Majówkowy Maraton Czytelniczy

Marie Aubert Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wcale nie jestem taka
, Książka | Marie Aubert

    Hanne przyjeżdża do rodzinnego miasta w towarzystwie swojej nowej partnerki, Julii. Wie, że spotka się z całą rodziną z okazji imprezy konfirmacyjnej swojej bratanicy. Nie odwiedzała bliskich krewnych od wielu lat, a kiedy widzieli się ostatnio, była jeszcze „tą grubą dziewczyną”. Od tego czasu dużo się zmieniło – w szczególności to, jak jest traktowana przez otoczenie teraz, kiedy już nie ma nadwagi. Wściekłość Hanne narasta jednak z każdą chwilą i kolejną napotkaną, zadziwi...

    Promocja
    okładka Zabierz mnie do domu, Książka | Marie Aubert

    Tęsknota za młodością i ówczesnymi marzeniami, nieporozumienia małżeńskie, błędy życiowe… w swoim literackim debiucie, dziewięciu krótkich, ale treściwych opowiadaniach, Marie Aubert tworzy małe światy, w których możemy przeglądać się jak w lustrze. Autorka świetnie przyjętej w Polsce powieści Dorośli doskonale radzi sobie z krótkimi formami. Zbiór opowiadań Zabierz mnie do domu, podobnie jak powieść, pokazuje, jak dużo się dzieje pod powierzchnią zwykłej codzienności, jak ...

    Promocja
    okładka Dorośli, Książka | Marie Aubert

    Ida jest bezdzietną architektką, wciąż czuje się młodo, ale jednak dostrzega już pierwsze oznaki nadchodzącego wieku średniego. Macierzyństwo to ważny dla niej temat: rozważa je, chociaż nie ma stałego partnera. Tymczasem są wakacje, upalna pogoda, a przed nią wyjazd do domu nad fiordem, w którym wraz z rodzicami, młodszą siostrą i innymi bliskimi będą świętować sześćdziesiąte piąte urodziny mamy. Piękna sceneria, w której można odpocząć i zastanowić się nad swoim życiem i pr...

Marie Aubert Książki

Marie Aubert urodziła się w 1979 roku. To norweska pisarka mieszkająca na co dzień w Oslo. Jest autorką dwóch książek – zbioru opowiadań „Zabierz mnie do domu” i powieści „Dorośli”. Obie ukazały się w Polsce nakładem Wydawnictwa Pauza w tłumaczeniu Karoliny Drozdowskiej. Ponadto tekst Marie Aubert znalazł się w antologii „Stille uke”, do której różni norwescy pisarze tworzyli treści związane ze świętami Wielkiej Nocy. Oprócz twórczości Aubert, w zbiorze znalazły się teksty m.in. Larsa Pettera Sveena, Erlinga Rimehauga oraz Arne Berggrena. Jej opowiadanie zostało umieszczone w jednym z numerów „Pisma. Magazynu opinii”. Aubert ukończyła roczne studium kreatywnego pisania na Skrivekunst-akademiet i Hordaland.

Warto wspomnieć, że jedno z opowiadań Marie Aubert zostało wyreżyserowane przez Martę Streker w ramach inscenizacji na 16. Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu w 2020 roku. Odczytu dokonali aktorzy Wiktoria Czubaszek i Paweł Palcat.

Zabierz mnie do domu - debiutancki zbiór opowiadań Marie Aubert

Marie Aubert debiutowała w 2016 roku zbiorem opowiadań „Zabierz mnie do domu”. Na tom składa się dziewięć krótkich opowieści przedstawiających zupełnie prozaiczne sytuacje z życia codziennego bohaterów. Zmagają się oni z depresją, kryzysem wieku średniego, próbą odnalezienia się w społeczeństwie oraz macierzyństwem. Ludzie opisani w opowiadaniach Aubert mierzą się z sytuacjami, do których w pokrętny sposób doprowadziło ich życie. To jednak nie wyssane z palca, sztuczne sytuacje, a epizody, które mogą spotkać każdego z nas.

Jedna z bohaterek nie może zacząć życia od nowa, po tym jak odsiedziała wyrok w więzieniu. Na co dzień konfrontuje się z ostracyzmem, i na nic zdają się zapewnienia jej najbliższych, że już dostała nauczkę od życia. Aubert opisuje też kobietę, której ciężko pogodzić samotne wychowywanie córki z zaangażowaniem się w nowy związek. Z jednej strony chce zaufać swojemu partnerowi, z drugiej zaś czuje się źle, gdy zostawia dziecko pod jego opieką. Norweska pisarka na warsztat wzięła również parę, która pragnie adoptować dziecko. Niestety w związku nie ma równości i tylko jedna osoba decyduje o tym, który wychowanek sierocińca trafi pod ich dach. Zdanie drugiej strony nie ma znaczenia.

Zbiór opowiadań „Zabierz mnie do domu” spotkał się bardzo dobrym przyjęciem w Norwegii. Pierwszy nakład sprzedał się w liczbie przeszło 10 tysięcy kopii. Wydawnictwo błyskawicznie sprzedało prawa do publikacji książki za granicą. W Polsce książka ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Pauza. Choć jest to debiutancka książka Aubert, to ukazała się w naszym kraju rok po premierze powieści „Dorośli”.

Dorośli - pierwsza powieść Aubert

W 2019 roku swoją premierę miała pierwsza powieść Marie Aubert pt. „Dorośli”. Podobnie, jak w „Zabierz mnie do domu”, norweska pisarka pisze o prozaicznych problemach życia codziennego. Tym razem przedstawia kilkuosobową rodzinę, która spotyka się w domku letniskowym nad fiordem. Na przestrzeni kilkunastu godzin i kilkudziesięciu metrów kwadratowych dochodzi do zderzenia różnych wizji świata i koncepcji na życie. Na dodatek atmosferę podsyca alkohol, który wyzwala u niektórych bohaterów powieści głęboko skrywane demony. Dochodzi do sytuacji, o których chciałoby się zapomnieć, najlepiej od razu. Koncepcyjnie książka przywodzi na myśl „Boga rzezi” Yasminy Rezy. Mimo, że książka jest bardzo krótka, niewiele ponad stu stronicowa, to niesie więcej treści niż niejedna opasła powieść. Aubert pisze o kryzysie wieku średniego, problemach z odnalezieniem własnej tożsamości, spełnieniu, relacjach międzyludzkich, kruchości miłości, samotności i konfrontacji marzeń z rzeczywistością. Ważnym „bohaterem” jest tu też czas, który bohaterowie mają już za sobą.

Książka znalazła się wśród dziesięciu książek roku 2020 wg redakcji portalu Czytaj PL.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie dwie książki Marie Aubert. „Dorośli” i „Zabierz mnie do domu” dostępne są formie papierowej i ebooka.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.