Majówkowy Maraton Czytelniczy

Mandziuk Józef Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Rządcy Archidiecezji Wrocławskiej na przestrzeni wieków, Książka | Mandziuk Józef

    Promocja
    okładka Postacie kościoła katolickiego na Śląsku, Książka | Mandziuk Józef

    Kardynał Henryk Gulbinowicz wysunął myśl popularnego opracowania kościelnych dziejów Śląska. Idąc za sugestią swojego ordynariusza, postanowiłem ukazać te dzieje na tle wybranych osób.
    W sumie na kartach książki przesuwa się 400 postaci: biskupów, duchownych, zakonników i zakonnic oraz przedstawicieli laikatu. Wszyscy w jakiś sposób zaznaczyli swoją obecność na ziemi śląskiej do 1945 roku.
    Ze wstępu ks. Józefa Mandziuka

    Promocja
    okładka Rosja i Rosjanie w XX stuleciu w świetle objawień fatimskich, Książka | Mandziuk Józef

    Stulecie objawień Matki Bożej trojgu dzieciom w Fatimie oraz wydarzeń rewolucji lutowej i październikowej w Rosji skłoniło mnie do napisania niniejszej książki. Została ona oparta na literaturze przedmiotu i nosi znamiona publikacji popularno-naukowej. Wszak jest ona przeznaczona dla zwykłego czytelnika, który lubi historię, stawia pytania i szuka nań odpowiedzi. Jako autor stawiam pytanie: czy znamy choćby w przybliżeniu nowożytne dzieje naszych wschodnich sąsiadów, które w ...

    Promocja
    okładka 1050-lecie Chrztu Polski, Książka | Mandziuk Józef

    Celem niniejszego opracowania jest ukazanie wielkiego wydarzenia w dziejach Polski, jakim było przyjęcie chrztu przez Mieszka I i jego drużynę. Czytelnik zapozna się z sytuacją plemion słowiańskich i ich wierzeń na terytorium dzisiejszej Polski, wpływami chrześcijaństwa między Odrą i Wisłą, wypadkami związanymi z przyjęciem chrztu i z niektórymi ważnymi postaciami oraz konsekwencjami, które wypływały z tego niezmiernie ważnego wydarzenia. Niniejsza publikacja, napisana bez uż...

    Promocja
    okładka Historia Kościoła Katolickiego na Śląsku Tom 1 część 2, Książka | Mandziuk Józef

    Kapituły śląskie
    Sprawy materialne Kościoła śląskiego
    Partykularne prawo Kościoła wrocławskiego
    Sakralna sztuka gotycka na Śląsku
    Jesień średniowiecznego Kościoła śląskiego 1417-1482
    Rządy biskupów renesansowych 1482-1520

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.