Magdalena Zawadzka Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Varietas delectat Wybór tekstów łacińskich, Książka | Beata Gładowska, Agnieszka Stachowicz-Garstka, Magdalena Zawadzka

    Wybór tekstów łacińskich Varietas delectat powstał z myślą o uczniach i studentach rozpoczynających naukę języka łacińskiego oraz kontynuujących ją na poziomie średniozaawansowanym. Atutem zbioru jest oparcie wszystkich tekstów na fragmentach oryginalnych dzieł autorów łacińskich z różnych epok – począwszy od I wieku p.n.e., poprzez średniowiecze i renesans, aż po wiek XX. Dzięki temu uczniowie już od samego początku nauki mogą obcować z żywą tradycją antyczną. Zbiór Variet...

    Promocja
    okładka Moje szczęśliwe wyspy, Książka | Magdalena Zawadzka

    Tytułowe „szczęśliwe wyspy” to nie tylko wyspy na całej kuli ziemskiej, które Magdalena Zawadzka – pełna pasji podróżniczka – odwiedzała. Wyspy szczęścia to bezpieczne przystanie, wspomnienia, chwile dobre i złe. Te, które zostały w pamięci na zawsze. To ludzie, czasy, przedmioty, miejsca, które stały się bezpiecznym schronieniem w pamięci. To opowieści o dawnym przyblokowym podwórku i dziecięcych zabawach, wspomnienie podróży, miejsc, dawnego smaku chleba i truskawek. To ane...

    Promocja
    okładka Taka jestem i już!, Książka | Magdalena Zawadzka

    Wspomnienia i felietony Magdaleny Zawadzkiej, jednej z najlepszych polskich aktorek, napisane lekko i z humorem. Pod tą lekkością kryje się jednak wiele głębokich przemyśleń. W wydanej wcześniej w 1999 roku książce Kij w mrowisko wspomnienia obejmowały tylko czas dzieciństwa, dojrzewania i młodości autorki. Tym razem Magdalena Zawadzka opowiada też o swych latach dojrzałych i o dorastaniu do dojrzałości (która przychodzi niepostrzeżenie), o traumatycznym czasie żałoby po śm...

    Promocja
    okładka Taka jestem i już! Wspomnienia, Książka | Magdalena Zawadzka

    Wspomnienia i felietony Magdaleny Zawadzkiej, jednej z najlepszych polskich aktorek, napisane lekko i z humorem. Pod tą lekkością kryje się jednak wiele głębokich przemyśleń. W wydanej wcześniej w 1999 roku książce Kij w mrowisko wspomnienia obejmowały tylko czas dzieciństwa, dojrzewania i młodości autorki. Tym razem Magdalena Zawadzka opowiada też o swych latach dojrzałych i o dorastaniu do dojrzałości (która przychodzi niepostrzeżenie), o traumatycznym czasie żałoby po śm...

    Promocja
    okładka Gustaw i ja, Książka | Magdalena Zawadzka

    Wzruszające wspomnienia Magdaleny Zawadzkiej o wspólnym życiu z Gustawem Holoubkiem.
    Opowieść o pięknej historii miłości, małżeństwa, wspólnego życia i pracy pary aktorów.
    Nieznane fakty, wspaniałe anegdoty, poruszające opowieści opisane w ujmującym, bardzo osobistym stylu tuż po śmierci Gustawa Holoubka.
    Książka ilustrowana nigdzie nie publikowanymi zdjęciami z archiwum rodzinnego oraz unikatowymi materiałami archiwalnymi.

Magdalena Zawadzka Książki

Magdalena Zawadzka jest polską aktorką teatralną, filmową oraz telewizyjną. Popularność zdobyła przede wszystkim rolą Basi Wołodyjowskiej w „Panu Wołodyjowskim” oraz serialu „Przygody Pana Michała”. Później zagrała jeszcze w takich produkcjach jak „Mazepa”, „Noce i dnie” czy „Łabędzi śpiew”. Prywatnie od 1973 roku była żoną Gustawa Holoubka (zm. 2008 roku) oraz jest mamą reżysera i operatora Jana Holoubka. Magdalena Zawadzka jest autorką takich książek jak „Gustaw i ja” oraz „Taka jestem i już!”.

Początki kariery filmowej Magdaleny Zawadzkiej – Basia Wołodyjowska

Magdalena Zawadzka urodziła się 29 października 1944 roku w Filipowicach. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończyła w 1966 roku. Aktorsko zadebiutowała już w wieku lat 18. w filmie „Spotkanie w bajce” Jana Rybkowskiego. W roku swojej graduacji na PWST zagrała główną rolę w komedii „Pieczone gołąbki”, a chwilę później pojawiła się u boku Jerzego Turka w komedii muzycznej „Mocne uderzenie”. Niewątpliwą popularność przyniósł jej film „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana, gdzie zagrała Basię Wołodyjowską. Zawadzka chętnie osadzana była przede wszystkim w rolach komediowych, grywała zatolne, śmiałe, pozbawione kompleksów i beztroskie dziewczyny. Basia Wołodyjowska dała jej przestrzeń do pokazania swoich umiejętności i do dziś postać ta utożsamiana jest z Magdaleną Zawadzką. Za tę rolę aktorka otrzymała Złotą Maskę oraz tytuł „Gwiazdy Filmowego Sezonu”, a także najpopularniejszej polskiej aktorki roku 1970.

Magdalena Zawadzka w teatrze

Zaraz po otrzymaniu dyplomu PWST Magdalena Zawadzka została także zaangażowana do Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie występowała do roku 1982, a więc w jednym z najlepszych okresów dla tej sceny. Wśród ról Zawadzkiej z tego czasu warto wspomnieć zwłaszcza te zagrane w inscenizacjach Ludwika René, wśród nich Jadwigę w „Kronikach królewskich” Stanisława Wyspiańskiego czy tytułową „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza. W swojej karierze teatralnej Zawadzka zagrała wiele ról szekspirowskich, także w ramach Teatru Telewizji. Była między innym Kasią w „Poskromieniu złośnicy” (reż. Zygmunt Hübner), Ofelią w „Hamlecie” (reż. Gustaw Holoubek), Heleną we „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” (reż. Edward Dziewoński) czy Lady Makbet w „Makbecie” (reż. Andrzej Wajda). Później, po likwidacji Teatru Dramatycznego w okresie stanu wojennego, Magdalena Zawadzka przez kolejną dekadę była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Przeniosła się tam wraz z mężem Gustawem Holoubkiem. Od 1992 roku jest członkinią Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, gdzie zagrała na przykład Lisę w „Małych zbrodniach małżeńskich” Erica-Emmanuela Schmitta (reż. Marcin Sosnowski), gdzie jej partnera Gillesa zagrał Leonard Pietraszak.

Książki Magdaleny Zawadzkiej w księgarni internetowej Woblink

Magdalena Zawadzka tworzyła przez wiele lat artykuły dla magazynu „Kobieta i Styl”, traktując pisanie jako sposób na wytchnienie od aktorstwa. W 2011 roku ukazała się jej książka „Gustaw i ja” będąca historią wspólnego życiu Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka opowiedzianą już po śmierci tego wybitnego polskiego aktora. Zawadzka barwnie i z humorem opisuje trzydzieści lat ich aktorskiego związku. „Gustaw i ja” wzbogacona jest także niepublikowanymi dotąd zdjęciami oraz dokumentami rodzinnymi. To dzieło znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebooka.

Z kolei 2014 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się autobiograficzna książka Magdaleny Zawadzkiej zatytułowana „Taka jestem i już!”. To wspomnienia i felietony aktorki pełne humoru i lekkości, niestroniące jednak przy tym od głębokich przemyśleń. „Taka jestem i już!” opowiada o dorosłości Zawadzkiej i jej dojrzałym życiu, w tym okresach trudnych, jak żałoba po Gustawie Holoubku czy rodzicach. Jest tu jednak także wiele chwil radości, chociażby tych związanych z dorosłym już synem Janem. Pełna rodzinnych anegdot i ciepła „Taka jestem i już!” Magdaleny Zawadzkiej czeka na Was na Woblink jako książka papierowa lub audiobook, w którym lektorką jest sama autorka. Oprócz „Gustaw i ja” oraz „Taka jestem i już!” znajdziecie na Woblink także najnowszą pozycję autorstwa Magdaleny Zawadzkiej, czyli wydane w 2020 roku „Moje szczęśliwe wyspy”. Te i inne biograficzne książki ważnych postaci polskiej kultury czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.