Majówkowy Maraton Czytelniczy

Lew Tołstoj Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka O wojnie, Ebook | Lew Tołstoj

    „O wojnie” to traktat Lwa Tołstoja, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej.

    Promocja
    okładka Nie mogę milczeć, Ebook | Lew Tołstoj

    „Nie mogę milczeć” to traktat Lwa Tołstoja, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej.
    „Nie mogę milczeć” jest swojego rodzaju sprzeciwem, protestem, tego wybitnego autora i myśliciela, względem kary śmierci. 

Lew Tołstoj Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Lew Tołstoj był rosyjskim powieściopisarzem, dramaturgiem, krytykiem literackim, myślicielem i pedagogiem, a także wybitnym intelektualistą. Uznawany jest za jednego z największych przedstawicieli literackiego realizmu w Europie. Tołstoj uważany jest z klasyka literatury rosyjskiej, a także światowej, a jego powieści takie jak „Anna Karenina” czy „Wojna i pokój” do dziś stanowią wzorce XIX-wiecznej powieści realistycznej. Był także wielkim autorytetem moralnym w Rosji na przełomie XIX i XX wieku. Jego idea, by nie przeciwstawiać się złu przemocą, miały wpływ na późniejsze poglądy Mahatmy Gandhiego czy Martina Luthera Kinga. Pod wpływem rozważań i koncepcji Tołstoja wykształciła się doktryna społeczno-religijna – tołstoizm.

Lew Tołstoj – życiorys

Lew Nikołajewicz Tołstoj urodził się 9 września 1828 roku w Jasnej Polanie. Był potomkiem dwóch znamienitych rosyjskich rodzin arystokratycznych – Tołstojów oraz Wołkońskich. Jego matka zmarła w 1830 roku, a już w siedem lat później odszedł także ojciec przyszłego pisarza. On sam oraz czwórka jego rodzeństwa wychowywani byli przez krewne ze strony ojca. Lew Tołstoj kształcony był także przez najpierw francuskiego, a potem niemieckiego guwernera. Rozpoczął studia orientalistyczne w 1844 roku, a później podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Kazańskim, po trzech latach jednak zrezygnował. To w tym mieście – Kazaniu – zaczęły budzić się i rozwijać jego zainteresowania filozoficzne, zwłaszcza po zapoznaniu się z twórczością Jeana-Jacquesa Rousseau. Po porzuceniu studiów Lew Tołstoj powrócił do Jasnej Polany, gdzie samodzielnie uczył się prawa, a także języka angielskiego oraz muzyki. Założył również szkołę dla dzieci chłopskich (1849) i często podróżował do Petersburga i Moskwy, nierzadko w celach hazardowych.

Dwa lata po zaciągnięciu się do wojska w 1851 roku Lew Tołstoj spędził na Kaukazie. Wojna krymska (1853-1856) sprawiła, że walczył na Bałkanach oraz w Sewastopolu. W tamtym czasie opublikowane zostały także pierwsze utwory literackie Tołstoja – pierwsza część autobiograficznej trylogii „Dzieciństwo” oraz „Opowiadania sewastopolskie”. Po powrocie z wojny uznawany był już za przedstawiciela nowego literackiego pokolenia rosyjskiego, zrezygnował się z kariery wojskowej i poświęcił się twórczości.

Na przełomie lat 50. w 60. XIX wieku Lew Tołstoj podróżował po Europie Zachodniej (Paryżu, a następnie w rejonie Jeziora Genewskiego). Gdy wrócił do Jasnej Polany, zajął się działalnością pedagogiczną. Założył trzynaście kolejnych szkół dla dzieci chłopskich na tamtejszych terenach. Wydawał także periodyk zajmujący się tematyką pedagogiczną, „Jasna Polana”, pisał i wydawał zarówno podręczniki, jak również opowiadania i bajki dla dzieci, sam zresztą uczył w założonych przez siebie ośrodkach. Kiedy w 1862 roku ożenił się z córką lekarza Zofią Bers, poświęcił się obowiązkom rodzinnym i domowym, a także gospodarstwu oraz swojej twórczości.

Tołstoizm - czym jest?

Ważnym okresem dla kształtu późniejszych poglądów filozoficznych Lwa Tołstoja były lata 70. XIX wieku. Chrześcijaństwo pojmował on jako system etyczny. Tołstoj odrzucał wszelką przemoc, nawoływał do powrotu do natury oraz czynnych wyrazów miłości bliźniego. Głównymi założeniami koncepcji, która później przekształciła się w tołstoizm, było ciągłe doskonalenie się moralne jednostki oraz niereagowanie przemocą na zło. Na gruncie twórczym pisarz sprzeciwiał się „czystej sztuce”, której cele były tylko estetyczne. W toku swojej działalności Lew Tołstoj popadł w niełaskę rządu, który zakazał rozpowszechniania jego pism, a także Cerkwi, z której został ekskomunikowany i wydalony w 1901 roku. Na początku XX wieku był także wymieniany jako najważniejszy kandydat do Literackiej Nagrody Nobla, nie otrzymał jej jednak.

Poglądy były także jednym z powodów niezgody pomiędzy Lwem Tołstojem a resztą jego rodziny. Zgodnie ze swoimi przekonaniami pisarz chciał podzielić swój majątek pomiędzy chłopów, jednak opór najbliższych oraz wątpliwości, jakie dopadły Tołstoja, uniemożliwiły realizację tego zamierzenia. Jesienią 1910 pisarz potajemnie opuścił Jasną Polanę, by żyć zgodnie ze swoimi poglądami. Niestety zmarł niedługo potem. W pociągu zachorował na zapalenie płuc, które zmusiło go do przerwania podróży. Lew Tołstoj zmarł 20 listopada 1910 roku na niewielkiej stacji kolejowej Astapowo.

Twórczość Tołstoja

Lew Tołstoj uważany jest za jednego z gigantów literatury rosyjskiej. Znany jest przede wszystkim jako autor powieści takich jakWojna i pokój” czy „Anna Karenina”, stworzył także wiele nowel, dramatów, opowiadań czy traktatów. Najwcześniejszym dziełem Tołstoja jest autobiograficzna trylogia „Dzieciństwo”, „Lata chłopięce” oraz „Młodość”. Tworzona przez niego fikcja literacka konsekwentnie opiera się na realistycznym przedstawieniu ówczesnego rosyjskiego społeczeństwa. W „Kozakach” (1863) poznajemy życie i codzienność tych ludzi z perspektywy historii rosyjskiego arystokraty zakochanego w kozackiej dziewczynie. „Anna Karenina” (1877) zawiera równoległe historie, z jednej strony o cudzołożnej kobiecie uwięzionej w społecznych konwenansach i zasadach, a z drugiej o filozoficznym właścicielu ziemskim, pracującym u boku chłopów i próbującym zmienić ich życie. Wielkie dzieło Tołstoja, „Wojna i pokój”, powszechnie uważana jest za jedną najwybitniejszych powieści w historii literatury światowej, a także rosyjską epopeję narodową. Wyróżnia się ogromnym rozmachem, ponieważ pojawia się w niej około 580 postaci, w tym wiele historycznych. Powieści te doczekały się zresztą także licznych ekranizacji. Tematykę chrześcijańską widać w późniejszych dziełach, takich jak „Śmierć Iwana Iljicza” (1886) czy traktacie „Co mamy robić?” (1885), a także w powieści „Zmartwychwstanie” (1899).

Książki Lwa Tołstoja w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie liczne dzieła autorstwa Lwa Tołstoja. Wśród nich są nie tylko „Wojna i pokój” czy „Anna Karenina”, ale także „Spowiedź”, „Droga życia”, „Diabeł”, „Szczęście rodzinne”, „Wiatronogi”, „Zmartwychwstanie”, „Śmierć Iwana Iljicza” czy „Gracz. Z zapisków kelnera”. Czekają one na Was w różnych wydaniach, a także formatach – książek papierowych, ebooków bądź audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!