Majówkowy Maraton Czytelniczy

Mańka Roman Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Strefa tabu Największe afery III RP, Książka | Mańka Roman

    We współczesnej polityce gra toczy się o władzę i pieniądze, zaś dobro wspólne jest jedynie technicznym narzędziem mającym zracjonalizować egoistyczne interesy i indywidualne dążenia. Jak pisał Vilfredo Pareto – włoski ekonomista i socjolog, twórca teorii krążenia elit – politycy posługują się derywacjami, aby uzasadnić rezydua, czyli pobudki swojego działania. Dzisiejsza polityka przypomina grę w pokera – najsilniejszą kartą jest ta, która została ukryta pod stołem albo w...

    Promocja
    okładka Wielka koniunkcja, Książka | Mańka Roman

    Jest kwiecień 2015 r. We wszystkich sondażach realizowanych przed wyborami prezydenckimi zdecydowanie prowadzi prezydent Bronisław Komorowski. Żaden z poważnych komentatorów politycznych nie dopuszcza możliwości porażki urzędującej głowy państwa. Autor z wyprzedzeniem stawia diagnozę procesu delegitymizacji, której punkt kulminacyjny ma przypaść na wybory parlamentarne 2015 r. Dlaczego prezydent Komorowski przegrał wybory? Na czym polegał fenomen Pawła Kukiza? Dlaczego lewica...

    Promocja
    okładka Moment krytyczny, Książka | Mańka Roman

    Autor, traktując dziennikarstwo jako misję, zajmuje się analizowaniem problemów korupcji, sieci klientelistycznych, działalności zorganizowanych grup przestępczych, służb specjalnych, a także procesów politycznych, społecznych i ekonomicznych. Szczególne zainteresowanie ogniskuje na zjawiskach globalizacji oraz geopolityki. Jest zwolennikiem głębokiej przebudowy (moralnej, społecznej oraz instytucjonalnej) polskiego państwa. W książce wskazuje determinanty złej, nierzadko pa...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.