Maja Staśko Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Hejt polski, Książka | Maja Staśko

    Maja Staśko codziennie doświadcza hejtu. Codziennie rano, kiedy otwiera skrzynkę, ktoś do niej pisze: "Głupia p*zda. Szmata. S*ka. Zrób mi loda. Zgwałcę cię. Zabij się". Podobne komunikaty w jej stronę pojawiają się także na dobranoc. I w południe. W książce "Hejt polski" Maja Staśko dokumentuje ten proces. Drukuje hejt, tysiące autentycznych komentarzy, obelg, wiadomości, które dostaje codziennie. Ten przewrotny coffe-table book to wielka cegła hejtu. Możecie go sobie co naj...

    Promocja
    okładka Gwałt polski, Książka | Maja Staśko, Patrycja Wieczorkiewicz

    W 2019 roku polska policja wszczęła około dwa i pół tysiąca postępowań w sprawie zgwałcenia. Tylko w trochę więcej niż połowie z nich stwierdzono przestępstwo, a wykryto ponad tysiąc sto sprawców. Ofiarami w przeważającej części są kobiety. Ile z nich nie zgłasza przestępstwa organom ścigania? Ile nie ma przestrzeni i możliwości, by opowiedzieć o tym, co je spotkało? Agnieszkę od dziesiątego do osiemnastego roku życia gwałcił kuzyn. W czasie rozprawy sąd odrzucił jej wniosek...

Maja Staśko Książki

Maja Marika Staśko to polska dziennikarka, scenarzystka, feministka oraz kontrowersyjna aktywistka. W swoich działaniach i publikacjach porusza tematy przemocy seksualnej, przemocy wobec kobiet, pojawiają się w nich także prawa kobiet, body shaming, feminizm socjalny, przemoc wobec dzieci czy patostreamy. Maja Staśko napisała dość głośne książki, " Hejt polski" (Wydawnictwo Ha!Art) oraz " Gwałt polski" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej), w których pojawiają się kwestie kultury gwałtu i różnych przejawów przemocy seksualnej - znajdziecie je na Woblink m.in. jako ebooki (epub, mobi, pdf). Aktywistka Maja Staśko jest także głośną bohaterką licznych internetowych sporów i afer. Kontrowersje wywołało także podpisanie przez nią kontaktu z High League (2022), federacją, która organizuje tzw. freak show fights. 17 września 2022 Staśko zadebiutowała podczas gali "High League 4", gdzie pokonała Ewę "Mrs. Honey" Wyszatycką. W drugiej walce trzy miesiące później zwyciężyła z Marią "Maszą" Graczykowską poprzez techniczny nokaut.

Kontrowersyjna aktywistka

Maja Staśko urodziła się 13 września 1990 roku w Poznaniu - na tamtejszym Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza ukończyła filologię polską, po czym rozpoczęła studia doktoranckie w Instytucie Filologii Polskiej UAM (zajmuje się polską poezją współczesną, tj. powstałą po 1989 roku). Staśko jest współzałożycielką Stowarzyszenia Forget-Me-Not, które wspiera ofiary przemocy seksualnej. Sama także aktywnie włącza się w to wsparcie - zorganizowała między innymi pokaz mody, na którym modelki nosiły ubrania, w których były, gdy kiedyś doświadczyły przemocy. Aktywistka głośno udziela się także w ramach ruchu #MeToo. Wraz z Joanną Lech stworzyła "Polską Tablicę Seksistów", poruszając tym samym kwestię seksizmu w środowisku polskich literatów. Autorskie konta w mediach społecznościowych Mai Staśko, na Instagramie i Facebooku, pełne są treści związanych z przemocą seksualną, feminizmem czy wyzyskiem. Na YouTube feministka prowadzi kanał "Twoja Herstoria", na którym oddaje głos ofiarom - powstał on w ramach kampanii "16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć". W 2016 roku Staśko dołączyła do poznańskiego okręgu Partii Razem, rozstała się jednak z tą organizacją w 2021 roku. Współpracowała z Piotrem Ikonowiczem przy projekcie Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich, organizuje także liczne feministyczne demonstracje. Literacko i twórczo Maja Staśko współpracuje z Wydawnictwem Ha!Art, " Krytyką Polityczną", "Wakatem" czy "Codziennikiem Feministycznym". Jej teksty można było przeczytać na łamach "Wysokich Obcasów", "Gazety Wyborczej" lub "Dwutygodnika", a także w portalach OKO.press, Onet.pl, Gazeta.pl czy Wirtualna Polska.

Hejt polski

Pierwszą książką autorstwa Mai Staśko był "Gwałt polski", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Krytyka Literacka i porusza temat kultury gwałtu. Wraz z Patrycją Wieczorkiewicz oddały w nim głos osobom zgwałconym - historie Marty, Julii, Renaty, Magdy, Dawida czy Heart są tutaj opowieściami, których w polskim społeczeństwie znaleźć można tysiące. Ebook "Gwałt polski" to obrazy osób z różnych środowisk, o odmiennym pochodzeniu, tożsamości, zawodzie, miejscu zamieszkania czy wieku, podparte analizą akt sądowych i rozmowami z bliskimi skrzywdzonych. Najważniejsze jednak w tej książce jest całkowite oddanie głosu samym poszkodowanym i z ich pomocą wskazanie mechanizmów oraz schematów, które rządzą kwestiami tak trudnymi i tragicznymi jak historiami związanymi z przemocą seksualną. Maja Staśko nie zatrzymała się twórczo na tej jednej pozycji - na Woblink znajdziecie także jej drugi ebook, "Hejt polski", wydany przez Ha!Art. Jest to dokumentacja internetowego hejtu, jakiego Maja Staśko codziennie doświadcza. Aktywistka zawarła w niej tysiące otrzymanych, internetowych komentarzy i wiadomości pełnych obelg, gróźb i nienawiści. Ten specyficzny ni to reportaż, ni to lista dostępny jest w formatach epub, mobi lub pdf.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.