Maria Dąbrowska Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Noce i dnie Tom 1-4, Ebook | Maria Dąbrowska

    Nowe, krytyczne wydanie "Nocy i dni" w opracowaniu, ze wstępem i komentarzami prof. Ewy Głębickiej. Czterotomowa powieść Dąbrowskiej ukazuje się w niniejszej edycji w trzech wolumenach, w następującym układzie: Vol. 1: Tom I - Bogumił i Barbara, Tom II - Wieczne zmartwienie; Vol. 2: Tom III - Miłość; Vol. 3: Tom IV - Wiatr w oczy. Każdy z tomów zawiera również wkładkę z kolorowymi zdjęciami z dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie....

    Promocja
    okładka Listy. Tom II. 1931-1944, Ebook | Maria Dąbrowska, Stanisław Stempowski

    Przygotowany do publikacji tom stanowi ważne dopełnienie wiedzy o życiu i twórczości Marii Dąbrowskiej, domyka też znacząco obraz jej korespondencji. Zebrany tu materiał epistolograficzny ma charakter wyjątkowy przede wszystkim ze względu na swoją obszerność (listy pochodzą z okresu prawie 30 lat), charakter relacji korespondentów, a także ze względu na niezwykły splot w tych zapisach literatury i życia. W korespondencji dwojga wybitnych intelektualistów i wieloletnich partne...

    Promocja
    okładka Noce i dnie. Tom 1- 4, Ebook | Maria Dąbrowska

    „Noce i dnie” uznawane są za najwybitniejsze dzieło rodzimej prozy realistycznej XX wieku i najlepszą powieść z dwudziestolecia międzywojennego. Napisana z rozmachem saga skupia się na losach Barbary i Bogumiła Niechciców oraz ich rodziny. Obejmuje czasy od powstania styczniowego do wybuchu I wojny światowej. Dąbrowska w mistrzowski sposób opisuje rodzinne wzloty i upadki, szarą codzienność, skomplikowane relacje i uczucia bohaterów na tle wielkich wydarzeń historycznych ...

    Promocja
    okładka Ludzie stamtąd, Ebook | Maria Dąbrowska

    Ludzie stamtąd to wydany w 1926 roku zbiór opowiadań autorstwa jednej z najwybitniejszych polskich powieściopisarek. Maria Dąbrowska pokazuje w nim realistyczny obraz życia i emocji społeczności wiejskiej przed I wojną światową. Dziś te teksty okazują się zaskakująco aktualne. Żona, która nie może się pogodzić ze śmiercią ukochanego, kobieta borykająca się z alkoholizmem męża i syna, niechciana ciąża – problemy, z którymi mierzą się bohaterowie tych opowiadań nie różnią się w...

Maria Dąbrowska Ebooki

Maria Dąbrowska była polską powieściopisarką, dramatopisarką, eseistką, tłumaczką, uznawaną za jedną z najważniejszych polskich twórczyń literatury XX wieku. Znana jest przede wszystkim jako autorka tetralogii “ Noce i dnie”. Dąbrowska była za nią nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w latach 1939, 1957, 1959, 1960 oraz 1965.

Po wojnie, w 1960 roku Maria Dąbrowska otrzymała honorowe obywatelstwo Kalisza (pierwowzór Kalińca z powieści "Noce i dnie"), a także doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś pamiątki i prace plastyczne autorki można zobaczyć w muzeum Marii Dąbrowskiej (Muzeum Literatury), które mieści się w dawnym mieszkaniu pisarki, w Warszawie.

Życie Marii Dąbrowskiej

Urodzona 6 października 1889 roku w Russowie Maria Dąbrowska (z domu Szumska) pochodziła ze zubożałej szlachty o ugruntowanych tradycjach patriotycznych. Maria była córką Ludomiry z Gałczyńskich oraz powstańca styczniowego i administratora majątków ziemskich, Józefa Szumskiego. Maria studiowała na uniwersytetach w Lozannie i Brukseli - uczęszczała tam na zajęcia z nauk przyrodniczych, ekonomii oraz socjologii. W okresie studiów związała się ze środowiskami niepodległościowymi - była między innymi członkinią Rady Ligi Kobiet Polskich Pogotowia Wojennego. W roku 1911 wyszła za mąż za działacza socjalistycznego zaprzyjaźnionego z Józefem Piłsudskim, Mariana Dąbrowskiego. Był to bardzo nowoczesny jak na ówczesne czasy związek - małżonkowie nie rościli sobie wyłączności do siebie nawzajem, Maria nawiązała więc romans między innymi z Henrykiem Szczyglińskim. Po śmierci Mariana w 1925 u boku Marii aż do końca jej życia stał bibliotekarz i wolnomularz Stanisław Stempowski.

Największe zainteresowanie jednak, również obecnie wywołuje związek Marii Dąbrowskiej z inną kobietą. Kim była Anna Kowalska? Jak Maria pisarką, jednak pozostawała w jej cieniu. Maria Dąbrowska poznała ją podczas wojny. Kobiety połączyło głębokie uczucie, które pielęgnowały z mniejszym lub większym trudem do końca życia. Dąbrowska zmarła w Warszawie 19 maja 1965 roku. W testamencie prosiła o katolicki pogrzeb i pochowanie wraz z matką i poległą w powstaniu warszawskim siostrą, jednak ta druga prośba nie została spełniona. Po mszy żałobnej w katedrze św. Jana Chrzciciela trumnę z ciałem złożono na warszawskich Powązkach w alei zasłużonych.

Ludzie stamtąd - cykl opowiadań Marii Dąbrowskiej

Maria Dąbrowska początkowo skupiała się przede wszystkim na publicystyce, dopiero z czasem przechodząc do literatury pięknej. Jej dzieła pełne są studiów psychologicznych ludzi, które powstawały na podstawie jej własnych obserwacji. Książki Dąbrowskiej zawierają także liczne celne analizy kobiecej psychiki oraz środowiska polskiej średniej inteligencji, w którym się obracała. Oprócz powieści Maria Dąbrowska tworzyła także liczne przekłady (w tym dzieł literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej), artykuły (między innymi w “Wiadomościach literackich”) czy książki dla młodzieży. Jednym z pierwszych jej dzieł prozą był zbiór opowiadań “Gałąź czereśni”. Później powstał autobiograficzny “Uśmiech dzieciństwa”. Opublikowany w 1926 roku tom opowiadań Ludzie stamtąd został entuzjastycznie przyjęty między innymi przez Jarosława Iwaszkiewicza. Powieść ta pełna jest wątków erotycznych, a także rozważań o godności ludzkiej.

“Noce i dnie”

Arcydziełem Marii Dąbrowskiej, uznawanym za klasykę literatury polskiej, jest tetralogia “Noce i dnie” (1932-1934) składająca się z tomów: “Bogumił i Barbara”, “Wieczne zmartwienie”, “Miłość” oraz “Wiatr w oczy”. W cyklu tym Dąbrowska przedstawia dzieje kilku pokoleń szlacheckiej rodziny Niechciców żyjącej w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. “Noce i dnie” to równocześnie portret i kronika ówczesnej polskiej inteligencji uzupełniona o wątki autobiograficzne. Główni bohaterowie serii, Barbara i Bogumił, to para specyficznie niedobranych, a równocześnie uzupełniających się osób. Introwertyk i ekstrawertyczka mają zupełnie odmienne podejście do życia. Bogumiłowi wystarcza zarządzanie majątkiem, natomiast jego żona wydaje się mieć większe, choć mało sprecyzowane aspiracje. Obserwujemy losy małżeństwa od początku ich wspólnego życia, poprzez okres dorosłości ich dzieci (wyraźnie się od siebie różniących Tomaszka i Agnieszki), komplikacji życiowych na tle politycznym (Agnieszka wiąże się z niepodległościowcem i socjalistą Mariuszem Śniadowskim) oraz prób poradzenia sobie z kolejnymi wyzwaniami. Na podstawie “Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej powstał popularny film fabularny pod tym samym tytułem (1975) oraz serial telewizyjny (1978). W rolę Barbary Niechcic wcieliła się Jadwiga Barańska, a Bogumiła Niechcica - Jerzy Bińczycki.

Twórczość Marii Dąbrowskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne wydania “Nocy i dni” polskiej autorki - dostępne są zarówno poszczególne tomy, jak i cały cykl w zbiorowym tomie. Oprócz tego znajdziecie tutaj także takie utwory Marii Dąbrowskiej jak “Ludzie stamtąd”, “ Na wsi wesele”, “ Dzienniki z Powstania Warszawskiego”, “ Gwiazda zaranna” czy zbiory opowiadań, a także listów, jakie Dąbrowska wymieniała ze Stanisławem Stempowskim. Dzieła pisarki dostępne są jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.