Majówkowy Maraton Czytelniczy

Mariusz Janicki Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Symetryści Jak się pomaga autokratycznej władzy, Książka | Mariusz Janicki, Wiesław Władyka

    „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy” to najnowsza książka Mariusza Janickiego i Wiesława Władyki, publicystów tygodnika POLITYKA, która ukaże się 6 września. Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy to analiza zjawiska symetryzmu wraz z odpowiedziami na pytania, kim są tytułowi symetryści, w jaki sposób wspierali rząd Zjednoczonej Prawicy i czy ponownie przyczynią się do zwycięstwa PiS w nadchodzących wyborach. Autorzy książki w 2016 roku, zaraz na pocz...

    Promocja
    okładka Brat bez brata Dokąd prowadzi Polskę Jarosław Kaczyński, Książka | Mariusz Janicki, Wiesław Władyka

    Analiza polityczna dwóch publicystów tygodnika POLITYKA, prowadzona od 2007 roku po dzień dzisiejszy. Jak doszło do tego, że schyłkowa, wydawałoby się, partia, z niedzisiejszym, przywódcą, formacja która sprawiała wrażenie kuriozalnej sekty, stała się mocarnym ugrupowaniem zmieniającym niemal wszystkie reguły państwa? Książka to nie tylko wybór pisanych na bieżąco analiz politycznych, ale i niepublikowana wcześniej całościowa rekonstrukcja panującej w Polsce ideologii pańs...

Mariusz Janicki Książki

Mariusz Janicki to polski dziennikarz i publicysta, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”, a także tamtejszy kierownik działu politycznego. Janicki urodził się w 1963 roku i jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował jako nauczyciel, a w 1990 dołączył do redakcji „Polityki”. Od tego momentu jest nieprzerwanie związany z tym tygodnikiem, najpierw jako autor artykułów, potem kierownik działu politycznego i komentatorów, a w końcu członek zarządu Polityki Sp. z o.o. (2013) oraz zastępca redaktora naczelnego. Mariusz Janicki jest także współautorem takich książek jak „Baby na świeczniku” czy „Cień wielkiego brata”. Wraz z Wiesławem Władyką Janicki był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii publicystyka za ich teksty „Obieg zamknięty” (2008) oraz „Politycy w zakrystii” (2009).

Mariusz Janicki – „Cień wielkiego brata” oraz „Brat bez brata”

Wraz z Wiesławem Władyką Mariusz Janicki jest współautorem dwóch publikacji dotyczących Jarosława Kaczyńskiego: „Cień wielkiego brata” oraz „Brat bez brata. Dokąd prowadzi Polskę Jarosław Kaczyński”. Obydwa tytuły zostały wydane nakładem Wydawnictwa Polityka i skupiają się na opisaniu ideologii oraz działań Jarosława Kaczyńskiego, nie unikając także kwestii związanych z Lechem Kaczyńskim. „Cień wielkiego brata” to zbiór tekstów Janickiego i Władyki publikowanych przez dwa lata na łamach „Polityki”. Autorzy starają się znaleźć w nich klucz do osobistych przekonań braci Kaczyńskich. Próbują rozszyfrować i rozplątać kłęby mitów, idei, diagnoz oraz urojeń, które składają się na ideologię obydwu polityków, a zwłaszcza Jarosława Kaczyńskiego. „Brat bez brata. Dokąd prowadzi Polskę Jarosław Kaczyński” to analiza Janickiego i Władyki prowadzona od roku 2007 aż do momentu jej wydania w 2019 roku. Dziennikarze śledzą w swoich tekstach historię Jarosława Kaczyńskiego i jego partii. Jak to się stało, że grupa, która wydawała się być w stadium schyłkowym, prowadzona przez niedzisiejszego przywódcę, stała się tak mocnym graczem na polskiej scenie politycznej? „Brat bez brata” to nie tylko wybór bieżących analiz politycznych, ale także niepublikowana wcześniej holistyczna rekonstrukcja panującej obecnie w Polsce ideologii na szczeblu państwowym. Zarówno „Cień wielkiego brata”, jak i „Brata bez brata. Dokąd prowadzi Polskę Jarosław Kaczyński” współautorstwa Mariusza Janickiego znajdziecie na Woblink. Czeka tam na Was wraz z innymi analizami historyczno-politycznymi, dostępnymi w formatach książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.