Mariusz Czubaj Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mariusz Czubaj Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Mariusz Czubaj urodził się w 1969 roku. To polski pisarz, literaturoznawca, antropolog kulturowy, autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Czubaj jest autorem dwóch cykli kryminalnych – serii „Polski psychopata” („21:37”, „Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znowu zabiję”, „Piąty Beatles”, „Dziewczynka z zapalniczką”, „Cios kończący”) oraz serii z Marcinem Hłasko w roli głównej („Martwe popołudnie”, „R.I.P.”). Ponadto Czubaj ma na swoim koncie powieści osobne oraz dwie książki napisane wspólnie z Markiem Krajewskim („Aleja samobójców”, „Róże cmentarne”). Czubaj jest również wykładowcą akademickim, a dokładniej profesorem antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Czubaj zajmuje się głównie badaniami koncentrującymi się wokół problematyki popkultury, fandomów, literatury popularnej oraz seriali i filmów.

Polski psychopata

W listopadzie 2008 roku ukazała się pierwsza powieść Mariusza Czubaja w cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem w roli głównej. Zaczyna się od znalezienia dwóch ciał. Śledztwo wykazało, że dwaj uduszeni mężczyźni byli klerykami z żoliborskiego seminarium duchownego. Ponieważ okoliczności są wyjątkowe, do zbadania śledztwa zostaje powołana specjalna grupa śledczych. Wśród nich jest Rudolf Heinz, który specjalizuje się w kreowaniu portretów psychologicznych sprawców. Niestety praca przy rozwiązywaniu zagadki okaże się niebezpieczna, bowiem w kręgu podejrzanych znajdują się przełożeni z seminarium oraz wpływowi biznesmeni. W takich okolicznościach Czubaj przedstawia czytelnikom postać Heinza, bohatera sześciu powieści. Za powieść „21:37Czubaj otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, najważniejsze polskie wyróżnienie przyznawane za najlepszy kryminał roku.

Drugi tom cyklu „Polski psychopata” ukazał się w 2011 roku pt. „Kołysanka dla mordercy”. Tym razem Heinz musi zmierzyć się z seryjnym mordercą zabijającym bezdomnych zastrzykami w serce. Żeby tego było mało, morderca odcina swoim ofiarom dłonie. Zbrodnie w jakiś sposób powiązane są z niewyjaśnionym zgonem znanego przedsiębiorcy. Wszystkie poszlaki wskazują na to, że morderstwa mają związek z fabryką, w której biznesmen nielegalnie zatrudniał imigrantki ze Wschodu.

Trzeci tom serii – „Zanim znowu zabiję” – miał swoją premierę w 2012 roku. Na Dworcu Wschodnim w Warszawie dochodzi do tragedii. Reprezentant polski w piłce nożnej, Jacek Kos, rzuca się pod koła pociągu. Niestety śmierć piłkarza przechodzi bez echa, media zdominowała informacja o katastrofie smoleńskiej. Do Katowic przybywa Józef Heinz, który prosi syna o pomoc w rozwiązaniu sprawy dotyczącej powodów samobójstwa Kosa. Choć Heinz przebywa na urlopie, postanawia podjąć się rozwikłania zagadki.

Czwarty tom serii „Polski psychopata” pt. „Piąty Beatles” ukazał się w 2015 roku. Trwają mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W trakcie meczu Polska-Rosja policjanci w Pile otrzymują wezwanie na dawne lotnisko. Doszło tam do morderstwa, a zabójca na miejscu zbrodni zostawił okładkę „Abbey Road”, kultowej płyty Beatlesów. Na miejscu jest również Rudolf Heinz, który nie przypuszcza, że śledztwo przy tej sprawie zabierze mu prawie dwa lata życia.

W 2018 roku ukazał się piąty tom serii pt. „Dziewczynka z zapalniczką”. Tym razem w lesie znajdującym się nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant. Ciało Jacka Szymona zostaje znalezione w bagażniku samochodu i tylko dwie osoby wiedzą, co znajdowało się w pojeździe. Trzecim świadkiem okaże się Rudolf Heinz. Choć po przebytym załamaniu nerwowym Heinz przebywa na przymusowym urlopie, profiler postanawia rozpocząć prywatne śledztwo.

Ostatni tom cyklu „Polski psychopata” ukazał się w 2020 roku. „Cios kończący” wieńczy jedną z najbardziej znanych i najchętniej czytanych polskich serii kryminalnych. Heinz przeszedł na emeryturę i wreszcie ma wiele czasu na przemyślenia. Niespodziewanie zostaje jednak poproszony o pomoc przy kolejnej zagadce. Na Śląsku dochodzi do brutalnego morderstwa, które prowadzi Heinza do serii tajemniczych zaginięć i zabójstw sprzed lat.

Marcin Hłasko

Obok Rudolfa Heinza najbardziej znanym bohaterem powieści Mariusza Czubaja jest Marcin Hłasko. Do tej pory ukazały się dwie książki z Hłasko w roli głównej – „Martwe popołudnie” oraz „R.I.P”.

W pierwszej części serii, która ukazała się w 2014 roku, dochodzi do morderstwa parlamentarzysty. Zbrodnia wyglądająca na egzekucję wywołuje strach w środowisku polityków. Kilka tygodni po tym zabójstwie Marcin Hłasko otrzymuje zlecenie. Musi odnaleźć Daniela Okońskiego, który pracował nad biografią wpływowego biznesmena. Niestety pisarz przepadł bez śladu. Hłasko rozpoczyna śledztwo – w tym celu krąży po warszawskich spelunach, hipsterskich klubach. Będzie musiał zanurzyć się w brudnym świecie polityki, szantażu, narkotyków i pieniędzy.

Hłasko powrócił w drugim tomie serii pt. „R.I.P.”. Powieść miała swoją premierę w 2016 roku. Tym razem ekspert w sprawach poszukiwań zaginionych i bezpieczeństwa w firmach zostaje poproszony o odnalezienie siostrzenicy znanej pani mecenas. Ostatni ślad prowadził na Mazury. Hłasko odmawia, bowiem trafia na ślad w sprawie zaginionego przed ćwierćwieczem ojca. Sprawy zaginięcia dziewczyny i starego Hłaski zdaje się łączyć ta sama osoba. Hłasko postanawia wyruszyć do Starych Kiejkut. Na miejscu pojawia się jednak ktoś jeszcze.

Za powieść „R.I.P.” Mariusz Czubaj otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Było to drugie wyróżnienie za najlepszy kryminał roku w jego karierze.

Jarosław Pater

Mariusz Czubaj ma na swoim koncie również dwie powieści napisane wspólnie z Markiem Krajewskim. Głównym bohaterem powieści „Aleja samobójców” i „Róże cmentarne” jest Jarosław Pater. W pierwszej części, w trakcie upalnego lata, nadkomisarz Pater zostaje wezwany do luksusowego domu seniora „Eden”. Spokój panujący w ośrodku zostaje przerwany, gdy na miejscu znalezione zostają zwłoki jednego z pensjonariuszy, na dodatek na wózku inwalidzkim. Żeby tego było mało, mężczyzna jest oskalpowany. Na drodze Paterowi stają nie tylko niebywałe okoliczności, zaangażowanie ABW, ale również niechęć doktora Lieblinga – dyrektora „Edenu”.

Jarosław Pater powrócił w drugim tomie serii pt. „Róże cmentarne”. Tym razem duet Czubaj/Krajewski serwuje czytelnikom opowieść o trzech morderstwach. Pierwsze z nich zostało dokonane w Katowicach, drugie w Warszawie a trzecie w Krakowie. Każdą z ofiar była kobieta. Każda została też potraktowana w wyjątkowo brutalny sposób. Wszystko wskazuje na to, że wszystkie zbrodnie są makabrycznym powtórzeniem zabójstw sprzed lat. Nadkomisarz Pater, choć planował przejście na emeryturę, musi odłożyć swoje plany na przyszłość. Nadkomisarz za wszelką cenę chce dowiedzieć się, co łączy te trzy zbrodnie.

Książki Mariusza Czubaja na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mariusza Czubaja we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Zanim znowu zabiję”, „Martwe popołudnie”, „Piąty Beatles”, „Dziewczynka z zapalniczką”, „Kołysanka dla mordercy”, „R.I.P.”, „Około północy” oraz „Martwe popołudnie”.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!