Na początku zarzuty dotyczyły jedynie przemocy w dzieciństwie, ale szybko okazało się, że tortury trwały latami, a Ingram dopuszczał się gwałtów nawet kilka tygodni przed oskarżeniem. Dociekania śledczych doprowadziły do odkrycia, że w satanistycznych rytuałach brali udział nie tylko członkowie rodziny Ingramów. Paul zapraszał na „sesje” innych pracowników biura szeryfa. Okazało się, że skala zjawiska w kraju jest na tyle porażająca, że zainteresowali się nim dziennikarze i śledczy w innych stanach.

Książki Lawrence’a Wrighta na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Lawrence'a Wrighta w formie ebooka i papierowej. Dostępne są tytuły „Szatan w naszym domu” i „Wyniosłe wieże”.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!