Bony podarunkowe na Święta

Aleksandra Lipczak Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Lajla znaczy noc, Książka | Aleksandra Lipczak

    Edward Said nazwał Al-Andalus „wcześniejszą wersją naszego własnego hybrydycznego świata” – przez osiem wieków południe Hiszpanii i okoliczne regiony zamieszkiwali i współtworzyli żydzi, muzułmanie i chrześcijanie. Książka na każdym kroku rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś. Opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, autorka wyła...

    Promocja
    okładka Ludzie z placu słońca, Książka | Aleksandra Lipczak

    Franek Kanalarz – deweloper, który postawił miasto pośrodku pustyni. Susana, która zamówiła w banku whoppera z serem, bo przestała się bać. Manuel, który przez 30 lat nie wychodził z domu. Pedro, syn obwoźnego handlarza, który zamiast mówić “Nie ma Boga, można wszystko”, powiedział “Zmarł Franco, można tańczyć w damskim szlafroku”. Pilar, która chciała stworzyć nową hiszpańską kobietę. Ada, która była skłoterką, a potem została pierwszą burmistrzynią w historii Barcelony. To ...

Aleksandra Lipczak Książki

Aleksandra Lipczak urodziła się w 1981 roku. To polska pisarka, reportażystka, publicystka. Lipczak ukończyła Uniwersytet Jagielloński, gdzie studiowała dziennikarstwo, filologię hiszpańską i polonistykę w ramach MISH (Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych). Jest autorką dwóch książek – „Ludzie z Placu Słońca” i „Lajla znaczy noc”. Autorka publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”, „Polityce” i Culture.pl. Aleksandra Lipczak specjalizuje się w pisaniu o Hiszpanii i historii Półwyspu Iberyjskiego. Przez sześć lat mieszkała w Barcelonie.

Lipczak była laureatką IV edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. Dzięki temu powstał głośny reporterski debiut książkowy „Ludzie z Placu Słońca”. W 2021 roku Aleksandra Lipczak została nominowana do Nagrody Literackiej Nike za reportaż „Lajla znaczy noc”. Ponadto nominowana była do Grand Press w kategorii dziennikarstwa specjalistycznego.

Ludzie z Placu Słońca debiutancka książka Aleksandry Lipczak

„Ludzie z Placu Słońca” to debiutancka książka Aleksandry Lipczak, która ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie. To zbiór reportaży o Hiszpanii, kraju, który jeszcze do niedawna znakomicie radził sobie ekonomicznie, był przykładem sukcesu. Jednak z dnia na dzień Hiszpania popadła w kryzys i zmieniła się w „chorego człowieka Europy”. Lipczak przedstawia intymne portrety bohaterów, którzy opowiadają o swojej inności, sukcesach i porażkach. To zbiór reportaży o kraju, którego nie znajdziemy ani na turystycznym szlaku, ani na pocztówkach. „Ludzie z Placu Słońca” to pełnokrwista książka o tym, jak skończyła się dawna, a jeszcze nie narodziła nowa Hiszpania.

Z tę książkę Lipczak była nominowana do Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

Lajla znaczy noc

W swojej drugiej książce, która ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Karakter, Aleksandra Lipczak ponownie zabiera czytelników na Półwysep Iberyjski. Tym razem to opowieść o historii, którą próbuje się zatuszować, przemilczeć i napisać na nowo. Przez osiem wieków w południowej części Hiszpanii istniał wielokulturowy byt polityczny założony przez Arabów. Wedle podań historycznych, w zgodzie żyli tutaj muzułmanie, Żydzi i chrześcijanie. Średniowieczne Kordoba, Sewilla i Toledo były dobrze prosperującymi metropoliami, do których przybywali ludzie z całego świata. Na podstawie historii tych miejsc Lipczak punktuje związki współczesnej tkanki kulturowej Hiszpanii z muzułmańsko-arabską przeszłością. Reportażystka pokazuje, jak na przestrzeni wieków przerabiano historię współczesnej Andaluzji, które kiedyś nazywała się Al-Andalus.

Za reportaż „Lajla znaczy noc” Aleksandra Lipczak została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2021.

Książki Aleksandry Lipczak na Woblinku

Książki Aleksandry Lipczak znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka oraz papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.