Majówkowy Maraton Czytelniczy

Marcin Mortka Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Tappi Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane, Książka | Marcin Mortka

    Za górami, za lasami, w magicznym Szepczącym Lesie, razem ze swoim przyjacielem – reniferkiem Chichotkiem, mieszka sympatyczny wiking Tappi. Opowieści o jego przygodach to wyjątkowo ciepłe, pogodne i pełne pozytywnych emocji historie. „Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane” to kolejna, szósta już część czarno-białej serii przygód wikinga. W Szepczącym Lesie pojawia się zły magister Łapucapu, który porywa magiczne stworzenia. Przyjaciele muszą uwolnić zaginionych mieszkańców ...

    Promocja
    okładka Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę, Książka | Marcin Mortka

    W piątej części serii, do Szepczącego Lasu przybywa Strofka, kruk mieszkający na Ognistej Wyspie. Strofka opowiada mieszkańcom o trzech złych czarodziejach, którzy opanowali wyspę i wprowadzili złe i krzywdzące rządy. Trzej czarodzieje uwielbiają płatać psikusy, na przykład wrzucili do wnętrza Wulkanu wielki głaz, a ten zaczął czkać tak uciążliwie, że mieszkańcy wyspy zmienili mu imię na Wulczkan. Tappi, jak zawsze w takiej sytuacji, chce pomóc nieszczęśliwym mieszkańcom wysp...

    Promocja
    okładka Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach, Książka | Marcin Mortka

    Trzeci tom przygód Tappiego i jego przyjaciół. Tym razem Tappi i Chichotek ruszają na wyprawę w Mruczące Góry, aby odnaleźć smoka, który zabrał czarodziejską miskę olbrzyma Głabrzycha. Dzięki tej misce olbrzym był dobry i grzeczny, więc kiedy znikła, Głabrzych wpadł w tak wielki gniew, że zaczął rzucać wszystkim [i wszystkimi] co mu w ręce wpadło. Szumiący Las popadł przez to w tarapaty. Tappi czym prędzej wyruszył na poszukiwanie miski… Po drodze, jak to zwykle w baśniach by...

    Promocja
    okładka Tappi i niezwykłe miejsce Tappi i przyjaciele, Książka | Marcin Mortka

    Wieść niesie, że Tappi planuje zabrać swoich przyjaciół w niezwykłe miejsce! Teraz przyjaciele głowią się, co to może być. Czy będzie to drzewo pełne orzechów? A może pasieka ociekająca pysznym miodem lub staw pełen ryb? Droga jest długa i kręta, a ciekawość rośnie! Tylko Tappi wie, co to za miejsce. Mała podpowiedź – znajdziecie tam mnóstwo książek, bajek, opowieści o podróżach, historie o królach i rycerzach, wiersze… Czy już wiecie, co to za miejsce? Seria „Tappi i przyja...

Marcin Mortka Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Mortka urodził się w 1976 roku. To polski pisarz i tłumacz. Mortka jest autorem blisko pięćdziesięciu książek, kilka z nich wchodzi w skład serii lub cykli. W dorobku Marcina Mortki znajdują się książki zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych czytelników. Mortka jest niezwykle wszechstronnym pisarzem, tworzy opowieści w konwencji różnych odmian fantasy i science fiction, bajki oraz eksperymentuje z historią alternatywną. Wśród nich warto wyróżnić „Trylogię Nordycką” („Ostatnia saga”, „Wojna runów”, „Świt po bitwie”), „Ragnarok”, „Miecz i kwiaty”, „Pod Pękniętym Niebem” (Dom pod Pękniętym Niebem”, „Droga pod Pękniętym Niebem”, „Wojna pod Pękniętym Niebem”) oraz serię bajek dla dzieci o wikingu Tappim.

Mortka pochodzi z Poznania, tam się wychowywał i zaczynał swoje pierwsze kroki w fandomie fantasy. Już jako młody chłopak pokochał fantastykę i gry RPG. Swoje pierwsze teksty publikował w „Magii i Mieczu” oraz „Portalu”. Marcin Mortka jest również autorem opowiadań, które ukazywały się na łamach takich pism jak „Science Fiction, Fantasy i Horror” i „Fahrenheit” oraz zbiorach opowiadań „Księga smoków”, „Science Fiction po polsku 2” i „Strasznie mi się podobasz”.

Marcin Mortka ukończył filologię norweską na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz pisania powieści Mortka od wielu lat uczy języków angielskiego i norweskiego. Uczył w wielu placówkach oświatowych, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Od kilku lat rozwija własną szkołę.

Trylogia nordycka Marcina Mortki

W 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Marcina Mortki pt. „Ostatnia saga”, pierwszy tom „Trylogii nordyckiej”. W „Ostatniej sadze” Mortka przedstawia średniowieczną Skandynawię w czasach wprowadzania chrześcijaństwa. Wiele wskazuje na to, że starzy bogowie mogą odejść w zapomnienie. Wojownik Harald nie zamierza jednak się poddać. W jego żyłach płynie gorąca krew wikingów.

W drugim tomie cyklu pt. „Wojna runów” akcja przenosi w czasy II wojny światowej. Podporucznik Wojciech Śnieżewski służący na statku ORP Orzeł zostaje wciągnięty w tajemniczą wojnę, która rozgrywa się między dwoma badaczami runów. Jednemu z nich towarzyszy oddział esesmanów przypominających potwory znane z islandzkich sag. Drugim zaś jest sir Andrew Harrington, szef Sekcji D brytyjskiej komórki wywiadowczej SIS. Jednocześnie u wybrzeży Narwiku zaczyna się zbrojny konflikt.

W trzeciej części „Świt po bitwie” Mortka znów przenosi czytelników do czasów średniowiecznych. Akcja powieści rozgrywa się dwadzieścia lat po wydarzeniach „Ostatniej sagi”. Powracają tacy bohaterowie jak Vidar, Trygve, Arnul czy Svein. Każdy z mężczyzn wspomina dawne czasy – jeden lepiej, drugi gorzej. Zbliża się jednak nowy wróg, wojna religijna wisi na włosku. Po raz kolejny nordyckim bogom grozi wymarcie. Zbliża się Ragnarok.

Ragnarok 1940

Do tematyki skandynawskiej Mortka powraca w dwutomowym cyklu „Ragnarok 1940”. To alternatywna wersja historii Europy, w której kontynent podzielony jest na część chrześcijańską i pogańską. Podobnie jak przed wiekami wikingowie lądują na brytyjskim wybrzeżu. Nordycki lud sieje śmierć i pożogę. W ogniu nowej wojny – pomiędzy pogańskimi Normanami a resztą chrześcijańskiej Europy – staje Jeremy Baldwin, dziennikarz, który wbrew własnej woli zostaje agentem wywiadu.

Miecz i kwiaty

Kolejnym głośnym dziełem Mortki jest trylogia „Miecz i kwiaty”. Tym razem autor zabiera czytelników do historyczno-fantastycznego świata osadzonego w realiach i czasach trzeciej krucjaty. Głównym bohaterem jest Gaston de Baideaux, który dociera do Ziemi Świętej. Podróż miała być jego pokutą. Przed wyprawą słyszał o tym miejscu same piękne opowieści – wierzył, że to niemal rajska kraina, pełna relikwii, wokół której unosi się anielska aura. Niestety na miejscu uświadomił sobie, że Ziemia Święta zmieniła się w miejsce gniewu, walki i sodomii. Gaston nie chce zaakceptować zastanego porządku.

Wiking Tappi

W 2012 roku ukazała się pierwsza część serii przygodowych, bogato ilustrowanych książek dla dzieci o wikingu Tappim. To efekt fascynacji Marcina Mortki historią krajów nordyckich i nordycką kulturą. W pierwszym tomie pt. „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu” poznajemy przesympatycznego wikinga Tappiego. Postać ma wielu przyjaciół o magicznych zdolnościach. Wśród nich są renifer Chichotek, kruk Paplak, kowal Sigurd, a także pradawne duchy lasu – Dziadek Wodospad i Dąb Starodziej. Tappi wraz z przyjaciółmi będzie musiał stawić czoło złemu jarlowi Surkolowi, który zamyka Sigurda w lochu.

Do tej pory Mortka napisał czternaście tomów przygód „Opowieści o wikingu Tappim” oraz o „Tappim i przyjaciołach”. Na pierwszy cykl składają się książki: „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu”, „Podróże Tappiego po Szumiących Morzach”, „Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach”, „Tarapaty Tappiego w Magicznym Ogrodzie”, „Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę”, „Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane”. W drugiej odsłonie przygód charyzmatycznego wikinga znalazły się: „Tappi i urodzinowe ciasto”, „Tappi i pierwszy śnieg”, „Tappi i niezwykłe miejsce”, „Tappi i poduszka dla Chichotka”, „Tappi i wielka burza”, „Tappi i wspaniała przyjaźń”, „Tappi i tajemnica bułeczek Bollego”, „O tym, jak na Szepczący Las padł czar”.

Morza wszeteczne

W 2013 roku ukazał się pierwszy tom kolejnej serii Marcina Mortki pt. „Morza wszeteczne”. To kontynuacja fascynacji autora morskimi opowieściami. Tym razem Mortka wciąga czytelników w świat piratów. Na tytułowych Morzach Wszetecznych grasuje banda, która składa się z goblinów, półgoblinów, satyrów, szamanów. Pod wodzą kapitana Rolanda załoga statku zwanego Błędnym Rycerzem przeżyje niecodzienne przygody, zgoła inne od tych, które znamy z tradycyjnych pirackich legend. Bohaterowie wracają w kolejnych częściach cyklu – „Wyspy Plugawe” oraz „Zaułki St. Naarten”.

Pozostałe powieści Marcina Mortki

Pozostałe cykle Marcina Mordki to m.in. „Przygody rycerza Valdemara”, „Pod Pękniętym Niebem” oraz „Zagubieni”.

W 2012 roku ukazała się powieść „Miasteczko Nonstead”. To jeden z niewielu horrorów w dorobku pisarza. Głównym bohaterem jest tutaj młody brytyjski pisarz Nathaniel McCarnish, który próbuje uciec przed swoją przeszłością. Ucieczka prowadzi go do Nonstead, niewielkiego miasteczka, które pozornie nie różni się niczym od tysięcy podobnych amerykańskich wiosek. McCarnish wybiera Nonstead, ponieważ ma z tym miejscem dobre skojarzenia. W przeszłości przeżył tu bowiem udany romans. Na miejscu czeka go jednak życie pełne grozy. Radio odbiera audycje, których nie powinno. Nathaniel spotyka kobietę, która umie rozmawiać z nieziemską istotą, a wśród drzew ukryta jest samotnia – stara chata, która straszy.

W 2013 roku swoją premierę miała kolejna osobna powieść Mortki pt. „Listy lorda Bathursta”. Tym razem Marcin Mortka zabiera czytelników na morze. Głównym bohaterem powieści jest kapitan Peter Doggs, o którym głośno jest z powodu jego charakteru. Doggs znany jest ze swojej niezależności i braku pokory wobec rozkazów. Kolejną powieścią Mortki jest „Projekt Mefisto”, wydany w 2016 roku przez W.A.B. Najnowszą zaś „Nie ma tego Złego”, która ukazała się pod szyldem krakowskiego Wydawnictwa SQN w 2021 roku. To przygodowa opowieść o Złem. Jedni twierdzą, że Złe to kraina, inni, że to magiczna moc, dla innych zaś Złe to wszyscy, których wygnała Dolina, w tym magowie. Edmund zwany Kociołkiem wraz ze swoją drużyną otrzymali wyjątkowe zlecenie, które podejrzanie zalatuje Złem.

Książki Marcina Mortki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marcina Mortki we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są takie tytuły jak „Miasteczko Nonstead”, „Smok przez płot”, „Nie ma tego złego”, „Listy lorda Barthusa”, „Hellware”, serię „Miecz i kwiaty”, „Projekt Mefisto”, „Przybysze”. Ponadto w formie papierowej znajdziecie serię książek o przygodach wikinga Tappiego. Dostępne są takie tytuły jak „Tappi i awantura z olbrzymem”, „Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach”, „Tappi i urodzinowe ciasto”, „Ekspedycja Tappiego w wielkie nieznane”, „Podróże Tappiego po Szumiących Morzach”, „Tappi i wielka burza”, „Tappi i wspaniała przyjaźń”, „Tappi i Kocyk Mocy”, „Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu”, „O tym jak w Szepczącym Lesie zgubiły się trzy małe smoki”, „Tappi i tajemniczy gość”, „Tappi i tajemnica bułeczek Bollego”, „Tappi. O tym jak na Szepczący Las padł czas”, „Tappi i pierwszy śnieg” oraz „Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę”. Ponadto niektóre książki z serii o wikingu Tappim dostępne są w formie ebooka.

Dodatkowo, znajdziecie wiele książek zagranicznych autorów, które ukazały się po polsku w tłumaczeniu Marcina Mortki. To m.in. cykl „Malowany Człowiek” autorstwa Petera V. Bretta i powieści Sarah J. Maas („Szklany tron”, seria „Zabójczyni”).

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.