Marcin Wroński Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marcin Wroński Audiobooki

Marcin Wroński urodził się w 1972 roku. To polski pisarz, redaktor, popularyzator kultury Lublina. Wroński jest autorem bestsellerowego cyklu z komisarzem Zygą Maciejewskim w roli głównej. Ponadto Wroński jest autorem opowiadań, dramatów, słuchowisk radiowych, scenariuszy, książek popularnonaukowych, esejów i wielu artykułów. Za powieść „Pogrom w przyszły wtorek” otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. Ponadto otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść „Skrzydlata trumna”. Otrzymał również „Złoty Pocisk” w kategorii najlepszy kryminał historyczny za powieść „Czas Herkulesów”. Na swoim koncie ma również Medal 700-lecia Miasta Lublin oraz Medal Prezydenta Miasta Lublina. Wroński publikował swoje teksty w takich czasopismach jak „Mała Ulicznica”, „Lampa i Iskra Boża”, „Gazeta Petersburska” czy „W drodze”. Opowiadania Marcina Wrońskiego weszły w skład kilku antologii i zbiorów opowiadań. Jego teksty można znaleźć w książkach „Trupów hurtowo trzech”, „Rewers”, „Opowieści biblijne”, „Coś na progu”, „A.D.XIII”, „Tempus Fugit”, „Deszcze niespokojne”.

Wroński ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Swoje pierwsze teksty publikował jeszcze w latach 80. Debiutancki zbiór opowiadań „Udo Pani Nocy” ukazał się w 1992 roku. Jego pierwszą powieścią była pijacko-przygodowa opowieść „Obsesyjny motyw babiego lata” z 1994 roku. Wroński ma za sobą również epizod pracy w mediach. Jako dziennikarz i felietonista związany był z lubelskim Radiem TOP. Pisarz tworzył również teksty piosenek i skecze dla kabaretu Osoby o Nieustalonej Tożsamości, którego był założycielem oraz prowadzącym.

Retrokryminały Marcina Wrońskiego z Zygą Maciejewskim

Największą popularność Wrońskiemu przyniósł cykl retrokryminałów z komisarzem Zygą Maciejewskim w roli głównej. Obok powieści Marka Krajewskiego o Wrocławiu (Breslau) jest to najbardziej popularny w Polsce cykl miejskich retrokryminałów, których fabuła rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku. Łącznie na cykl składa się dziesięć tomów – „Morderstwo pod cenzurą”, „Kino Venus”, „A na imię jej będzie Aniela”, „Skrzydlata trumna”, „Pogrom w przyszły wtorek”, „Haiti”, „Kwestja krwi”, „Portret wisielca”, „Czas Herkulesów” oraz „Gliny z innej gliny”. W swoich książkach Wroński przedstawia obraz wielokulturowego Lublina. Opisuje relacje między Polakami, Żydami, Ukraińcami i Rosjanami. Ponadto kreśli obraz przemian społecznych, rodzącego się w ówczesnej Polsce nacjonalizmu oraz różnych ruchów politycznych. W kolejnych częściach opowiada o Polsce naznaczonej okupacją, a następnie przedstawia mroczny okres pierwszych lat stalinizmu.

W 2007 roku ukazał się pierwszy tom serii pt. „Morderstwo pod cenzurą”. W powieści po raz pierwszy pojawia się postać charyzmatycznego śledczego Zygi Maciejewskiego. Akcja rozpoczyna się na początku lat 30. XX wieku. W Lublinie zostaje zamordowany naczelny „Głosu Lubelskiego”. Nie wiadomo, kto stoi za zbrodnią, choć wiele osób mogło mieć motyw, bowiem redaktor miał na pieńku z różnymi środowiskami. Rozwiązania sprawy podejmuje się Zyga Maciejewski – przykład klasycznego policjanta, który nie zawsze działa w ramach prawa. Maciejewski jest byłym bokserem charakteryzującym się złamanym na ringu nosem. Jest niezwykle czujnym i nieustępliwym gliną, który za wszelką cenę chce doprowadzić każde śledztwo do końca. Na dodatek ma wokół siebie bardzo interesujących pomocników jak choćby Zielny – tajniak o urodzie amanta.

W kolejnych częściach cyklu Maciejewski przeżywa wiele wzlotów i upadków. Zarówno jeśli chodzi o życie prywatne, jak i zawodowe. W drugim tomie serii pt. „Kino Venus” Maciejewski mierzy się z brutalną decyzją przełożonych. Śledczy zostaje zdegradowany – z wydziału śledczego ląduje w służbie mundurowej. W tym samym czasie Zyga otrzymuje tajemniczą informację od prywatnego detektywa, że zaginęła córka jednego z lokalnych oligarchów. Lilia Byoros podobno więziona jest gdzieś w Lublinie. Choć Zyga początkowo odmawia pomocy w odnalezieniu dziewczyny, to zmienia decyzję, gdy w okolicy zostają znalezione zwłoki niezidentyfikowanej kobiety. Śledczy stara się rozwikłać zagadkę – czy obie sprawy są ze sobą połączone? Pomagać mu będą, znani już z „Morderstwa pod cenzurą”, Fałniewicz, Kraft i Zielny.

W trzecim tomie serii – „A na imię jej będzie Aniela” – Zyga, by móc brać udział w rozwikłaniu śledztwa, wstępuje do niemieckiej policji – Kripo. Przez członków polskiego podziemia zostaje uznany za zdrajcę. W „Skrzydlatej trumnie” Wroński przenosi czytelników w przeszłość – punktem wyjścia jest samobójcza śmierć nocnego stróża z Lubelskiej Wytwórni Samolotów. W piątej odsłonie cyklu – „Pogromie w przyszły wtorek” – Zygmunt Maciejewski musi pójść na ugodę z komunistycznymi funkcjonariuszami ubecji, by zapobiec zbliżającemu się pogromowi. W szóstym tomie pt. „Haiti” akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w 1938 roki i na początku lat 50. XX wieku w ponurych czasach stalinowskich. Kluczem do rozwiązania zbrodni może okazać się klacz o imieniu Haiti. Siódmy tom cyklu pt. „Kwestja krwi” to chronologicznie pierwsza odsłona cyklu. Fabuła książki rozgrywa się w 1926 roku, gdy Zygmunt Maciejewski jest jeszcze aspirantem, a wszystkie ważne śledztwa dopiero przed nim. W „Portrecie wisielca” Wroński ponownie cofa się w czasie. Jest połowa lat 30. XX wieku. Lubelską jesziwą wstrząsa bunt. Maciejewski zostaje wysłany na miejsce zamieszek. W mykwie odnajduje ciało studenta. Choć wiele wskazuje na samobójstwo, śledczy nie wierzy w taką wersję wydarzeń. Sprawa nabiera rozpędu, gdy na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zostają znalezione zwłoki kolejnego „samobójcy”. „Portret wisielca” to brutalna i wstrząsająca opowieść o napięciach między katolikami, Żydami i ruchami narodowymi w Lublinie, w którym czuć zbliżającą się wojnę. „Czas Herkulesów” to ostatni tom serii z Zygą Maciejewskim w roli głównej. Tym razem Wroński opisuje trudny moment w karierze Maciejewskiego. Śledczy otrzymuje zasłużony awans. Szybko jednak grzęźnie w papierkowej robocie i orientuje się, że to nie jest zajęcie dla niego. „Gliny z innej gliny” to zbiór opowiadań, których bohaterem jest Zyga Maciejewski, natomiast autorami poszczególnych tekstów są pisarze zaprzyjaźnieni z Marcinem Wrońskim. W skład antologii wchodzą opowiadania Andrzeja Pilipiuka, Ryszarda Ćwirleja i Roberta Ostaszewskiego.

Książki Marcina Wrońskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.