Wirtualne Targi

Marek Szymaniak Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Urobieni, Ebook | Marek Szymaniak

    Ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach. Pracownik fabryki, ochroniarz na osiedlu nowych bloków, właściciel budki z zapi...

    Promocja
    okładka Zapaść, Ebook | Marek Szymaniak

    Według Polskiej Akademii Nauk niemal połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. Wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, coraz starsi mieszkańcy. Marek Szymaniak, autor książki Urobieni. Reportaże o pracy, próbuje ustalić, co jest przyczyną tak fatalnej sytuacji, a o szczerą odpowiedź prosi tych, którym kryzys zagraża najbardziej....

    Promocja
    okładka Pismo. Magazyn opinii Pismo. Magazyn opinii. Wydanie Specjalne: Wokół Podróży, Ebook | Filip Springer, Adam Robiński, Marek Szymaniak, Agnieszka Pajączkowska, Ewa Pluta

    Pismo. Magazyn Opinii. Wydanie Specjalne „Wokół Podróży” Katarzyna Kazimierowska – W drogę! – Od redakcji Małgorzata Adamczyk – Pocztówka z Polski – W Kadrze Aleksandra Zielińska – Wszystko jest w porządkuEwa Pluta – Nowe krajoznawstwo: kibicować gorszym Marek Szymaniak – Wolność dwóch kółekAdam Robiński – Z Pismem u… Profesora Marka Lewandowskiego, antarktycznego Marsjanina Julia Lachowicz-Nowińska – Jednoosobowa niebieska strefa. Portret Elżbiety Dz...

Marek Szymaniak Ebooki

Marek Szymaniak urodził się w 1988 roku. To polski dziennikarz, reporter, autor książekUrobieni” i „Zapaść”. Szymaniak publikował m.in. w „Dużym Formacie”, magazynie „Pismo”. W Internecie publikował artykuły na takich portalach jak tvn24.pl, tvn24bis.pl, gazeta.pl czy portal Spider's Web. Za swoją pracę dziennikarską i reporterską Marek Szymaniak był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. nagrodę za reportaż prasowy przyznawaną przez jury Festiwalu Wrażliwego, wygrał konkurs dziennikarski „Pióro odpowiedzialności” oraz zdobył drugie miejsce w konkursie „Twarze ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego. Za swoją debiutancką książkę „Urobieni. Reportaże o pracy” nominowany był do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Dorobek literacki Marka Szymaniaka

Urobieni. Reportaże o pracy

„Urobieni” to debiutancki zbiór reportaży Marka Szymaniaka, który ukazał się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. To opowieść o polskim rynku pracy, warunkach, w jakich pracują Polacy oraz jak system pracy w naszym kraju prezentuje się na tle innych krajów Unii Europejskiej. Według wszystkich statystyk Polacy są jednym z najwięcej i najciężej pracujących narodów na Starym Kontynencie. Średnio Polak przepracowuje blisko dwa tysiące godzin rocznie, co plasuje nas na drugim miejscu wśród najbardziej zapracowanych krajów Unii.

Bohaterami książki Szymaniaka są pracownicy różnego szczebla. Dominują tu jednak opowieści i relacje ludzi, których praca na co dzień jest niedoceniana i niemal niezauważalna. Reporter rozmawia z pracownikami fabryk, kasjerami, pracownikami call center, właścicielem budki z zapiekankami oraz szefami związków zawodowych. Dzięki temu powstała opowieść, która w szerokim spektrum pokazuje system pracy w Polsce. W w swoim debiutanckim reportażu pt. „Urobieni” Szymaniak opowiada również historię ludzi, którzy po upadku komunizmu siłą zostali wprowadzeni w nowy model gospodarczy. Niektórzy dorobili się na tym milionów, niektórzy stracili fortunę, inni zaś musieli uczyć się funkcjonowania w dzikim nadwiślańskim kapitalizmie lat dziewięćdziesiątych.

Przy okazji „Urobieni” to także książka o ubóstwie i bezrobociu. Marek Szymaniak szuka odpowiedzi na pytania dotyczące rosnącego w Polsce problemu z zatrudnieniem. W dobie upadającego przemysłu, zastępowania ludzkiej pracy pracą maszyn, digitalizacją różnych procesów, poszerza się grupa ludzi wykluczonych zawodowo. Szczególnie w miejscowościach, które funkcjonowały dzięki istniejącym w okolicy zakładom pracy, fabrykom czy kopalniom. „Urobieni” to także opowieść o niesprawiedliwości świata, w którym prezesi i dyrektorzy zarabiają niekiedy równowartość kilkuset pensji zwykłego pracownika.

Za reportaż „Urobieni” Marek Szymaniak otrzymał nominację do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Zapaść. Reportaże z mniejszych miast

Druga książka Marka Szymaniaka – „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast” – ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Punktem wyjścia do napisania tej książki były statystyki podane przez Polską Akademię Nauk. Wynika z nich, że blisko w połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi zapaść społeczno-ekonomiczna. Powodów tego procesu jest wiele. W pierwszej kolejności wymienia się wyludnienie, upadający przemysł, rosnące bezrobocie, problemy związane z mieszkaniami i ich cenami. Do tego warto dodać utrudniony dostęp do usług, służby zdrowia, fatalny stan powietrza, polityczne układy oraz stale starzejące się społeczeństwo. Marek Szymaniak odwiedza mniejsze polskie miejscowości. Reporter stara się znaleźć się ustalić, co poszło nie tak w średnich polskich miastach, czemu nie są atrakcyjne dla młodych ludzi i czemu się nie rozwijają. W poszukiwaniu szczerych odpowiedzi na nurtujące go pytania spotyka się z mieszkańcami i lokalnymi aktywistami. Wśród jego rozmówców są również samorządowcy. Ponadto Szymaniak zderza twarde statystyki z rzeczywistością. Sprawdza, jak oficjalne liczby wyglądają w praktyce.

Książki Marka Szymaniaka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marka Szymaniaka we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są książki „Urobieni. Reportaże o pracy” oraz „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.