Lech Wałęsa Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wałęsa '80, Ebook | Lech Wałęsa, Janusz Schwertner, Kamil Dziubka

    Polski elektryk, który został jedną z najważniejszych postaci XX wieku Jest symbolem. Ikoną znaną na całym świecie. Pierwszym prezydentem wolnej Polski. Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Jednym z tych, którzy poprowadzili Solidarność do zwycięstwa nad władzą ludową i demokratyzacji kraju. Jednocześnie jest też zwykłym człowiekiem, charyzmatycznym, odważnym, bezczelnym i bezkompromisowym, ze swoimi walorami i słabościami, mężem, ojcem, dziadkiem. Z okazji swoich 80....

    Promocja
    okładka Lech, Leszek, Ebook | Leszek Balcerowicz, Lech Wałęsa, Katarzyna Kolenda-Zaleska

    30 lat temu Polacy zdecydowali, że wolność jest najważniejsza. Zdobyliśmy ją, ale ponieśliśmy też ogromne koszty. Czym jest wolność dla Lecha Wałęsy i Leszka Balcerowicza? W jaki sposób ich działania i decyzje doprowadziły do przemian w Polsce? Jaką cenę zapłacili ich architekci? I czy wolność jest dana raz na zawsze?Na te i inne ważne pytania odpowiada książka, będąca zapisem pierwszej rozmowy autorów polskiej transformacji. Wałęsa i Balcerowicz odsłaniają kulisy tamteg...

Lech Wałęsa Ebooki

Lech Wałęsa to polski polityk i działacz opozycyjny, dysydent i jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jest to również współzałożyciel oraz pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność". Lech Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, był także prezydentem RP w latach 1990-1995. Jako pierwszy Polak w historii zdobył tytuł Człowieka Roku magazynu "Time" (1981), a w 1991 r. z rąk Elżbiety II otrzymał godność Honorowego Członka Orderu Łaźni (odpowiednik brytyjskiego szlachectwa dla osób pochodzących spoza Wielkiej Brytanii). Odkąd Lech Wałęsa rozpoczął pracę jako elektryk w Stoczni Gdańskiej, był działaczem związkowym - wchodził w skład komitetu strajkowego stoczni w czasie wydarzeń grudnia 1970. Za swoją działalność był represjonowany przez władze PRL - Lech Wałęsa trafił do aresztu, był poddawany inwigilacji, a roku 1976 został zwolniony z pracy. Wałęsa odegrał jedną z kluczowych ról w negocjacjach, które doprowadziły do zawarcia tzw. porozumień sierpniowych. Do dziś pozostaje postacią niejednoznaczną, a działania Lecha Wałęsy w ocenie niektórych osób bywają kontrowersyjne.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność"

Urodzony 29 września 1943 roku w Popowie Lech Wałęsa już w młodości należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej, Związku Młodzieży Wiejskiej oraz Ligi Przyjaciół Żołnierza. Pracował jako elektryk oraz konserwator urządzeń elektrycznych - najpierw w Łochocinie, a 2 czerwca 1967 roku, po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, podjął zatrudnienie jako elektryk okrętowy w Stoczni Gdańskiej. Właśnie tam Lech Wałęsa został działaczem związkowym - w czasie wydarzeń grudnia 1970 wchodził w skład komitetu strajkowego stoczni. Represjonowany przez władze PRL, odegrał jedną z kluczowych ról w negocjacjach, których efektem było zawarcie porozumień sierpniowych. Ta przełomowa ugoda pomiędzy strajkującymi a rządem znacząco przyczyniła się do dalszego rozwoju ruchu związkowego i powstania "Solidarności". Lech Wałęsa współtworzył, a następnie został wybrany na pierwszego przewodniczącego NSZZ "Solidarność". Kiedy 13 grudnia 1981 roku ogłoszony został w Polsce stan wojenny, związek został zdelegalizowany, a Wałęsa został ponownie aresztowany i inwigilowany. Został zwolniony w listopadzie 1982 roku i kontynuował swoją działalność jako przywódca podziemnej "Solidarności" do końca lat 80. W tym okresie otrzymał także Pokojową Nagrodę Nobla, którą w jego imieniu odebrała żona Danuta Wałęsa wraz z synem Bogdanem.

Prezydent Lech Wałęsa

Lech Wałęsa był jednym z kluczowych uczestników obrad Okrągłego Stołu, w których wyniku przeprowadzono częściowo wolne wybory parlamentarne w czerwcu 1989 roku. W ich efekcie powstał rząd kierowany przez "Solidarność", który odegrał znaczącą rolę w transformacji ustrojowej Polski w latach 90. Lech Wałęsa został wybrany na urząd Prezydenta RP w 1990 roku - tym samym stał się pierwszym polskim prezydentem wybranym w wyborach powszechnych. Kolejne wybory w 1995 roku jednak przegrał, a jego popularność oraz rola w polskiej polityce stopniowo się zmniejszały. Nie ustała jednak aktywność Lecha Wałęsy w sferze publicznej - nie tylko często zabiera on publicznie głos w różnych sprawach, założył także Instytut Lecha Wałęsy, Chrześcijańską Demokrację III Rzeczpospolitej Polskiej czy Forum Obywatelskie Chrześcijańska Demokracja.

Długopis Lecha Wałęsy

Charakterystyczny sposób wypowiadania się to jeden z elementów tworzących budowany od wielu lat wizerunek Lecha Wałęsy. Wałęsa jest, obok chociażby Jana Pawła II, jednym z najbardziej rozpoznawanych współczesnych Polaków na świecie. Związanych jest z nim także wiele charakterystycznych elementów - jak chociażby ogromny długopis, którym podpisywał porozumienia sierpniowe czy wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, który nosił w klapie marynarki. W 2013 roku Andrzej Wajda wyreżyserował film biograficzny o Lechu Wałęsie, zatytułowany: "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Były prezydent nie przestaje wyrażać swojego zdania w różnych tematach - znany był z krytykowania rządów Prawa i Sprawiedliwości czy decyzji związanych z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Prezydent aktywnie angażował się wiele działań opozycyjnych, w tym Komitetu Obrony Demokracji czy akcje wyrażające niezgodę na naruszanie, w opinii organizatorów, ładu konstytucyjnego we współczesnej Polsce. W III RP często pojawiały się zarzuty związane z domniemaną współpracą Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Sam polityk konsekwentnie zaprzecza.

Ebooki o Lechu Wałęsie

Na Woblink znajdziecie zapisy wywiadów-rzek z Lechem Wałęsą, w której przedstawia on własny punkt widzenia oraz wersję wydarzeń, które w dużej mierze wpłynęły na kształt współczesnej Polski. Polecamy zwłaszcza ebook " Wałęsa '80", będący zapisem rozmowy dziennikarzy Kamila Dziubki i Janusza Schwertnera z byłym prezydentem, przeprowadzonej z okazji jego 80. urodzin. Wałęsa raz jeszcze zabiera głos, by opowiedzieć o walce o nową Polskę w latach 80. i 90., a także o wizji przyszłości naszego kraju, wyzwaniach i szansach, jakie przed nim stoją. "Wałęsa '80" to także historia życia prywatnego Wałęsy, usłanego trudnymi i wspaniałymi momentami, a także spotkaniami z najważniejszymi postaciami ze świata polskiej i światowej polityki. Sięgnijcie po nią w formatach epub, mobi lub pdf, by jeszcze lepiej zrozumieć polską historię.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.