Majówkowy Maraton Czytelniczy

Manuela Gretkowska Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Manuela Gretkowska Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Manuela Gretkowska należy do grona najbardziej kontrowersyjnych polskich pisarek. Zajmuje się pisaniem nie tylko powieści, ale również felietonów i scenariuszy filmowych. Znana jest także z działalności społecznej. Gretkowska pisze głównie o feminizmie, równości, seksualności i zmysłowości oraz na tematy społeczno-polityczne. W 2007 roku była jedną z założycielek i głównych działaczek Partii Kobiet (później Inicjatywy Feministycznej). Współpracowała z takimi pismami jak „Elle”, „Cosmopolitan”, „Wprost”, „Polityka”, „Cogito” czy „Machina”. Studiowała w Paryżu, gdzie ukończyła antropologię w École des hautes études en sciences sociales. Jest laureatką kilku nagród dziennikarskich, nominowana była również do Nagrody Literackiej Nike. Napisała ponad dwadzieścia książek ‒ wśród nich można znaleźć powieści, zbiory felietonów, dzienniki („Obywatelka”) i bajki dla dzieci („Marysiu, jak myślisz…”) oraz przewodniki („Wenecja. Miasto, któremu się powodzi”).

Debiutancka powieść Gretkowskiej

W 1991 roku wydała swoją debiutancką powieść pt. „My zdies’ emigranty”, w której opisała doświadczenia młodych ludzi wyjeżdżających z Polski. Kolejne trzy książki Gretkowska również poświęciła życiu za granicą, opisała w nich losy ludzi należących do bohemy artystyczno-intelektualnej. Już wtedy pisarka otrzymała etykietę skandalistki piszącej w nurcie postmodernizmu. Pięć lat po swoim debiucie prozatorskim Manuela Gretkowska przygotowała scenariusz filmu „Szamanka” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego.

Książki Manueli Gretkowskiej

W 2018 roku nakładem wydawnictwa Znak ukazała się powieść Gretkowskiej pt. „Poetka i książę” – fabularyzowana opowieść o romansie Agnieszki Osieckiej i Jerzego Giedroycia. Ona – młoda, spontaniczna, radosna poetka. On – książę emigracji – starszy od niej o trzydzieści lat, redaktor, intelektualista. W 1957 roku Osiecka dociera do Paryża, ma ze sobą opowiadanie swojego narzeczonego Marka Hłaski. Chce przekazać je Giedroyciowi, ówczesnemu szefowi „Kultury”. Redaktor zachwyca się ‒ nie opowiadaniem Hłaski, a młodą, zjawiskową autorką. Wkrótce rusza za nią do Londynu, choć Paryż opuszcza sporadycznie. Gretkowska nadała tej historii dodatkowej pikanterii, kreśląc portrety dwóch ikonicznych, niejednoznacznych postaci.

W swojej najnowszej powieści pt. „Faworyty” Gretkowska po raz kolejny porusza temat seksualności. Fabuła książki kręci się wokół pożądania i władzy. Trzy kochanki polskiego króla Stanisława Augusta – Elisabeth Lubomirska, Izabela Czartoryska i Magdalena Sapieha – rywalizują o jego względy. Kobiety króla mogą wiele, ale dzięki swojej władzy on może wszystko. Stroje i dekoracje zmieniają się, niezmienna pozostaje zaś walka o władzę i seks.

Prywatnie pisarka jest partnerką Piotra Pietuchy, psychoterapeuty i pisarza. Wspólnie napisali kilka książek, w których poruszają tematykę intymności i relacji w związkach damsko-męskich.

Książki „Faworyty”, „Poetka i książę”, „Trudno z miłości się podnieść” i „Na linii świata” dostępne są w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.