NA PEWNO NIE WIESZ: Co nazywano „dusicielem Gdańska”? Komu salutowała biała niedźwiedzica? Co to były żurawiejki? Szalone lata dwudziestolecia międzywojennego są tak barwne, że nie chcą się rozpłynąć w mrokach historii. Ludzie żyli, bawili się i cieszyli odzyskaną niepodległością. A że ta niepodległość bywała trudna i nieznośna, to już inna sprawa… Przeżyj złote czasy radia i kina. Daj się ponieść bolszewickiej taczance. Odwiedź sztetl i kucnij w kuczce. Pokibicuj „boyown...
TA KSIĄŻKA TO HUSARSKA SZARŻA HISTORII Na pewno nie wiecie: Jak wznieść toast butem pana wojewody? Co to znaczy umartwiać się na potęgę? Jak zrywać sejmy i prać pohańca? Dzięki tej książce dowiecie się o szalonej polskiej szlachcie i jej złotej wolności. Przekonacie się, jak wówczas umiano jeść i pić, jak się bić i jak bujnie żyć. Kiedy zobaczycie, co wyczyniano w XVII wieku, będziecie żałować, że nie urodziliście się w siodle i z szablą w dłoni! Ta książka...
Nie należysz do żadnej dynastii? Nie szkodzi, od czego jest wolna elekcja! Dzięki niej i Ty mógłbyś zasiąść na tronie. A historia królów elekcyjnych pokazuje, jak żyć na luzie w trudnych czasach. Dzięki tej książce dowiesz się, jak chadzano od Sasa do Lasa, kogo Kościuszko chciał zabić tomahawkiem i u kogo niedźwiedzie były gorylami.
Królowi Stefanowi i jego żonie rodzi się upragniona córeczka. Wśród wielu znamienitych gości zaproszonych na jej chrzciny są trzy dobre wróżki. Każda z nich chce obdarzyć maleństwo wspaniałym, bezcennym prezentem. Nieoczekiwanie na uroczystości zjawia się również zła czarownica. Ona też ma dla królewny podarunek… śmiertelny. Jak z tą sytuacja poradzą sobie wróżki? I co może sprawić, aby straszliwa klątwa straciła swą moc?
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.