Maria Kownacka Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Razem ze słonkiem. Przedwiośnie, Audiobook | Maria Kownacka

    Po kilkumiesięcznej przerwie przyroda powoli budzi się do życia. Z ziemi wyrastają pierwsze przebiśniegi. Jeże i inne leśne zwierzątka budzą się z zimowego snu. Do kraju wracają stada ptasich rodzin i już za chwilę zaczną śpiewać swe doroczne koncerty. Tylko z pogodą bywa jeszcze różnie – w końcu to dopiero przedwiośnie! Tom otwierający serię „Razem ze słonkiem" wprowadza dzieci w pierwszy okres przyrodniczego cyklu. Uczy młodych czytelników, jakie zmiany zachodzą w naturze p...

    Promocja
    okładka Razem ze słonkiem. Zima, Audiobook | Maria Kownacka

    Nadeszła najchłodniejsza pora roku. Mróz maluje kwiaty na szybach, a śnieg puszystą chmurką okrywa pola i drogi. To szczególnie trudny czas dla wszystkich zwierząt, które nie zapadły w zimowy sen. Żeby pomóc im przetrwać, trzeba je dokarmiać. Nie można zapominać o wróblach i innych ptaszkach, które nie odleciały do ciepłych krajów. A już niedługo przystroimy dom świątecznymi dekoracjami. To już ostatni tom z edukacyjnej serii „Razem ze słonkiem" na temat zmian w przyrodzie. W...

    Promocja
    okładka Razem ze słonkiem. Wiosna, Audiobook | Maria Kownacka

    Wreszcie nadeszła wiosna! Świat wokół wypełniają zapachy kwitnących sadów. Pszczoły uwijają się przy pracy, zapylając wszystkie kwiaty. A tych jest mnóstwo! Zamykając oczy, usłyszysz najpiękniejsze ptasie koncerty. Uważaj tylko podczas spacerów leśnymi ścieżkami. To czas, kiedy rodzą się małe sarenki i dziki, staraj się ich nie wystraszyć! Kolejny tom z serii „Razem ze słonkiem" pokazuje dzieciom, jak zmienia się świat wraz z nadejściem wiosny. Uczy młodych czytelników, jak p...

    Promocja
    okładka Razem ze słonkiem. Lato, Audiobook | Maria Kownacka

    Temperatura na dworze przyjemnie wzrasta i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ale trzeba być ostrożnym, czasem na niebie pojawiają się groźne burze. Na polach rozkwita żyto, a leśne wyprawy mogą zaspokoić głód łasuchów. Wystarczy spojrzeć pod nogi, by dostrzec polany pełne soczystych poziomek. Co za cudowne lato! Kolejny tom edukacyjnej serii „Razem ze słonkiem" zapoznaje dzieci z letnim okresem w przyrodzie. Pokazuje, jak świat wokół nas zmienia się po wiośnie ...

    Promocja
    okładka Razem ze słonkiem. Złota jesień, Audiobook | Maria Kownacka

    Drzewa mienią się najpiękniejszymi kolorami. Jarzębina ugina się pod czerwonymi koralami, a w lesie unosi się zapach grzybów. Trwa najbarwniejszy czas w przyrodzie. To polska złota jesień! I tylko ptaki szykują się do odlotu w cieplejsze krainy. Czwarta książka edukacyjnej serii „Razem ze słonkiem" pokazuje dzieciom, jak przyroda zmienia się wraz z nadejściem złotej jesieni. Uczy młodych czytelników, jak natura radzi sobie po odejściu gorącego lata. Zaprasza do wspólnych obse...

    Promocja
    okładka Razem ze słonkiem. Szaruga jesienna, Audiobook | Maria Kownacka

    Zaczyna się najmniej przyjemna pora roku. Na dworze jest ciemno i ponuro, a z nieba ciągle pada deszcz. Większość ptaków dawno odleciała do ciepłych krajów, a zwierzątka chowają się do swoich norek. Cały świat przygotowuje się do zapadnięcia w zimowy sen. Piąta książka edukacyjnej serii „Razem ze słonkiem" pokazuje dzieciom, jak przyroda zmienia się wraz z nadejściem jesiennej szarugi. Uczy młodych czytelników, jak natura przygotowuje się do mroźnej zimy. Zaprasza do wspólny...

    Promocja
    okładka Jak mysz pod miotłą, Audiobook | Maria Kownacka

    Większość dorosłych zna zbiorek opowiadań „Kukuryku na ręczniku” z radami, jak się zachować w trudnych sytuacjach. Ale miłośnicy twórczości Marii Kownackiej powinni również sięgnąć po inne jej opowiadania w wersji audio: „Jak mysz pod miotłą”. To znakomite historyjki, które pomogą przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej zrozumieć przysłowia oparte na porównaniach. Tytułowa mysz pod miotłą, ale również wół niepasujący do karety, dziura w moście, kwiatek prz...

Maria Kownacka Audiobooki

Maria Kownacka urodziła się w 1894 roku. To polska pisarka, tłumaczka, redaktorka, autorka słuchowisk radiowych, sztuk scenicznych i wielu znanych książek dla dzieci. Kownacka współpracowała z czasopismem „Płomyk”. Debiutowała na jego łamach w 1919 roku.

Życiorys Marii Kownackiej

Maria Kownacka bardzo wcześnie straciła matkę. Z powodów finansowych w 1912 roku dwudziestoletnia Maria zaczęła pracę jako nauczycielka. Przełomowym rokiem w jej karierze był rok 1919, kiedy przyszła autorka „Plastusiowego pamiętnika” poznała Helenę Radwanową, redaktorkę „Płomyka”, znanego pisma dla dzieci. Kownacka zaczęła pisać artykuły dla dzieci w czasopismach wydawanych przez Naszą Księgarnię. W 1939 roku pisarka kupiła grunt pod dom letniskowy w Łomiankach. Niestety wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej budowę nieruchomości. Kownacka wróciła do realizacji swojego pomysłu w 1958 roku. Wówczas powstał dom letniskowy o nazwie „Plastusiowo”, gdzie autorka tkała, tworzyła biżuterię, domowe przetwory, a także odpoczywała i obserwowała ptaki. Tam też tworzyła swoje ostatnie książki. Pisarka zmarła 27 lutego 1982 roku.

Twórczość Kownackiej

Pierwsza książka Kownackiej – „Bajowe bajeczki i świerszczykowe skrzypeczki, czyli o straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku” ukazała się w 1935 roku. W tym samym roku swoją premierę miała książka „Deszczyk pada, słonko świeci”. W 1936 roku ukazała się najpopularniejsza książka Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Po raz pierwszy postać pojawiła się w 1931 roku w piśmie „Płomyczek”. Tytułowy Plastuś to ludzik ulepiony z plasteliny przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy. Narracja przedstawiona jest z punktu widzenia Plastusia, który opowiada o swoich przygodach. Większość z nich przeżywa ze swoimi przyjaciółmi, z którymi zamieszkuje piórnik Tosi – z ołówkiem, scyzorykiem, stalówkami i gumką „Myszką”. Na podstawie bajki w latach 80. powstał serial animowany wyreżyserowany przez Zofię Ołdak.

Łącznie o przygodach Plastusia ukazało się pięć książek – „Plastusiowy pamiętnik”, „Przygody Plastusia”, „Za żywopłotem”, „Plastusiowo” i „Misio i Plastuś”.

W tym samym roku Kownacka napisała „Kukuryku na ręczniku”. Kolejne książki pisarki to „O Jaśku, co się z Rokitą założył”, „Cztery mile za piec”, „Miała babuleńka kozła rogatego”, „Jak mysz pod miotłą”. W 1948 roku ukazała się książka „Kajtkowe przygody”. To obok „Plastusiowego pamiętnika” najbardziej znana bajka Kownackiej. To opowieść o przygodach bociana Kajtka, który nie może odlecieć do ciepłych krajów w wyniku złamania skrzydła. Ptak zostaje przygarnięty przez państwa Orczyków, przy których domu znajdował się gniazdo Kajtka. Historia została przedstawiona z perspektywy bociana, który opowiada o swoim życiu na polskiej wsi.

Pod koniec lat 40. XX wieku swoje premiery miały jeszcze takie bajki jak „O Rochu i jego grochu”, „Tajemnica uskrzydlonego serca”, „O Kasi, co gąski zgubiła”, „O Żaczku-Szkolaczku i o Sowizdrzale, co jeden kochał szkołę, a ten drugi wcale”.

Na początku lat 50. ukazał się „Entliczek pentliczek”. To zbiór kultowych wierszyków i rymowanek, które zna każde dziecko w Polsce. Kolejnymi książkami Kownackiej były „Kwiatki Małgorzatki”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Szkoła nad obłokami”.

W latach 60. ukazało się sześć książek i zbiorów wierszy Kownackiej – „O Bidzie i złotych jabłkach”, „Orzeszek”, „Plastusiowo”, „Kamizela na niedzielę”, „W Świerszczykowie”, „Wesołe przedszkole”. Ostatnimi dwiema książkami polskiej autorki były „Teatrzyk supełków” i ostatnia część przygód Plastusia, „Za żywopłotem”.

Za swoją twórczość i zasługi Maria Kownacka była wielokrotnie wyróżniania. Otrzymała między innymi Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Order Uśmiechu, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Orle Pióro.

Książki Marii Kownackiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marii Kownackiej we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.