Manuela Gretkowska Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wenecja, Ebook | Manuela Gretkowska

    Przewodnik po Wenecji, który czyta się jak powieść.Gretkowska połączyła encyklopedyczne treści z literackim stand-upem.Miasto papieży i grzeszników, artystów i złoczyńców. Kościoły buduje się tu z pieniędzy ściąganych od prostytutek, a współcześni mafiozi wykradają zwłoki dawnej świętej. Wenecja to też miejsce ukochane przez wielkich tego świata: malarzy, muzyków, pisarzy. Miasto, które oszałamia bogactwem estetycznym i wywołuje objawy somatyczne zwane syndromem weneckim.Jest...

    Promocja
    okładka Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak, Książka | Manuela Gretkowska, Pustkowiak Patrycja

    Bezczelna, wzruszająca, niezwykła - rozmowa z Manuelą Gretkowską, naszą narodową libertynką. O miłosnych komplikacjach, slow life i fast sex, duchowości, narkotykach, a przede wszystkim o współczesnej Polsce. Manifest swobody myślenia i bycia wbrew wszystkiemu: cenzurze, hejtowi, banowaniu, przemilczaniu i wycinaniu. Książka antysarmacka, raczej nie dla katolików. Dla mnie najważniejsze jest to, by nie powtarzać cudzych myśli i dobrze napisać własne. A że komuś się nie spodo...

    Promocja
    okładka Wenecja. Miasto, któremu sie powodzi, Książka | Manuela Gretkowska

    Przewodnik po Wenecji, który czyta się jak powieść. Gretkowska połączyła encyklopedyczne treści z literackim stand-upem. Miasto papieży i grzeszników, artystów i złoczyńców. Kościoły buduje się tu z pieniędzy ściąganych od prostytutek, a współcześni mafiozi wykradają zwłoki dawnej świętej. Wenecja to też miejsce ukochane przez wielkich tego świata: malarzy, muzyków, pisarzy. Miasto, które oszałamia bogactwem estetycznym i wywołuje objawy somatyczne zwane syndromem wenecki...

Manuela Gretkowska Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Manuela Gretkowska należy do grona najbardziej kontrowersyjnych polskich pisarek. Zajmuje się pisaniem nie tylko powieści, ale również felietonów i scenariuszy filmowych. Znana jest także z działalności społecznej. Gretkowska pisze głównie o feminizmie, równości, seksualności i zmysłowości oraz na tematy społeczno-polityczne. W 2007 roku była jedną z założycielek i głównych działaczek Partii Kobiet (później Inicjatywy Feministycznej). Współpracowała z takimi pismami jak „Elle”, „Cosmopolitan”, „Wprost”, „Polityka”, „Cogito” czy „Machina”. Studiowała w Paryżu, gdzie ukończyła antropologię w École des hautes études en sciences sociales. Jest laureatką kilku nagród dziennikarskich, nominowana była również do Nagrody Literackiej Nike. Napisała ponad dwadzieścia książek ‒ wśród nich można znaleźć powieści, zbiory felietonów, dzienniki („Obywatelka”) i bajki dla dzieci („Marysiu, jak myślisz…”) oraz przewodniki („Wenecja. Miasto, któremu się powodzi”).

Debiutancka powieść Gretkowskiej

W 1991 roku wydała swoją debiutancką powieść pt. „My zdies’ emigranty”, w której opisała doświadczenia młodych ludzi wyjeżdżających z Polski. Kolejne trzy książki Gretkowska również poświęciła życiu za granicą, opisała w nich losy ludzi należących do bohemy artystyczno-intelektualnej. Już wtedy pisarka otrzymała etykietę skandalistki piszącej w nurcie postmodernizmu. Pięć lat po swoim debiucie prozatorskim Manuela Gretkowska przygotowała scenariusz filmu „Szamanka” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego.

Książki Manueli Gretkowskiej

W 2018 roku nakładem wydawnictwa Znak ukazała się powieść Gretkowskiej pt. „Poetka i książę” – fabularyzowana opowieść o romansie Agnieszki Osieckiej i Jerzego Giedroycia. Ona – młoda, spontaniczna, radosna poetka. On – książę emigracji – starszy od niej o trzydzieści lat, redaktor, intelektualista. W 1957 roku Osiecka dociera do Paryża, ma ze sobą opowiadanie swojego narzeczonego Marka Hłaski. Chce przekazać je Giedroyciowi, ówczesnemu szefowi „Kultury”. Redaktor zachwyca się ‒ nie opowiadaniem Hłaski, a młodą, zjawiskową autorką. Wkrótce rusza za nią do Londynu, choć Paryż opuszcza sporadycznie. Gretkowska nadała tej historii dodatkowej pikanterii, kreśląc portrety dwóch ikonicznych, niejednoznacznych postaci.

W swojej najnowszej powieści pt. „Faworyty” Gretkowska po raz kolejny porusza temat seksualności. Fabuła książki kręci się wokół pożądania i władzy. Trzy kochanki polskiego króla Stanisława Augusta – Elisabeth Lubomirska, Izabela Czartoryska i Magdalena Sapieha – rywalizują o jego względy. Kobiety króla mogą wiele, ale dzięki swojej władzy on może wszystko. Stroje i dekoracje zmieniają się, niezmienna pozostaje zaś walka o władzę i seks.

Prywatnie pisarka jest partnerką Piotra Pietuchy, psychoterapeuty i pisarza. Wspólnie napisali kilka książek, w których poruszają tematykę intymności i relacji w związkach damsko-męskich.

Książki „Faworyty”, „Poetka i książę”, „Trudno z miłości się podnieść” i „Na linii świata” dostępne są w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.