Debiutowałem w czasach, gdy komiksy były głównie domeną młodych chłopaków, zwłaszcza tych wychowanych przez ekstremalną superbohaterszczyznę serwowaną przez wydawnictwo TM-SEMIC. Amerykańskie komiksy z głównego nurtu, na długo przed filmową ekspansją Uniwersum Marvela, były wzorem i zajawką całego pokolenia polskich nastolatków. Wykarmieni szpanerską kreską Simona Bisleya, Jima Lee i Johna Romity Juniora oraz informacjami ze stron klubowych redagowanych przez Arka Wróblewskie...
Dziesięć bolesnych operacji dziesięć lat później. Celebrując pełną rocznicę powstania komiksowego "monologu narzekania" duetu Szcześniak/Pałka przedstawiamy jego wyjątkową edycję, wzbogaconą o wybrane Przygody Leszka, które przez lata ukazywały się na internetowej witrynie magazynu "Ziniol".
Nazywam się Tomek Pstrągowski i opowiem wam o najbardziej żenującym okresie mojego życia. Przed Państwem komiks, o którym wśród fanów gatunku jest głośno od kilku lat! Maciej Pałka, znany z bezkompromisowej twórczości komiksowej, muzyczny eksperymentator i poszukiwacz zilustrował autobiograficzną opowieść znanego dziennikarza, Tomka Pstrągowskiego. Jak schudnąć 30 kilo? Prawdziwa historia miłosna to brawurowa autobiografia Pstrągowskiego, w której poznacie najbardziej skrywan...
Kilkaset znaków, które trafią jako opis tej książki do księgarni internetowych, hurtowni i dziennikarzy. Spora odpowiedzialność ciąży na osobie, która się za to zabiera. Tym większa, gdy ma przedstawić komiks tak osobisty, jak „Najgorszy Komiks Roku”. Tej książki miało nie być. Szkicownik Macieja Pałki powstawał „przy okazji” prac nad „Jak schudnąć 30 kilo?” do scenariusza Tomka Pstrągowskiego. Gdy zobaczyłem ten materiał, nie zastanawiałem się nawet przez chwilę - chcemy t...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.