Majówkowy Maraton Czytelniczy

Marcin Wilk Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Pokój z widokiem. Lato 1939, Książka | Marcin Wilk

    Współczesne lato to przede wszystkim wakacje. W przedwojennej Polsce lato odróżniało się od innych pór roku tylko tym, że było cieplej. Podróżowali oczywiście artyści, literaci, dziennikarze, a kurorty z roku na rok stawały się coraz nowocześniejsze (tak jak modernizowała się Polska). Ale nie wszędzie było tak kolorowo. Na wsi o wakacjach się nie marzyło. Krucho z marzeniami było także w województwach wschodnich, dziś określanych mianem Kresów. Opisując ostatnie przedwojen...

Marcin Wilk Historia - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Wilk urodził się w 1978 roku. To polski dziennikarz, publicysta, animator kultury, redaktor, tłumacz, autor biografii. Publikował na łamach takich pism, jak „Polityka”, „Tygodnik Powszechny”, „Przekrój”, „Czas Kultury”, „Ha!art”, „Przegląd”, „Lampa”. Na swoim koncie ma również pracę w Radiu Kraków. Wilk angażuje się w różnego rodzaju programy artystyczne i kulturalne. W Krakowie jest jednym z prowadzących Dyskusyjne Kluby Książki. Napisał cztery książki – „W biegu... Książka podróżna”, „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia”, „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”, „Pokój z widokiem. Lato 1939”.

W biegu… książka podróżna - debiutancka książka Marcina Wilka

Marcin Wilk debiutował w 2010 roku książką „W biegu... Książka podróżna” wydaną przez Universitas. To wyjątkowa książka, na którą składa się siedemnaście podróży i aż czterdziestu siedmiu rozmówców. A wśród nich m.in. Dubravka Ugresic, Michel Houellebecq, Erica Fischer, John Irving, Olga Tokarczuk, Robin Cook, Aleksandra Marinina, Tony Parsons, Katarzyna Grochola, Janusz Leon Wiśniewski, Ewa Kuryluk, Etgar Keret, Izabela Sowa, Jan Grzegorczyk, Hanna Samson, Michel Faber i wielu innych. Punktem wyjścia zawsze była książka. Dopiero później następował dialog. Wiele z rozmów zostało przeprowadzonych w biegu, niektóre z nich były nieoczekiwane, inne zaś zaskakujące.

Tyle słońca. Biografia Anny Jantar

W 2015 roku ukazała się jego druga książka – „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia”. Książka doczekała się wznowienia w 2020 roku. To opowieść o artystce, która gdy wchodziła na scenę, rozpromieniała swym blaskiem wszystkich dookoła – widownię, muzyków, a nawet realizatorów koncertów. Była ulubienicą publiczności – artystka odwzajemniała to uczucie – uwielbiała swoich fanów i znakomicie odnajdywała się na scenie. Na jej koncerty zawsze przychodziły tłumy. Ta wyjątkowa artystka była autorką takich piosenek jak „Tyle słońca w całym mieście”, „Nie nie może wiecznie trwać” czy „Najtrudniejszy pierwszy krok”. Koncertowała na całym świecie – m.in. w Bułgarii, Austrii, Finlandii, Jugosławii, Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Marcin Wilk napisał pierwszą tak kompletną, wypełnioną anegdotami, opowieściami, rozmowami, biografię wybitnej polskiej artystki. „Tyle słońca” to nie tylko opowieść o Annie Jantar, ale również o innych gwiazdach polskiej sceny muzycznej lat 70. XX wieku. Na scenie występowały wówczas takie sławy jak Maryla Rodowicz, Irena Jarocka czy Halina Frąckowiak. Wstęp do książki napisała Natalia Kukulska.

Kwiatkowska i Lato 1939

W 2019 roku ukazały się dwie książki Wilka. Pierwsza z nich to „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” – wydana przez krakowski Znak biografia Ireny Kwiatkowskiej, charyzmatycznej polskiej aktorki teatralnej, filmowej i kabaretowej. Kwiatkowska wystąpiła w wielu kultowych polskich filmach i serialach. Występowała również w Kabarecie Dudek i Kabarecie Starszych Panów. Za swój wybitny dorobek artystyczny została uhonorowana m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis” i Orderem Uśmiechu. To intymna opowieść o Kwiatkowskiej, kobiecie, która w wieku siedemnastu lat zdecydowała, że nigdy nie będzie mieć dzieci. Prywatnie Kwiatkowska była kobietą pełną sprzeczności. Na scenie, planie, w teatrze czy radiu zaś nie brała jeńców – rozśmieszała miliony Polaków do łez. Wilk dotarł do nieznanych do tej pory dzienników i pamiętników artystki. Ponadto rozmawiał z ludźmi z najbliższego otoczenia aktorki oraz jej rodziną. Dzięki temu powstał bardzo interesujący obraz jednej z najbardziej charyzmatycznych kobiet okresu PRL.

Druga z wydanych w 2019 roku książek Wilka to „Pokój z widokiem. Lato 1939” opublikowana przez W.A.B.

Tym razem autor podjął się ciekawego zadania opisania – lata. I to nie byle jakiego lata. Wilka stara się zrekonstruować ostatnie miesiące przed nastaniem jednej z największych tragedii w historii ludzkości, czyli wybuchem II wojny światowej. Wilk opisuje ostatnie przedwojenne lato – w tym celu odwiedził Zakopane, Gdynię, Zaleszczyki i mniej uczęszczane przez Polaków miejsca. Ponadto przejrzał prasę i dokumenty, by jak najlepiej oddać charakter napięcia towarzyszącego wypoczywającym Polakom, którzy gdzieś z tyłu głowy mieli poczucie i świadomość, że zbliża się katastrofa.

Książki Marcina Wilka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marcina Wilka we wszystkich formatach (ebook, wersja papierowa, audiobook).

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).