Lucia Berlin Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Witaj w domu, Książka | Lucia Berlin

    "Witaj w domu" - Lucia Berlin Nieustannie szukała domu - Alaska, Idaho, Kentucky, Nowy Jork, Nowy Meksyk. Niepewność i zmiany nadawały rytm jej życiu. Jednak pośród zamieszania zawsze znajdowała czas, żeby obserwować i nasłuchiwać. Wszystko po to, by wieczorem obrazy i wiadomości z danego dnia ułożyć w opowiadanie lub przejmujące listy. Witaj w domu to migawki z prywatnego życia jednej z najwybitniejszych amerykańskich pisarek. Dzięki nim możemy dostrzec źródło opowiadań, ...

    Promocja
    okładka Instrukcja dla pań sprzątających, Książka | Lucia Berlin

    Pod redakcją i ze wstępem Stephena Emersona Z przedmową Lydii Davis W pełnych niespodzianek opowiadaniach Lucii Berlin naprawdę się dzieje. Nauczycielka w znoszonym swetrze zostaje zwolniona za to, że jest komunistką, stary człowiek umiera w domku na szczycie góry pośród swoich zwierząt, małą dziewczynkę wyrzucają ze szkoły za uderzenie zakonnicy, komuś wyrywa się wszystkie zęby na raz. Jednocześnie Berlin nie pozwala zapomnieć o powodach, by nieustannie zachwycać się światem...

    Promocja
    okładka Mistrzowie opowieści święta, święta... Od Hansa Christiana Andersena do Angeli Carter, Książka | Lucia Berlin, Truman Capote

    Święta to czas, kiedy dobre rzeczy zdarzają się częściej. Ludzie stają się życzliwsi, a świat trwa w oczekiwaniu na przemianę. Czy i tym razem zdarzy się świąteczny cud? Zbiór opowieści z najróżniejszych zakątków świata łączy ten sam motyw, ale realizacje są zaskakująco nieoczywiste – niektóre pełne nostalgii, przekornych puent, inne prosto spod ciemnej gwiazdki. Srogie, śnieżne zimy mieszają się tutaj ze świętami spędzanymi w gorętszym klimacie. Jest też miejsce na nieoczek...

    Promocja
    okładka Wieczór w raju. Opowiadania, Książka | Lucia Berlin

    Lucia Berlin to artystka o talencie równie niezwykłym, co jej życiorys. Trzykrotna rozwódka, matka czterech synów, których wychowywała samotnie. Przez większość życia zmagała się z alkoholizmem, który pokonała dopiero w ostatnich latach. Nigdy nie była pełnoetatową pisarką; by utrzymać siebie i dzieci, podejmowała się najróżniejszych prac. Może właśnie dlatego jej opowiadania są tak charakterystyczne – oszczędne, o poszarpanym rytmie, tak wiernie oddające prawdziwe życie, że ...

    Promocja
    okładka Instrukcja dla pań sprzątających, Książka | Lucia Berlin

    Ameryka, jakiej nie znacie Zbiór wybranych opowiadań amerykańskiej pisarki, słynącej z krótkich form literackich. Opowiadania Berlin zawarte w tym zbiorze są najbardziej znanymi utworami urodzonej w 1936 roku autorki. Ich cechą charakterystyczną jest skupienie na najbardziej ulotnych momentach życia, wydarzeniach pozornie nieistotnych lub takich, których w codziennej rutynie już nie zauważamy. Informacje o nagrodach: •finalistka Kirkus Prize for Fiction 2015 •jedna z 10 Najl...

Lucia Berlin Książki

Lucia Berlin była amerykańską pisarką, autorką książek, które nie doczekały się masowej popularności za jej życia, lecz zyskały nagłą sławę w 2015 roku, w jedenaście lat po śmierci ich autorki dzięki pozycji „Instrukcja dla pań sprzątających”. Już w drugim tygodniu po publikacji książka trafiła na listę bestsellerów The New York Times, a w ciągu kilku tygodni sprzedała się lepiej, niż wszystkie poprzednie książki Berlin łącznie.

Wczesne życie Lucii Berlin

Lucia Brown Berlin urodziła się 12 listopada 1936 roku w Juneau na Alasce i dzieciństwo spędziła, ciągle się przemieszczając w związku z pracą jej ojca jako inżyniera górnictwa. Rodzina mieszkała w osiedlach górniczych w Idaho, Montanie i Arizonie, a także w Chile, gdzie Lucia spędziła większość swojej młodości. Jako dorosła kobieta także często się przenosiła, mieszkała w Nowym Meksyku, Meksyku, Nowym Jorku, Kalifornii oraz Kolorado.

Kariera literacka Lucii Berlin

Lucia Berlin zaczęła publikować stosunkowo późno. Jej pierwszy nieduży zbiór, „Angels Laundromat”, został opublikowany w 1981 roku, ale składające się na niego opowiadania były stworzone już około 1960 roku. W całym swoim życiu Berlin opublikowała siedemdziesiąt sześć opowiadań. Kilka z nich ukazało się w takich magazynach jak „The Atlantic” czy „The Noble Savage”. Twórczość Lucii Berlin nigdy za jej życia nie zyskała miana bestsellera, ale znajdowała odzew w środowisku literackim. Zdobyła Jack London Short Prize w 1985 roku za składającą się z zaledwie pięciu akapitów miniaturę „My Jockey”. Pisarka otrzymała także American Book Award w 1991 roku za „Homesick”, jak również stypendium National Endowment for the Arts.

Życie prywatne Lucii Berlin

Przez swoje dorosłe życie Lucia Berlin zarabiała, wykonując prace typowe dla ówczesnej klasy robotniczej, co znajdowało odbicie także w jej utworach. Prywatnie trzykrotnie była mężatką i miała czterech synów, których samotnie wychowała. Przez wiele lat zmagała się z alkoholizmem. Berlin miała także poważne problemy ze zdrowiem, w tym ze skoliozą, w wyniku której krzywy kręgosłup przebił jedno z jej płuc, uniemożliwiając jej funkcjonowanie bez zbiornika z tlenem, który zawsze miała przy sobie od 1994 roku aż do swojej śmierci. Później zdiagnozowano u niej także raka płuc. Lucia Berlin zmarła w swoim domu w Marina del Rey w dzień swoich 68. urodzin, 12 listopada 2004 roku, z ulubioną książką w dłoniach.

„Instrukcja dla pań sprzątających”

Choć za życia Lucia Berlin nie doświadczyła ogromnej popularności literackiej, wiele zmieniło się w zaledwie jedenaście lat po jej śmierci. W 2015 roku ukazał się zbiór jej opowiadań, w Polsce wydany nakładem Wydawnictwa W.A.B. w 2017 roku, „Instrukcja dla pań sprzątających”. Charakterystyczne dla Berlin krótkie formy literackie zawarte w tej książce skupiają się na wydarzeniach codziennych, pozornie nieistotnych i ulotnych. Rozgrywają się wszędzie tam, gdzie Berlin sama bywała i co znała najlepiej, a więc w Meksyku, w Chile, na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Berlin opowiada oszczędnie, swobodnie i z łatwością, która wyróżnia jej twórczość na tle innych. „Instrukcja dla pań sprzątających” zadebiutowała na 18. miejscu listy bestsellerów New York Timesa, a w następnym tygodniu wspięła się na 15. pozycję. Jej polską wersję w formie książki papierowej znajdziecie na Woblink.

„Wieczór w raju. Opowiadania”

W 2019 roku w Polsce ukazał się drugi zbiór opowiadań autorstwa Lucii Berlin, także nakładem Wydawnictwa W.A.B. „Wieczór w raju. Opowiadania” to kolekcja miniaturowych historii, które w oszczędnym, poszarpanym rytmie oddają prawdziwe życie, jakie Berlin znała najlepiej. Dwadzieścia dwa opowiadania stanowią próbkę charakterystycznej dla niej oszczędnej, a przy tym niepokojąco sugestywnej prozy. U Berlin bardzo często w samym centrum stoją kobiety. Żona narkomana Maya, alkoholiczka Maggie, protestująca z burbonem w ręce Tiny zapraszają do zapomnianych zakątków Ameryki, które nijak nie przypominają znanych pocztówek z Hollywood. „Wieczór w raju. Opowiadania”, a także inne miniatury literackie, na przykład autorstwa Etgara Kereta, znajdziecie na Woblink, gdzie czekają jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.