Ludwik Dorn - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Anatomia słabości, Ebook | Robert Krasowski, Ludwik Dorn

    Ta książka zaskoczy każdego, kto interesuje się polityką. Dorn opowiada dzieje polskiej polityki po 1989 roku, ale w zaskakujący sposób. Największym politykiem dwóch dekad jest dla niego Leszek Miller. Dlaczego? Bo jako jedyny poszedł na wojnę z III RP. Chwalony jest także… Michnik i Tusk. A najgorsi politycy? To Mazowiecki, Geremek i Buzek. Ludzie, którzy niczego z polityki nie rozumieli. A Kaczyński? To zdaniem Dorna wielki publicysta i słaby polityk.

    Promocja
    okładka Rzeczpospolita Trzecia i Pół, Książka | Piekutowski Jarema, Ludwik Dorn

    Zapis fascynującej rozmowy z jedną z najwybitniejszych postaci polskiej sceny politycznej po 1989 r. Rozmowa Jaremy Piekutowskiego z Ludwikiem Dornem to zderzenie dwóch pokoleń – pokolenia kombatantów opozycji i twórców III RP, reprezentowanego przez Dorna, i pokolenia obecnych czterdziestolatków, nie zawsze zadowolonego z tego, jaki los zgotowali im starsi. Dorn zastanawia się nad tym, w jakim miejscu jest obecnie Polska, jak do tego miejsca doszliśmy i dokąd zmierzamy. Nie...

Ludwik Dorn - książki, ebooki i audiobooki

Ludwik Stanisław Dorn był polskim politykiem, Marszałkiem Sejmu V kadencji, wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Także tłumaczem, publicystą, autorem książek dla dzieci. Został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę, w 2022 roku.

Życie prywatne i działalność opozycyjna Ludwika Dorna

Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 roku w Warszawie jako Ludwik Dornbaum - rodzina zmieniła nazwisko na Dorn w latach 60. Wychowywany jako agnostyk, chrzest katolicki przyjął dopiero jako dorosły człowiek. Ojciec Ludwika, Henryk Dornbaum, pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej z Kresów. Dziadek chłopca miał w Tarnopolu rodzinny biznes - zakład optyczny, który chciał przekazać synowi. W tym celu młody Henryk został wysłany na nauki do niemieckiej Jeny, jednego z najważniejszych ośrodków przemysłu optycznego na świecie. Mimo, że ukończył nauki, po powrocie zaangażował się w działalność polityczną w Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy oraz KPP. Za tę działalność odbywał w okresie międzywojennym karę pozbawienia wolności. W 1941 roku Henryk Dorn uciekł wraz z rodziną do Kazachstanu z obawy przed wojskami Niemieckimi. Ci, którym nie udało się wyjechać zostali wymordowani podczas Holocaustu. Henryk powrócił do Polski wraz z Armią Berlinga i zajął się wykładaniem ideologii marksistowskiej na Politechnice Warszawskiej, a po 1956 roku otworzył salon optyczny w Warszawie. Matka Ludwika, Alina Kugler, pochodziła z Warszawy gdzie pracowała jako lekarz neurolog.

Mimo dysleksji z którą zmagał się w szkole podstawowej, Ludwik uczył się dobrze. W latach 60. został uczniem jednego z najlepszych liceów - VI Liceum im. Tadeusza Reytana, gdzie zetknął się z zakazaną literaturą emigracyjną (m.in. poezja Czesława Miłosza). W tym okresie młody Ludwik został harcerzem 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta, tzw. "Czarnej Jedynki". Tam, wraz z kolegami, między innymi Antonim Macierewiczem, buntowali się przeciwko "władzy ludowej". 31 października 1971 roku namalował na murze cmentarza na Powązkach napis przypominający o ofiarach Grudnia '70: "Chwała robotnikom pomordowanym w grudniu 1970".

Po zdanej maturze, Ludwik Stanisław Dorn złożył papiery na Uniwersytet Warszawski. Na Wydziale Nauk Społecznych UW studiował socjologię aż do 1978 roku. Tam poznał Kingę Dunin, która była jego studencką miłością. Fascynował go ruch hippisowski, chadzał także na spotkania z Jackiem Kuroniem.

W ramach działalności opozycyjnej, protestował również przeciwko planowanym zmianom w konstytucji PRL (1975). W 1976 roku rozpoczął działalność w Komitecie Obrony Robotników (KOR). Z tego powodu był aresztowany i torturowany. Rok później został współzałożycielem podziemnego miesięcznika "Głos", gdzie publikowali działacze KOR. W latach 80. trafił do aresztu skąd został zwolniony na mocy porozumień sierpniowych. Wstąpił do NSZZ Solidarność. Ścigany listem gończym przez władze PRL, ukrywał się w Gdańsku i Warszawie (także u rodziców Jadwigi Staniszkis). W zastępstwie internowanego Antoniego Macierewicza kierował "Głosem" oraz "Wiadomościami". Rozejm z władzami podpisał w 1983 roku dzięki wstawiennictwu Jana Olszewskiego. Dorn był krytycznie nastawiony do porozumień okrągłego stołu, czemu dał upust w swojej książce "Anatomia słabości" (dostępna w Woblinku w formacie ebooka).

Ludwik Dorn stawał przed ołtarzem trzykrotnie. Ostatnia partnerka, Izabela Śmieszek-Dorn, jest warszawską specjalistką od charakteryzacji i wizażu, a także bodypaintingu. Mają razem cztery córki. Prawdziwą sensację wywołała jednak suka Dorna (sznaucerka), Saba, którą przyprowadził do Sejmu w 2007 roku. Miała bowiem pogryźć meble w rezydencji MSWiA i zostać wyprowadzona na spacer w asyście funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Ludwik Dorn zmarł na skutek choroby nowotworowej 7 kwietnia 2022 i został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Miał 67 lat.

Kariera polityczna Marszałka Sejmu Ludwika Dorna

Do 1989 roku Ludwik Dorn współpracował z Antonim Macierewiczem przy zakładaniu Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W wyniku jednak konfliktu wewnętrznego odszedł stamtąd po zaledwie czterech tygodniach. Później wstąpił do Porozumienia Centrum założonego przez Jarosława Kaczyńskiego. Blisko współpracował z braćmi Kaczyńskimi w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, by następnie zostać rzecznikiem Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich 1995 roku. Do sejmu dostał się dwa lata później z listy AWS.

To właśnie między innymi Ludwikowi Dornowi zawdzięczamy stworzenie partii Prawo i Sprawiedliwość (2001), której został wiceprezesem. W tym też okresie dał się poznać jako jedna z najbardziej charakterystycznych i kontrowersyjnych postaci polskiej sceny politycznej. Wszedł w konflikt między innymi ze środowiskiem lekarzy, których nazwał "wykształciuchami". W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, następnie wiceprezesa Rady Ministrów. Przez kilka miesięcy piastował stanowisko marszałka sejmu V kadencji. W 2007 Marszałek Ludwik Dorn roku podał się do dymisji z funkcji wicepremiera i szefa MSWiA. Rok później został również usunięty z Prawa i Sprawiedliwości za m.in. niepochlebne wyrażanie się na temat kierownictwa partii oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W konsekwencji założył własne ugrupowanie, na czele którego stanął - Polska Plus. Z jego ramienia planował wystartować w wyborach - wszystko zmieniło się jednak po wydarzeniach katastrofy smoleńskiej w 2010 roku. Gdy członkowie Polski Plus poparli kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta w przyspieszonych wyborach, Ludwik Dorn zrezygnował z członkostwa w ugrupowaniu.

Ludwik Dorn powrócił do współpracy z Prawem i Sprawiedliwością w 2011 roku, związał się jednak, na krótko, z Solidarną Polską. Do polityki próbował wrócić w roku 2015 startując do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej, jednak otrzymał niewielkie poparcie. W wyborach prezydenckich poparł kandydaturę Andrzeja Dudy.

Twórczość Ludwika Dorna

Były marszałek sejmu nie zajmował się jednak tylko działalnością polityczną. Już w latach 80. tłumaczył z języka angielskiego, powieści szpiegowskie, m.in. Johna Le Carré i Lena Deightona, pod pseudonimem Dorota Lutecka. Specjalizował się także w przekładzie poezji. Na język polski przetłumaczył utwory Johna Keatsa i Williama Butlera Yeatsa. Ludwik Dorn był również autorem wierszy - "Zdruzgotki" (2008) oraz bajek dla dzieci. "O śpiochu tłuściochu i psie Sabie" otrzymała nawet wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie "Wielcy poeci piszcie dla dzieci". Także prowadzony przez niego w Onecie blog otrzymał w 2018 roku tytuł Bloga Roku. Wicepremier jest także współautorem dwóch wywiadów rzek, "Rozrachunki i wyzwania" (2009) oraz "Anatomia słabości" (2013). Tę ostatnią znajdziecie na Woblink w formacie ebooka.