Mariana Leky Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mariana Leky Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Mariana Leky jest niemiecką autorką. Urodziła się 1973 roku w Kolonii. Studiowała germanistykę i kulturoznawstwo empiryczne w Tybindze. Ukończyła studium dziennikarstwa oraz kreatywnego pisania. Dzięki swoim opowiadaniom, jeszcze jako studentka, została laureatką konkursu literackiego Allegra oraz konkursu Dolnej Saksonii. W 2001 roku wydała swój debiutancki zbiór opowiadań „Liebesperlen”. W 2004 roku opublikowała pierwszą powieść „Erste Hilfe”. Popularność przyniosła jej druga książka zatytułowana „Sen o okapi”, która stała się bestsellerem. Tytuł ten ukazał się w 2021 roku na polskim rynku wydawniczym nakładem Wydawnictwa Otwartego. Jej najnowsza powieść „Was man von hier aus sehen kann“ została bestsellerem Spiegel. Na ten moment ma w swoim dorobku literackim kilkanaście publikacji.

Mariana Leky prowadzi warsztaty z kreatywnego pisania w berlińskim więzieniu. Wybrała taką drogę, gdyż jej ojciec był psychologiem więziennym i niekiedy przyprowadzał do rodzinnego domu któregoś z osadzonych. Jednego z nich pisarka nazwała swoim „babysitterem”. Autorka „Snu o okapi” mieszka obecnie w Berlinie.

Sen o okapi - współczesna baśni autorstwa Mariany Leky

„Sen o okapi” to współczesna baśń będąca pełną ciepła i humoru opowieścią o przyjaźni, lęku, stracie, a także wspólnocie, w której najważniejsze jest wsparcie, zwłaszcza w tych najtrudniejszych chwilach.

Za każdym razem, kiedy Selma śni sen o okapi, trwoga budzi się w sercach mieszkańców jej wioski. Owy sen oznacza bowiem, że w ciągu najbliższych 24 godzin ktoś z ich wspólnoty umrze. Kto i w jakich okolicznościach? Tego nigdy nie wiadomo, dlatego też każdy z wioski stara się jak najlepiej przygotować na to, co przygotował dla niego los. Luiza, dziesięcioletnia dziewczynka, opowiada o śnie Selmy przyjacielowi. Optyk pragnie w końcu wyznać Selmie, że ją kocha. Z kolei mama Luizy zastanawia się, czy opuścić swojego męża. To, co nastąpi, zmieni ich wszystkich na zawsze.

Powieść „Sen o okapi” szybko skradła serca czytelników – tytuł od premiery nie znika z czołówki listy bestsellerów Woblinka. Książkę polecali między innymi Joanna Bator, Ignacy Karpowicz, Michał Nogaś czy Katarzyna Kazimierowska.

Książki Mariany Leky w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej znajdziecie książkę „Sen o okapi” w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.